روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامتمستانه (روانشناسی رفتار با دیگران)

آیا ایران نیز به وزیر تنهایی نیاز دارد؟!

 طی هفته‌های اخیر، خبر عجیبی در فضای مجازی منتشر شد که توجه بسیاری را به خود جلب کرد: انتصاب وزیر تنهایی در انگلستان! وزیری که مسئول رسیدگی به بحران انزوا در این جامعه است. این موضوع نشان می‌دهد که معضل تنهایی تا چه حد اهمیت دارد. اما ریشه تنهایی انسان امروزی چیست؟

فضای مجازی، متهم ردیف اول!

چند سالی است که در جامعه ما استفاده از شبکه‌های اجتماعی فراگیر شده است. این موضوع در کنار همه فوایدی که دارد، گاهی باعث نگرانی می‌شود. نگرانی از تنها شدن انسان‌ها. ما بدون این که متوجه شویم، تحت تاثیر فضای مجازی، روزانه با افرادی در تماس هستیم که حتی شاید یک بار هم ندیده باشیم شان. می‌توانیم ساعت‌ها در تلفن همراه خود غرق شویم و گذر زمان را حس نکنیم. از طرفی، اگر در جمعی باشیم، کافی است سر خود را از روی صفحه گوشی بلند کنیم و به اطراف مان نگاهی بیاندازیم: اطرافیان مان را می‌بینیم که هرکدام به تنهایی با تلفن همراه خود مشغول اند. در واقع، ما در کنار هم، تنها هستیم!

مشکل تنهایی در جوامع پیشرفته به قدری بحرانی شده است که امروزه برای رسیدگی به آن وزیر تعیین می‌کنند. در حالی که در جامعه ما به تازگی تحقیقاتی در این زمینه صورت می‌گیرد. حتما شما هم به یاد دارید. پیش از فراگیر شدن تلگرام و اینستاگرام، فیسبوک محبوبیت زیادی داشت. در همان سال‌ها تحقیقی صورت گرفت که تاثیرات فیسبوک بر روی کاربران اش را مورد بررسی قرار می‌داد. این تحقیق ثابت کرد افراد بعد از استفاده از فیسبوک، احساس تنهایی کرده، از میزان اعتماد به نفس شان کاسته می‌شود. حتی مطالعاتی دیگر، از تاثیرات منفی فیسبوک بر روی سلامت جسمی‌کاربران خبر می‌داد و همه این‌ها برای جامعه زنگ خطر محسوب می‌شد.

روی دیگر سکه تنهایی

با همه تاثیرات مخربی که شبکه‌های اجتماعی می‌تواند بر روی سلامت جسمی‌و روحی افراد داشته باشد، اما این همه ماجرا نیست! در مقابل همه تحقیقاتی که استفاده از شبکه‌های اجتماعی را مخرب می‌دانست، تحقیقات دیگری نیز انجام شد که درست عکس این موضوع را اثبات می‌کرد. در واقع، این تحقیقات نشان می‌داد، افرادی که فعالیت بیشتری در شبکه‌های اجتماعی دارند، باهوش تر و در برقراری ارتباط با دیگران تواناترند. به عبارتی، این افراد در برخورد با جامعه و اطرافیان شان موفق تر ظاهر می‌شوند.

این مطالعات ضد و نقیض ما را مجبور می‌کند یک قدم عقب تر برویم و موضوع تنهایی ناشی از شبکه‌های مجازی را از ابتدا و این بار از زاویه دیگری بررسی کنیم.


همچنین بخوانید :    آیا شما هم احساس تنهایی می‌کنید؟

صورت مسئله اشتباه است!

همان طور که گفتیم تا پیش ازاین، تاثیرات شبکه‌های اجتماعی بر روی افراد به صورت مطلق بررسی می‌شد. اما آن چه که امروزه محققان مطرح می‌کنند مسئله ای دیگر است: تاثیرات شبکه‌های اجتماعی نسبی است و کاملا به خود فرد بستگی دارد. به عبارت دیگر، پاسخ این پرسش که آیا استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند ما را تبدیل به فردی تنها بکند یا خیر، این است: این موضوع کاملا بستگی به خودمان دارد.

بسیاری از افراد از شبکه‌های اجتماعی به عنوان روشی جایگزین برای ارتباط رو در رو در دنیای واقعی استفاده می‌کنند. به عبارت دیگر، شبکه‌های اجتماعی میزان استرس افرادی که به هر دلیل، توانایی ارتباط مستقیم در دنیای واقعی ندارند را کاهش می‌دهد و این نکته مثبتی است. از طرفی، افراد دیگری نیز هستند که با استفاده از شبکه‌های اجتماعی اعتماد به نفس خود را از دست داده و به تدریج تبدیل به یک فرد منزوی و تنها می‌شوند. البته این افراد خودشان متوجه این روند نمی‌شوند. آن‌ها در مواجهه با شبکه‌های اجتماعی و دنیای مجازی مرتکب دو اشتباه می‌شوند که ناخواسته آن‌ها را به انزوا می‌کشاند.

