روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامتمستانه (روانشناسی رفتار با دیگران)

۷ سرنخ برای تشخیص دروغ گفتن

چقدر با زبان بدن آشنایی دارید؟ از کجا متوجه می‌شوید که فرد مقابل به شما دروغ می‌گوید یا نه؟ در چشم‌ها، حالت صورت، حرکات بدن، حالت ایستادن و صحبت کردنش به چه چیز‌هایی دقت می‌کنید؟

در این مطلب می‌توانید ۷ سرنخ برای تشخیص نشانه‌های دروغ گفتن را مطالعه کنید.

  1. به چشم‌ها اعتماد نکنید.

یکی از معروف ترین راه‌های تشخیص دروغ که مادرها پایه گذار آن هستند جمله معروف &#۸۲۲۱; به چشم‌های من نگاه کن&#۸۲۲۱; است.

این روش از این نظریه سرچشمه گرفته است که فرد دروغگو از تماس چشمی‌خود داری می‌کند و به چشمان کسی که به او دروغ می‌گوید نگاه نمی‌کند، در حالی که تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد « در دروغ‌های برنامه ریزی شده، ۶۰ تا ۷۵ درصد از تماس‌های چشمی، کاملاً  آگاهانه است؛ یعنی برای اینکه نشانه‌های دروغ گفتن را پنهان کنند و شما دروغشان را باور کنید، بیشتر به چشم‌های شما نگاه می‌کنند

بله، چشم‌ها هم می‌توانند دروغ بگویند.

  1. به پاها دقت کنید.

داروین می‌گوید: «ارگان‌هایی که از مغز دور هستند صداقت بیشتری دارند و تنش آنها می‌تواند از نشانه‌های دروغ گفتن باشد زیرا کنترل آنها سخت تر است.» کاملا درست است، اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که پاهایی که در حالت عادی کاملاً آرام هستند با کوچکترین تنشی شروع به تکان خوردن می‌کنند. پس به پاها دقت کنید. اگر طرف مقابل شما پشت میز بود هم ناراحت نباشید، یک راه تشخیص وجود دارد. به شانه‌هایش دقت کنید، هنگامی‌که پاها تکان می‌خورند باعث می‌شوند که شانه‌ها نیز با یک حرکت ریتمیک تکان بخورند.

  1. به بی حرکتی‌ها دقت کنید.

مغز مانند کامپیوتر کار می‌کند، یعنی زمانی که فشار زیادی به آن وارد شود هنگ می‌کند. دروغ گفتن در واقع تلاشی ذهنی است که خیلی به مغز فشار وارد می‌کند. زمانی که به مغز بیش از حد فشار وارد شود، مردمک چشم‌ها بزرگ شده، تعداد پلک زدن کمتر می‌شود و دست‌ها نیز کمتر تکان می‌خورند. بی حرکتی‌هایی که برای آنها توضیحی وجود ندارد می‌توانند از نشانه‌های دروغ گفتن باشند.

تشخیص دروغ گفتن

  1. به خنده‌های بی مورد دقت کنید.

هنگامی‌که کسی در حال صحبت کردن است اعضای صورت و بدن او با یکدیگر هماهنگ هستند. هنگام دروغ گفتن این هماهنگی دچار مشکل شده و جای خود را به ناهماهنگی می‌دهد. یکی از راه‌های پنهان کردن تنش،  لبخند است. به طور قطع همه می‌توانند خنده واقعی را تشخیص دهند. در خنده واقعی اطراف چشم‌ها خط و چروک ایجاد می‌شود. اگر لبخندی که می‌بینید واقعی نیست به احتمال زیاد شرایط صحبت برای طرف مقابل تنش زاست؛ ممکن است در حال پنهان کردن تنش دروغ گفتن باشد. لبخند غیر واقعی از نشانه‌های دروغ گفتن است.

تشخیص دروغ گفتن

  1. به عرق کردن توجه کنید.

مغز با انرژی الکتریسیته کار می‌کند و فعالیت بالای مغز باعث بالا رفتن دمای بدن می‌شود. در مردها، برداشتن کلاه از سر و باد زدن خود، باز کردن یقه لباس و یا با انگشت یقه را از گردن فاصله دادن نشانه‌های بالا رفتن دمای بدن هستند. اگر این گرم شدن ارتباطی به هوای محیط و بیماری نداشته باشد، ممکن است از نشانه‌های دروغ گفتن باشد.

  1. به تن صدا دقت کنید.

تن صدا درصد بالایی از راه ارتباطی افراد را شامل می‌شود. تن صدای معمولی طرف مقابلتان را به خاطر بسپارید. (البته اگر طرف مقابل آشنا باشد حتما تن صدای او را می‌شناسید) اینکه هنگام صحبت کردن تن صدا به شدت کاهش پیدا کند و یا ریتم صحبت کردن فرد تند شود، از مهم ترین نشانه‌های دروغ گفتن است. احتمالاً فرد از صحبت‌های خود مطمئن نیست و ناراحت است، به همین دلیل با پایین و بالا بردن تن صدای خود تلاش می‌کند تا خود را از شرایط تنش زا رها کند.

تشخیص دروغ گفتن

حالت بدن را زیر نظر بگیرید.

حالت بدن خیلی سریع فرد دروغ گو را لو می‌دهد. زمانی که فرد از صحبت کردن در مورد موضوعی نگران نباشد به طرف مقابل خود نزدیک می‌شود و در غیر این صورت از او فاصله می‌گیرد. اگر فردی که هنگام صحبت به سمت شما تمایل دارد، یعنی شانه‌ها و پاهای او به سمت شماست، زمانی که موضوع به جای خاصی می‌رسد برعکس عمل کند و از شما فاصله بگیرد احتمالاً دارد به شما دروغ می‌گوید. این شرایط در حالت سرپا با ناآرام شدن و در حالت نشسته با تکیه دادن، گره کردن دست‌ها و یا بستن چشم‌ها خود را نشان می‌دهد. این شرایط علاوه بر اینکه نشان می‌دهد طرف مقابل شما معذب شده و استرس دارد، از نشانه‌های دروغ گفتن نیز هست.

دقت کنید که مغز در ناخودآگاه خود، فرد دروغ گو را به عنوان یک تهدید دیده و از آن فرار می‌کند. از ادراک خود استفاده کنید و همیشه حواستان به زبان بدن طرف مقابل باشد.

منبع

برچسب ها

سپیده صالحی

سپيده هستم؛ دانش آموخته كارشناسي ارشد، رشته پژوهش هنر. عاشق تدريس كردنم. به هنر، ادبيات و تاريخ باستان علاقه مندم و سال ها در زمينه نقاشي موزاييك فعاليت كردم.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.