روان شناسیزناشوییسلامتلیلی (عاشقانه ها)مهربانو (روابط)

آیا شما برای معشوقه تان به مانند یک وسیله دستی میباشید؟سه راهکار برای تشخیص این موضوع

تحقیقات نشان میدهد که نارسیست‌ها، معشوقه‌هایشان را به مانند لوازم دستی شان در نظر میگیرند!

بسیاری از ما افراد زیادی را در مهمانی‌ها دیده ایم که همراه با معشوقه زیبایشان وارد میشوند. گاهی اوقات نیز بسیار متعجب میشویم وقتی میبینیم یک مدیر عامل یک شرکت معروف که ۷۵ سال سن نیز دارد، با معشوقه ۲۵ ساله خود پا به این مهمانی‌ها میگذارد. با این حال بسیاری از افراد دوست دارند که مشعوقه جذابی در کنار خود داشته باشند.

البته همیشه بدین قدر افراطی نمیباشد. بسیاری از افراد جذاب مخصوصا آنهایی که در روابط صمیمی‌قبلی شان شکست خورده اند، تصور میکنند که برای معشوقه شان همانند یک وسیله برای خودنمایی میباشند. اما چگونه میتوان حقیقت این تفکر را ثابت کرد؟ در ادامه مقاله روش‌هایی را برای درک این موضوع بیان خواهیم کرد.

در معرض دید دیگران قرار گرفتن

شما اخیرا رابطه عاطفی را شروع کرده اید. با این حال تمام ملاقات‌های شما در محیط‌های عمومی، جشن‌های خصوصی معشوقه تان و یا در دورهمی‌ها میباشد و تا به حال نه با هم به سینما رفته اید و نه از قدم زدن در کنار ساحل لذت برده اید، هیچگاه به تماشای مسابقات ورزشی نرفته اید و حتی یک نهار دو نفره نیز میل نکرده  اید.

گفتگو‌هایی که باهم دارید کاملا سطحی بوده و به گونه ای بنظر میرسد که انگار به طور کلی صوری میباشد. با اینحال او طوری رفتار میکند که که به طریقی نفس شما را تغذیه کند و شما را راضی نگه دارد. او دائم باعث میشود که شما احساس کنید فرد بسیار زیبایی میباشید چرا که دائم زیبایی شما را به زبان میاورد اما شما میدانید که شاید تمام این تحسین‌ها به این دلیل است که باید در رخدادی رسمی‌شرکت کنید و باید لباس رسمی‌نیز به تن کنید.

مطمئن باشید که او درباره شما اغراق کرده و هدف اصلی او این است که دیگران او را در کنار شما ببینند. با این حال در این موقعیت شما نقش نگهبان او را ندارید بلکه فردی مساوی با او میباشید. در یک رابطه سالم، معشوقه شما باید به شما احترام بگذارد. اما فردی که دوست دارد از شما بدین طریق سو استفاده کند تا خودش را در نظر دیگران بزرگتر جلوه دهد، احتمالا فردی نارسیست میباشد. یک فرد نارسیست بخاطر خودتان با شما رابطه ندارد بلکه میخواهد از شما استفاده کند تا در برابر دیگران خودنمایی کند.


همچنین بخوانید : چگونه با شناختی خوب از طرف مقابل ، می‌توانیم به ازدواج و رابطه ای موفق برسیم؟

آیا ملاقات و برقراری ارتباط با یک فرد نارسیست برای شما فایده ای هم دارد؟

زیگلر هیل مقاله ای با نام &#۸۲۲۰;فرد نارسیست و ارزش‌های معشوقه او: آیا زیبایی چشم نارسیست دوست داشتنی میباشد&#۸۲۲۱; دارد و در این مطالعات بیان میکند که نارسیست‌ها معشوقه‌هایی را برای خود انتخاب میکنند که بتوانند به طریق آنها خودنمایی کنند.

این تحقیقات بیان میکند که نارسیست‌ها برای خودنمایی از مشعوقه‌هایشان استفاده میکنند. موضوع عجیب اینجاست که با اینکه نارسیست‌ها انتظارات بسیار فوق العاده ای از معشوقه‌هایشان دارند اما هیچگاه سعی نمیکنند که با دید مثبتی به معشوقه شان بنگرند. این افراد معمولا خود را برتر از معشوقه شان میپندارند تا بتوانند سلطه بیشتری بر روی رابطه داشته باشند و از طرفی نیز این کار باعث افزایش عزت نفس‌ آنها میشود.