دو اشتباه بزرگ در استفاده از شبکه‌های اجتماعی گشت و گذارهای بی هدف:

یکی از این اشتباهاتی که افراد در شبکه‌های اجتماعی مرتکب می‌شوند گشت و گذارهای بی هدف است. در واقع، این افراد به طور دائم پروفایل دیگران را چک می‌کنند؛ کامنت‌های زیر پست دیگران را می‌خوانند و این در حالی است که خودشان هیچ گاه کامنتی نمی‌نویسند. آن‌ها خواننده‌های خاموش پیج‌های دیگران اند. این کار باعث می‌شود فرد تصور کند از نظر اجتماعی با دیگران در ارتباط است. اما این تصور به هیچ وجه درست نیست؛ زیرا این گونه گشت و گذارها در شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود که فرد بیشتر وقت خود را تلف کند و در خلوت، خود را تنهاتر از گذشته بیابد.

مقایسه و تضعیف اعتماد به نفس:

دومین اشتباهی که افراد در شبکه‌های اجتماعی مرتکب آن می‌شوند این است که شرایط زندگی دیگران را با خود مقایسه می‌کنند. قطعا هیچ کس از زشتی و تلخی‌های دنیای خود عکس و فیلم به اشتراک نمی‌گذارد. البته افراد آگاه و باهوش به خوبی متوجه این موضوع هستند و حتی گاهی فخر فروشی کاربران را از لا به لای پست‌های آن‌ها حس می‌کنند. اما کافی است فرد شخصیت قوی ای نداشته  باشد. آن وقت است که مدام ظاهر زیبای زندگی دیگران را با زندگی خود مقایسه می‌کند و به این ترتیب، خیلی زود دچار کمبود اعتماد به نفس می‌شود. با ادامه این روند، فرد حس می‌کند نمی‌تواند در میان دیگران جایگاهی داشته باشد و به همین دلیل روز به روز منزوی تر و تنهاتر می‌شود.

البته این دو اشتباه منحصر به شبکه‌های اجتماعی نیست. بسیاری از افراد در دنیای واقعی خود و در ارتباطات مستقیم شان با دیگران نیز مرتکب همین اشتباهات می‌شوند. افرادی که توانایی برقراری ارتباط با دیگران را ندارند، ترجیح می‌دهند در میان جمع خود را محو کنند. آن‌ها به جای اینکه با اطرافیان خود ارتباط برقرار کنند، عقب می‌ایستند و تنها صحبت‌ها و خندیدن‌های دیگران را نظاره می‌کنند. آن‌ها به مرور شروع می‌کنند به مقایسه خود با دیگران. این روند باعث می‌شود تصور کنند که دیگران زندگی شادتر و بهتری دارند. به این ترتیب، اعتماد به نفس آن‌ها تضعیف می‌شود.


همچنین بخوانید :    باهوش‌ها تنهایی را ترجیح می‌دهند! اگر تمایل به تنهایی دارید بخوانید

آن چه که به عنوان نتیجه می‌توان بیان کرد این است که در نهایت این شما هستید که تنها شدن یا نشدن از طریق استفاده از شبکه‌های اجتماعی را تعیین می‌کنید. اگر در برقراری ارتباط توانمند هستید، می‌توانید از این شبکه‌ها استفاده کرده و ارتباط تان را تقویت کنید. در این حالت، شبکه‌های اجتماعی نه تنها شما را تنها و منزوی نمی‌کند، بلکه باعث شادتر شدن شما و بهبود سطح زندگی تان خواهد شد.

اما اگر شما از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنید تا به طریقی تنهایی خودتان را جبران کنید، بهتر است که مدت زمان استفاده از آن را کاهش دهید. به جای آن، سعی کنید بر روی خود کار کرده و مهارت‌های برقراری ارتباط را کسب کنید. در این زمینه مطالب بسیار زیادی در اینترنت وجود دارد و شما با یک جستجوی ساده می‌توانید از آن‌ها آگاه شوید. سایت کیوی مگ نیز مقالات متعددی در این زمینه برای شما تهیه کرده است که می‌توانید در دسته روان شناسی آن‌ها را یافته، مطالعه کنید.

فراموش نکنید هرچه قدر توانایی شما در برقراری ارتباط با دیگران بیشتر باشد، کیفیت استفاده  شما از شبکه‌های اجتماعی نیز افزایش خواهد یافت.

منبع
psychologytoday
برچسب ها

مریم امینی

مريم اميني هستم، كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي. از ٦ سال پيش نويسندگي و ويراستاري را به عنوان حرفه اصلي خود انتخاب كرده ام. از آن جايي كه به كارم علاقه بسياری دارم، هميشه تلاش مي كنم "بهترين" ها را ارائه دهم. روزانه، به طور منظم، مطالعه و ورزش مي كنم. ديدن يك تئاتر خوب انتخاب اصلي من براي گذراندن اوقات فراغت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.