روان شناسیسلامتلیلی (عاشقانه ها)مهربانو (روابط)

روز ولنتاین : حقیقت واقعی که پشت قلب ها و شکلات ها مخفی شده است!

تنها یک شادی در این زندگی وجود دارد و آن این است که عشق بورزیم و کسی نیز عاشق ما باشد.  جورج رید

اما بیایید صادق باشیم! در واقع عروسک‌های قلبی، شکلات‌ها و گل‌های زیادی در این روز خرید و فروش میشوند اما روز ولنتاین به نوعی سعی میکند حقوق انسانی و مدنی را تحت شعاع قرار بدهد. باید بدانید که تاریخچه روز ولنتاین عاشقانه نمیباشد و تاریخچه آن را داستانی تاریک و پیچیده تشکیل میدهد!

تاریخچه روز ولنتاین

 

  • امپراطور روم کلادیوس دوم، دو مرد را قربانی میکند که نام هر دوی آنها ولنتاین بوده است. او این قربانی را در روز ۱۴ فوریه سال‌های متفاوت در قرن سوم بعد از میلاد مسیح انجام میدهد و کلیسای کاتولیک برای مرگ این افراد در روز ولنتان مراسمی‌را تدارک میدهد و به طریقی به این افراد افتخار میکند.
  • رومی‌ها از تاریخ ۱۳ تا ۱۵ فوریه را بخاطر فستیوالی به نام لوپرکالیا جشن میگرفتند. در واقع در این فستیوال آن‌ها ارواح شیطانی را از بین میبردند و شهر را پاکیزه میکردند و بدین طریق سلامتی و باروری را ساطع میکردند. مردان در این روز یک بز و یک سگ را قربانی میکردند و با استفاده از چرم حیواناتی که قربانی کرده اند، شروع به شلاق زدن زنان میکردند.
  • کشیش‌ها یک بز را برای باروری و یک سگ را برای پاکیزگی قربانی میکردند. آنها سپس چرم بز را به حالت نوار درآورده و آن نوار‌های چرمی‌را در خون قربانی شده میگذاشتند و ان‌ها را به شهر میبردند و سپس آنها را به زنان و زمین‌های کشاورزی میمالیدند.
  • زنان رومی‌از این موضوع ترسی نداشتند و بالعکس رغبت زیادی نیز برای لمس این چرم‌ها از خود نشان میدادند چرا که بر این باور بودند این کار باعث میشود که باروری آنها در سال جاری بیشتر بشود. در اواخر آن روز تمام زنان شهر نام خود را بر روی کوزه بزرگی مینوشتند. پسران مجرد شهر نیز نام یکی از بانوان را انتخاب کرده و با ان بانو برای سال جاری جفت میشدند. اغلب این جفت‌ها با هم ازدواج میکردند.
  • سپس در قرن پنجم پاپ روم که گلاسیوس نام داشت، روز ولنتاین و فستیوال را با هم ادغام کرد تا بدین طریق بتواند آداب و رسوم بت پرستی را از بین ببرد.
  • با مرور زمان و در قرون وسطی، بسیاری از نویسندگان و شاعران سعی کردند که به این روز تاریک کمی‌شیرینی بیشتری ببخشند و برای اینکار کارت‌های عاطفی را درست کردند.
  • در قرن نوزدهم انقلاب صنعتی رخ داد و این موضوع باعث شد که کارخانه‌هایی به فکر تولید کارت‌هایی برای این روز بیفتند.
  • در سال ۱۹۱۳ شرکت‌هالمارک شروع به تولید انبوه این کارت‌ها کرد.
  • امروزه در روز ولنتان به طور جهانی حدود ۱۸ بیلیون دلار محصولات مرتبط با این روز به فروش میرود.

حتما بخوانید : اگر در رابطه هستید دقت کنید این اشتباه‌ها را مطلقا مرتکب نشوید!

چرا ما عاشق یونانی‌ها میباشیم؟

این رومی‌ها بودند که روز ولنتاین را ابداع کردند اما یونانیان بخاطر اینکه ۶ نوع مختلف عشق را تعریف کرده اند معروف شدند. البته این عشق‌ها تمامی‌بر مبنای عقلانیت و خود افهامی‌می‌باشد.

