بیماری و درمانزندگـی سالــمسلامتکیمیای هستی (سبک زندگی)

چگونه میگرن را از سردرد معمولی تشخیص دهیم؟

چگونه میگرن را از سردرد معمولی تشخیص دهیم ؟ اگر شما جزو آن افرادی هستید که سالانه یک بار دردهای میگرنی را تجربه می‌کنند، حتما بدن خود را به خوبی می‌شناسید. ولی اگر بدن خود را نمی‌شناسید یا اولین بار است که دردهای میگرنی را تجربه می‌کنید، قطعا از علائم و چگونگی آن سر در نمی‌آورید. به طور کلی تفاوت‌های بسیار زیادی بین سردرد‌های معمولی و میگرن وجود دارد. در ادامه این متن خواهید دانست که چگونه میگرن را از سردرد معمولی تشخیص دهیم؟

منشا 

با دانستن منشا سر درد می‌توان به میگرنی بودن یا نبودن آن پی برد. به عنوان مثال، اگر دلیل سردردهای مکرر شما کمبود خواب، سنگینی کار یا سر و صدای زیاد باشد، سردرد شما میگرنی نیست. منشا سردردهای میگرنی اغلب خاص و منحصر به فرد است. به عنوان مثال، مصرف بیش از حد کافئین، خوردن خوارکی‌های حاوی افزودنی،  استشمام بوی رنگ یا دیدن نور خیلی قوی از دلایل بروز سردردهای میگرنی می‌باشد.

درد 

سردردهای معمولی تقریبا در اکثر اوقات بر دو طرف سر تاثیر می‌گذارند. اما سردرد میگرنی به صورت یک نبض دردناک در یک قسمت خاص بروز می‌کند. همچنین طبق تحقیقات « ۵۰% از افراد مبتلا به میگرن دردهای نبضی پشت چشم و گوش خود احساس می‌کنند ».

تاثیرات 

سردردهای معمولی جز درد موقتی و خستگی زودگذر عوارض جانبی دیگری ندارد؛ در حالی که میگرن عوارض جانبی بسیاری دارد که در زیر به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • درد گردن
  • تغییر حالت روحی و افسردگی
  • کرختی و خارش
  • تهوع و استفراغ
  • اختلال در تکلم
  • کاهش بینایی ( این مورد در بعضی مواقع مانند رانندگی یا کار با وسایل حساس بسیار خطرناک می‌باشد ).
حساسیت 

در مبتلایان به میگرن حساسیت نسبت به صدا، نور و بو بسیار زیاد شده و ممکن است گاهی حتی هوس خوراکی‌های خاصی نیز بکنند. شناخت این نشانه‌ها برای درمان میگرن ضروری می‌باشد.

توجه داشته باشید اگر شدت میگرن بیش از حد معمول باشد، احتمال بروز سکته مغزی تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند. بهتر است با تشخیص علائم میگرن فورا به پزشک مراجعه کرده و از شدیدتر شدن بیماری خود جلوگیری کنید. همچنین اگر توانایی تشخیص میگرن و سردرد را داشته باشید از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری دارند اجتناب خواهید کرد.

چه چیزی برای درد میگرن خوب است ؟

اگر هیچ دردی مثل میگرن برایتان عذاب آور نیست ، باید بدانید که به چه چیزهایی دقت کنید . به گفته دکتر «تولین تانریداغ» متخصص بیماری‌های مغز-اعصاب اگر سردردهای شما غیر قابل تحمل اند به جای خود درمانی باید به یک نورولوژیست مراجعه کنید . در زیر به آنچه که باید در مورد میگرن بدانید اشاره خواهیم کرد .