تحقیقات این محققین نتایج دیگری را نیز به همراه داشت. در واقع این تحقیقات بر روی افرادی انجام شده که حداقل به مدت سه ماه رابطه‌های عاطفی داشته اند. محققین به این نتیجه رسیده اند که افراد نارسیست سعی میکنند با منفی گرایی به ارزش‌های اصلی خود و ارزش‌های اصلی معشوقه شان بنگرند و آن‌ها را قضاوت کنند. این موضوع ثابت میکند که این منفی گرایی نارسیست‌ها بخاطر دید منفی است که نسبت به خود و دیگران دارند.

اگر شما نگران این موضوع هستید که با فردی نارسیست وارد رابطه شده اید و او از شما برای جلوه دادن خود استفاده میکند، میتوانید با استفاده از راهکار‌های زیر نسبت به این موضوع اطمینان حاصل فرمایید.

 

  1. معشوقه تان همانند وسایل شخصی اش با شما رفتار میکند

آیا معشوقه شما درباره اینکه همکاران و دوستان او نظراتی راجب این دارند که شما دو نفر معشوقه بسیار مناسبی برای هم میباشید، لاف میزند و گزافه گویی میکند؟ بر روی این موضوع تمرکز کرده و سعی کنید تفاوت بین آنها را بیابید. موضوع اول اینکه شما چگونه باعث دیده شدن معشوقه تان میشوید و موضوع دوم که در تقابل با موضوع اول نیز میباشد این است که یک دوست و یا یک آشنا تا چه میزان از هم صحبتی و ملاقات شما لذت میبرد. در موضوع اولی همیشه پای یک نارسیست در میان است که تنها بر روی خود تمرکز دارد.

  1. شیرجه زدن ممنوع! گفتگو‌های شما بسیار سطحی میباشد

زمانی که موضوع صحبت به میان میاید، افراد نارسیست بیشتر ترجیح میدهند بحث‌های سطحی را به میان بکشند و زیاد کاری با مسائل جدی ندارند. شما باید ببینید که با مشعوقه تان درباره چه مسائلی صحبت میکنید چرا که این موضوع میتواند تعیین کند که شما با فردی نارسیست رابطه دارید. نارسیست‌ها درباره خودشان صحبت میکنند اما علاقه ای به شناختن و دانستن مسائلی که به شما مربوط میشود ندارند. آنها نسبت به گذشته، دیدگاه‌ها و آرزو‌های شما کنجکاو نیستند و به آنها اهمیتی نمیدهند. اگر معشوقه شما فردی نارسیست میباشد، نباید انتظار صحبت درباره مسائل مهم و جدی را با او داشته باشید.

  1. اغراق‌هایی که هسته آنها خود فرد نارسیست میباشد: از اینکه در کنار من هستی بسیار خوشحالم

تشخیص با این روش کمی‌سخت میباشد چرا که این اظهار نظر هم نوعی تحسین میباشد و هم نوعی بی احترامی. نارسیست‌ها درباره مسائلی دیگران را تحسین میکنند که گاه مشکوک بنظر میرسد. آنها واقعا شما را بخاطر ظاهر تان تحسین میکنند چرا که ظاهر شما بر روی این موضوع که آنها از طرف دیگران چگونه دیده شوند، تاثیر میگذارد. نکته جالب اینجاست که گاهی اوقات شما میدانید که او بخاطر خواسته‌های خودش است که چنین سخنانی به زبان میاورد اما باز هم بخاطر تشویق‌ها و تحسین‌های او نسبت به خودتان احساس خوبی پیدا میکنید.

به دنبال رابطه ای سالم باشید نه تظاهر و تزویر

روابط سالم برای بقا نیازمند دو جوهر اصلی علاقه و احترام میباشند. به این بیاندیشید که به جای اینکه با فردی رابطه داشته باشید که تنها بر روی خود تمرکز دارد، با فردی ارتباط برقرار کنید که توجه ویژه ای به شما و نیاز‌هایتان دارد.


همچنین بخوانید :   چگونه نسبت به حرف مردم بی تفاوت باشیم ؟

منبع
psychologytoday
برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

  1. به نظر من همه ی کسانیکه از آدم تعریف میکنن نارسیست نیستن ممکنه که واقعا از روی علاقه این کار رو میکنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.