زایمانزندگـی سالــمکیمیای هستی (سبک زندگی)مادر و کودک

چگونه می توان بر ترس از زایمان غلبه کرد؟

بارداری برای کسانی که ترس از زایمان دارند بسیار آزار دهنده است. به این ترس، «وحشت بارداری» نیز گفته می‌شود. دوران زیبای بارداری برای کسانی که ترس از زایمان طبیعی یا حتی سزارین دارند می‌تواند تبدیل به یک کابوس شود. البته ترس از بارداری در بسیاری از خانم‌ها رایج است، مخصوصا در خانم‌هایی که برای نخستین بار بارداری را تجربه می‌کنند. خانم‌هایی که تجربه یک یا دو زایمان سخت را داشته اند نیز ممکن است ترس از زایمان داشته باشند. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه می‌توان بر ترس از زایمان غلبه کرد:

طبق آمار، بیشترین سوال خانم‌ها در این زمینه، این‌ها است: کودک چگونه از رحم خارج خواهد شد و آیا این روند خیلی دردناک است؟ اگر اتفاقی برای من و یا فرزندم بیافتد چه خواهد شد؟ درد زایمان چگونه است؟ بعد از عمل سزارین درد زیادی را متحمل خواهم شد؟ و&#۸۲۳۰;

اول از همه این که زایمان فرآیند راحتی نیست. بسیار کم پیش می‌آید که کسی بگوید من زایمان راحتی را تجربه کردم و اصلا متوجه درد آن نشدم. اما نباید با ترس از زایمان به خودتان استرس وارد کنید. در واقع سختی یا راحتی زایمان آن قدر که تیم زایمان را درگیر خواهد کرد شما را اذیت نمی‌کند. در واقع کار اصلی را پزشک انجام خواهد داد. او نوزاد را از رحم شما خارج کرده و مراقب سلامتی شما و او خواهد بود.

غلبه بر ترس از زایمان، غلبه بر ذهن!

 ترس از زایمان

مدام با خودتان تکرار کنید که زایمان یک فرآیند کاملا طبیعی است و آن چه که غیر طبیعی است ترس از زایمان می‌باشد. در قدیم خانم‌ها در خانه زایمان می‌کردند. هر روز نیز هزاران زن در دنیا زایمان کرده و تقریبا برای هیچ کدام اتفاقی نمی‌افتد. امروزه علم پزشکی بسیار پیشرفت کرده است. پزشکان زنان و زایمان به دلیل انجام زایمان‌های فراوان دارای تجربه بالایی هستند. از طرفی، امروزه زایمان در محیط‌هایی کاملا بهداشتی، با تجهیزاتی مدرن صورت می‌گیرد. با تکرار این موارد برای خود می‌توانید تا حد زیادی بر ترس از زایمان غلبه کنید.

به حرف‌های دیگران توجه نکنید!

به خاطرات زایمان افراد دیگر توجه نکنید. این کار فقط ترس از زایمان را در شما تشدید می‌کند. آستانه درد خانم‌ها با هم متفاوت است. در حالی که بعضی افراد حتی درد قبل از زایمان را نمی‌توانند تحمل کنند، بعضی از خانم‌ها این دوره را بسیار راحت می‌گذرانند. خاطره زایمان هر زن به خودش و توانایی جسمی‌او بستگی دارد. به هیچ وجه به خاطره زایمان‌های بد گوش نکنید. دیگر دوران زایمان‌های بد گذشته است و ترس از زایمان معنی ندارد. به نظرتان اگر تجربه زایمان این قدر بد بود، خانم‌ها دو یا حتی بیشتر فرزند به دنیا می‌آوردند؟ خودتان را آماده کرده و فکر منفی نکنید.

به هیچ عنوان فیلم زایمان نگاه نکنید!

 فیلم‌ها و اتفاقات لحظه زایمان به شما ارتباطی ندارد. این موضوع به پزشک شما مربوط است. بررسی‌ها نشان می‌دهد « تماشای فیلم عمل سزارین، ترس از زایمان را در خانم‌های باردار افزایش می‌دهد ».

