خارجیخانم گلگشتیان (معرفی مکان های خاص)فرحناز (سرگرمی هدفمند)گردشگری

افسانه کیبل : آنادولو ترکیه

فریگا سلطنت فراموش شده

فریگا یک سلطنت فراموش شده است. زمانی که در تاریخ آنادولو شروع به کاووش می‌کنیم، به فریگا برخواهیم خورد که از تمدن‌های اولیه  آنادولو مرکزی است. فریگا از پشت با شهر هلن‌ها در سواحل دریای اژه محاصره شده است. در واقع فریگا تمدن بزرگی است که نام آن در اروپا، برای مثال، در فرانسه بسیار شناخته شده می‌باشد.

الهه مادر فریگا، «کیبل» ، در زبان فرانسه با نام«Cybele» یا سیبل شناخته می‌شود . سفر آنا تانیرچا به خاک‌های آنادولو شش هزار سال قبل، از فریگا به سمت قونیه شروع شد. کلمه آنادولو ریشه لاتین دارد و از کلمه آناتولی گرفته شده است. کلمه ناتال یا ناتالی در زبان ایتالیایی به معنای نوئل یا تولد می‌باشد. این کلمه در واقع به تولد حضرت عیسی اشاره  دارد و در این جا به معنی مکان طلوع خورشید است. فرهنگ لغات لوانتن نیز به حکایتی با همین مضمون اشاره می‌کند. این کلمه در زبان فرانسه نیز به معنی طلوع و بیشتر به منظور طلوع خورشید به کار می‌رود. همچنین به نظر می‌رسد  نام اروپا نیز از بابت شرق نشینی مهاجران آن بوده است.

تانیرچا

به هر حال دوباره به آنا تانیرچا بازگردیم. آنادولو به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان به شمار می‌آید.  مجمسه آنا تانیرچا که در موزه تمدن آنادولو در آنکارا واقع است، طی حفاری در &#۸۲۲۰;çatalhöyük&#۸۲۲۱; در مرکز آنادولو، نزدیک قونیه، در اوایل سال ۱۹۶۰ کشف شد. ساخت این مجسمه در حدود قرن ۷ قبل از میلاد تخمین زده می‌شود . یعنی نه هزار سال قبل از زمان حاضر. جالب این که در حفاری‌ها تعداد زیادی مجسمه یافت شده است؛ در حالی که در بین مجسمه‌ها حتی یک مجسمه مذکر نیز دیده نمی‌شود. این موضوع به شناخت بیشتر ما در مورد پیدایش و سلسله مراتب تمدن‌های اولیه کمک بسزایی می‌کند.

احتمالا تمدن‌های اولیه زنان و خاک را به جهت قدرت باروری شان مقدس می‌دانسته اند. این تقدس در فرهنگ‌های گوناگون به شکل‌های متفاوتی دیده می‌شود. هیتی‌ها با کوبابا، فریگا با کیبل ، یونان و آنادولو با آرتمیس، رم با دیمیتری و دیانا، مسیحیان با حضرت مریم و مسلمانان با مادر حضرت محمد، آمنه، به این تقدس رسمیت داده اند. این یعنی در دین‌های آسمانی که یکتاپرست هستند نیز نقش زن قدرتمند و مادر توانمند بسیار حائز اهمیت است. یکی از مهم ترین این زنان کیبل از فریگا است.

بعدها آنا تانیرچای آنادولو به الهه مادر مسیحیان تحول یافت. با ایجاد چنین تفکری، در پسینوس (شهری در غرب آنادولو مرکزی)، این فرقه درتمام دریای مدیترانه گسترش یافت.