عشقی که شما به فرزندان و یا والدین تان دارید با عشقی که شما به دیگران دارید متفاوت است. همچنین عشقی که شما نسبت به خودتان دارید، نسبت به عشقی که به دوستان تان دارید متفاوت است. البته این موضوع بدین معنا نیست که  یک نوع عشق بخصوص به نوع دیگری از آن برتری دارد. این موضوع تنها بدین معناست که کلمه &#۸۲۲۰;عشق&#۸۲۲۱; معنا و مفهوم‌های گوناگونی دارد. در ادامه به معرفی انواع این عشق‌ها میپردازیم:

اروس

این نام بعد از خدای عشق و باروری یونان نامگذاری شد و در واقع میخواهد تمایلات و علایق جنسی را معرفی کند. محوریت این عشق بر روی خودخواهی بوده که فرد خودشیفته میباشد و به شادابی خود میاندیشد.

فیلیا

عشقی دوستانه بدون ارتباط جسمی‌که به عشق افلاطونی نیز معروف میباشد. مردمان یونان باستان برای این عشق که در مرتبه بالاتری از عشق اروس قرار میگیرد ارزش بسیار زیادی قائل بودند چرا که به نوعی تساوی را معرفی میکند.

استورج

این عشق، احساسی است که بین اعضای یک خانواده وجود دارد. این عشق بین فرزندان با والدینشان وجود دارد. همچنین دوستی‌هایی که از دوران کودکی آغاز شده و تا بزرگسالی ادامه پیدا میکند، این نوع از عشق را تجربه میکنند.

لودوس

یونانیان آن را عشق بازیگوش مینامند و در واقع زمانی که ما در سنین پایین عاشق کسی میشویم، چنین احساسی داریم.

مانیا

که عشق وسواسی نیز به آن میگویند. در واقع یکی از زوجین در رابطه عاطفی اش تا سرحد جنون پیش میرود و افراد زمانی این عشق را تجربه میکنند که نامتعادلی بین عشق اروس و لودوس وجود داشته باشد.

پراگما

عشقی است ماندگار و در واقع همان احساسی است که ما دوست داریم در روابط عاطفی و دوستانه مان داشته باشیم. این عشق با مرور زمان رشد کرده و بالغ میشود. این عشق فراتر از ارتباط‌های جسمی‌میرود و عادات‌ها را نیز پس میزند و با مرور زمان هماهنگی فوق العاده ای نیز بوجود میاید. همچنین این عشق احساسی است که به راحتی بدست نمیاید.

فیلاتویا

این عشق را ، عشق به خود نیز می‌نامند و بنابر فلسفه یونانی و فلسفه بودایی، یکی از مهم ترین انواع عشق‌ها میباشد. برای اینکه ما بتوانیم به خوبی به دیگران عشق بورزیم و از آنها مراقبت کنیم، ابتدا باید یاد بگیریم که عاشق خودمان باشیم و از خود مراقبت کنیم. فیلاتیا به طور فوق العاده ای با خود شیفتگی آدمی‌که به عبارتی نارسیسم تلقی میشود تفاوت دارد.

آگاپه

این عشق کاملا عشقی معنوی میباشد و یونانیان آن را بالاترین درجه و افراطی ترین درجه عشق می‌نامند. در واقع این احساس، عشقی بی قید و شرط میباشد و بسیار بزرگتر از آن چیزی است که ما بتوانیم آن را درک کنیم. در واقع با وجود این عشق در زندگی مان، ما بدون مرز به دیگران مهربانی میکنیم و غمخوار آنها خواهیم بود. در این نوع عشق، افراد هیچگونه علاقه و یا انتظاری ندارند و بدون در نظر گرفتن کمبود‌های دیگران، به آنها عشق میوزند.

 شما چگونه عاشقی هستید؟

 


حتما بخوانید : یک رابطه از ابتدا تا انتها چه مراحلی را طی می‌کند

منبع
psychologytoday
برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.