دقت داشته باشید که شما اتفاقات حین عمل سزارین را حس نخواهید کرد. بنابراین ترس از زایمان بی معنی است.

اگر ترس از زایمان به شما غلبه کرده و شما را دچار استرس می‌کند، پیشنهاد می‌کنیم در سمینارهای مربوط به زایمان که در بیمارستان‌ها برگزار می‌شود شرکت کنید. مطمئن باشید آرام خواهید شد. این سمینارها رایگان بوده و مخصوص آماده کردن خانم‌های باردار برای زایمان است. در این کنفرانس‌ها برای خانم‌هایی که مانند شما ترس از زایمان دارند، راه‌های مقابله با این موضوع آموزش داده می‌شود.

هر زمان که ترس از زایمان به سراغ تان آمد، به فرزندتان فکر کنید. به لحظه ای که قرار است او را در آغوش بگیرید. مطمئن باشید که بوی خوب کودک تان حال شما را خوب خواهد کرد.

روش‌های آرام کردن مادرهایی که ترس از زایمان دارند

تکرار کردن مداوم این جمله که «زایمان ترس ندارد» استرس بیشتری به مادرهای باردار وارد می‌کند. به جای آن می‌توانید به آن‌ها نشان دهید که در تمام لحظات کنارشان هستید.

در این مرحله مهم ترین تلاش متوجه همسر و پدر کودک است. پدر به هیچ عنوان نباید همسر خود را به خاطر داشتن ترس از زایمان ناراحت یا تحقیر کند. او باید بدون خستگی و ناراحتی همیشه در کنار همسرش باشد. حتی زمانی که برای چکاپ نزد پزشک می‌روند هم باید در کنار هم باشند.

 پزشکان به دیدن مادرهایی که ترس از زایمان دارند عادت کرده اند. بنابراین، بدون نگرانی با پزشک تان در مورد ترس از زایمان صحبت کنید.

در دنیا، به خصوص در کشور ما، خانم‌ها به دلیل ترس از زایمان طبیعی به سمت عمل سزارین تمایل پیدا می‌کنند. زایمان طبیعی همان طور که از اسمش پیدا است، طبیعی است! برای این که لحظه‌های سخت زایمان طبیعی را راحت بگذرانید، می‌توانید زایمان طبیعی اپیدورال (زایمان بدون درد) را انتخاب کنید. اگر سلامت بدن و پزشک تان اجازه می‌دهد، حتما انتخاب اول تان زایمان طبیعی باشد.

اگر ترس از زایمان در شما به طور جدی وجود دارد و رو به افزایش است، می‌توانید به روان پزشک مراجعه کنید. کمک گرفتن از یک متخصص و رفتن به سمینارهای بارداری و زایمان نیز می‌تواند به شما کمک کند. ذهن تان را با افکار منفی درگیر نکنید. هر روز مادران زیادی فرزندان خود را با سلامت کامل به دنیا می‌آورند. بعد از به دنیا آمدن فرزندتان، متوجه خواهید شد که زایمان آن قدر که فکر می‌کردید فرآیند ترسناکی نبوده است!

استرسی که در طول دوران بارداری به خاطر زایمان به خودتان وارد کرده اید همیشه با شما خواهد ماند. به همین دلیل تلاش کنید تا جلوی این اتفاق را بگیرید. پزشک تان در طول زایمان به خوبی به شما کمک خواهد کرد. چه به طور طبیعی زایمان کنید و چه با عمل سزارین، در هر دو صورت فرآیند زایمان انجام خواهد شد و در نهایت شما صاحب کودکی بی نظیر خواهید بود. به کودک تان و لحظه دیدنش بیاندیشید.

منبع
برچسب ها

سپیده صالحی

سپيده هستم؛ دانش آموخته كارشناسي ارشد، رشته پژوهش هنر. عاشق تدريس كردنم. به هنر، ادبيات و تاريخ باستان علاقه مندم و سال ها در زمينه نقاشي موزاييك فعاليت كردم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.