آنادولو

هانیبال

۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، زمانی که خطر بزرگی امپراتوری رم را تهدید می‌کرد، این فرقه به رم رسید. «هانیبال» به پادشاه «بورسا» پناه می‌برد ولی خیلی زود کشته می‌شود. طبق تحلیل تاریخ دانان، وی جز سه نفر از بزرگ ترین فرماندهان می‌باشد که تاریخ به خود دیده است.‌هانیبال فرمانده شهر کارتاژ در تونس بوده و در جنگ‌هایی با نام «جنگ کارتاژی» تن رومیان را به لرزه در می‌آورد. وی  با ارتشی چند هزار نفره متشکل از پیاده نظام و فیل‌ها تمام دریای مدیترانه را زیر پا می‌گذارد؛ وارد جنوب فرانسه می‌شود و بعد از رد کردن کوهای آلپ به رم می‌رسد. بیم و هراس، رومیان را فرا می‌گیرد و مستاصل می‌شوند. چرا که شهر ۵۰۰ ساله آن‌ها با این حمله در خطر نابودی قرار می‌گیرد.

مانند کاری که تمام قدیمیان می‌کردند، رومیان نیز به معابد رفته و از کاهنان کمک طلبیدند. پاسخ کاهنان آن‌ها را شگفت زده کرد. آن‌ها به رومیان گفتند:

« باید به منطقه آنادولو و بخش فریگا در دیار آنا تانیرچا بروند و دنبال سنگی به نام کیبل بگردند و آن را با خود به رم بیاورند. سنگ مورد نظر طبق افسانه‌ها از آسمان فرود آمده بود و همین باعث تقدس آن می‌شد. مردم شهر پسینوس نیز در حال عبادت مقابل این سنگ در آنا تانیرچا بودند.

رومیان درمانده چاره را در فریگا می‌یابند

رومیان درمانده چاره را در فریگا می‌یابند. و به سوی آنادولو می‌روند؛ بی آن که بدانند دقیقا  ۷۰ سال بعد، بر آن جا حکومت خواهند کرد. در هر حال، رومیان موفق می‌شوند سنگ کیبل را به رم انتقال دهند و سپاه کارتاچا را شکست دهند. به این ترتیب نام کیبل در میان رومیان ورد زبان‌ها می‌شود. فرقه آنا تانیرچا در اصل یک اجتماع شخصی در آن زمان بوده است. در تاریخ یونان این نخستین فرقه غیر اساطیری بود که وارد اساس عبادت آن‌ها می‌شد. شاید هم رومیان که تا قبل از آن همواره اداره امور را برعهده مردان قرار می‌دادند؛ وجود قدرت یک زن را در آن روزگار لازم دانسته اند و زیر سایه او توانستند این بلا را دفع کنند.

فرقه آنا تانیرچا

فرقه آنا تانیرچا بعد از این اتفاق ، در میان رومیان گسترش یافت. الهه باروری آنادولو، آرتمیس، با نام دیانا و با ظاهری مردانه و پوشیدن لباس مبدل شکارچی خود را به رم می‌رساند. در این زمان است که وظیفه آنا تانیرچا بین دو الهه تقسیم می‌شود: اولی دیانا و دومی‌دیمیتر. اولی با نگهبانی از جنگل‌ها و دومی‌با نگهبانی از خوشه‌های گندم، زنان جا افتاده ای را به تصویر کشیده اند. در حقیقت رومیان تمام نعمت‌های دنیا را به واسطه وجود دیمیتر می‌دانستند. گندم در صدر این نعمت‌ها قرار می‌گرفت و بعد از آن تمام میوه و سبزیجات به دلیل وجود دیمیتر به آن‌ها ارزانی داشته می‌شد.

مردم ایتالیا که تا آن زمان با گندم و نان آشنایی نداشتند، بعدها به مردمانی نانوا تبدیل شدند. البته مشخص نیست که آیا آن‌ها این شغل را نیز از برکت از وجود دیمیتر می‌دانسته اند یا نه. تنها می‌دانیم اولین نانوایی تجاری و اولین تنور دنیا در رم می‌باشد. با استناد بر این اندیشه که نخستین نانوایی در ۱۷۱ سال قبل از میلاد مسیح دایر شده است، یعنی ۳۰ سال بعد از ورود آنا تانیرچا به آن محل، می‌توان سهم آنادولو در شکل گیری این شغل را نیز احتمال داد.

منبع

 

برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.