کسانی که درد میگرن دارند از چه نوع داروهایی می‌توانند استفاده کنند ؟

اگر تشخیص بیماری از قبل داده شده باشد باید از داروهای تجویز شده توسط پزشک استفاده شود . ولی نباید خودسرانه دارو مصرف کنید . در این بیماری ، تحت نظر پزشک بودن از اهمیت ویژه ای برخوردار است . اگر درد غیر قابل تحملی دارید و برای اولین بار است که با آن مواجهید می‌توانید به بخش اورژانس مراجعه کنید . بعد آن به متخصص مغز اعصاب مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرید . داروهایی وجود دارند که باید هنگام حمله میگرن مصرف شوند . اگر دچار حملات زیادی شده و ماهانه ۲-۳ بار آن را تجربه می‌کنید ممکن است پزشکتان درمان محافظتی برایتان پیشنهاد خواهد کند . این درمان شدت و تکرر درد را کاهش خواهد داد .

بیماران مبتلا به میگرن به چه چیزهایی باید دقت کنند ؟

هر آنچه باعث تشدید حملات میگرنی شود باید از آن دوری کنید . برای مثال بوی ادکلن یا غذایی خاص اگر میگرن را تشدید می‌کند باید آن را از زندگیتان حذف کنید . بی خوابی ، گرسنگی ، استرس شدید ، از عوامل تشدید کننده میگرن به شمار می‌آیند . ولی در برخی بیماران صرفا با پرهیز از این فاکتورها نمی‌توان بیماری را درمان کرد . در این حالت علاوه بر این‌ها درمان‌های دارویی نیاز خواهد بود .

آیا رهایی کامل از میگرن امکان پذیر است ؟

افراد مبتلا به میگرن هم در حین حملات و هم چنانچه حملات ماهانه آن‌ها بیش از ۲ بار باشد درمان‌های کمکی نیز بهره می‌گیرند . در درمان‌های کمکی در صورت عدم درد نیز دارو مصرف می‌شود . بدین نحو تکرر و شدت درد کاهش پیدا خواهد کرد . میگرن حتما بایستی درمان شود اما در برخی بیماران با بالا رفتن سن رفع خودبخودی حملات نیز دیده شده است .

آیا خوابیدن به رفع حملات میگرن کمک خواهد کرد ؟

بیمار به دلیل متحمل شدن دردهای شدید تمایل به استراحت کردن دارد . برای برخی بیماران خوابیدن سبب بهبود می‌شود اما در برخی دیگر بعد بیدار شدن نیز دردها ادامه پیدا خواهد کرد . خوابیدن همیشه راه چاره نیست .

چنانچه میگرن درمان نشود آیا حملات تشدید خواهند شد‌؟

در صورت عدم درمان این حملات ادامه خواهند داشت . ولی نمی‌توان گفت در صورت درمان نشدن این حملات تکررشان بیشتر می‌شود . برای بهبود کیفیت زندگی درمان ، شرط است . در برخی بیماران با افزایش سن ، حملات بهبود می‌یابند در برخی نیز بر عکس تشدید می‌شود . ولی در دوران حاملگی بیماران از این حملات در امان هستند . احتمالا ذلیل این امر مربوط به هورمون‌ها باشد .

آیا یوگا و پیلاتس برای درمان میگرن به کار می‌روند ؟

از آنجاییکه ورزش کردن در هر شرایطی مفید است پس در این شرایط هم دارای فوایدی است . هنگام ورزش کردن خودتان را بهتر حس کرده و با ترشح سروتونین از استرس دور می‌شوید ، گردش خون و متابولیسم نیز افزایش می‌یابد . از این رو همه این موارد در حملات میگرن اثری مثبت خواهند داشت .

فاکتورهای تشدید کننده میگرن را بیش تر بشناسید

میگرن در زنان بیش تر دیده می‌شود و سردردی است که می‌تواند ساعت‌ها و گاهی تا چندین روز ادامه یابد . دانش مندان هنوز در مورد علت دقیق میگرن اتفاق نظر ندارند و میگرن را چنین تعریف می‌کنند : «سردردهایی که در نتیجه برهم کنش‌های موجود در ناحیه ساقه مغز با سیستم عصبی خودمختار به وجود می‌آید. بر خلاف تصور میگرن، بیماری مغزی نبوده بلکه یک بیماری جسمی‌می‌باشد..حملات میگرنی در ارتباط با تغییرات مواد شیمیایی در مغز به وجود می‌آیند و با بسیاری از عوارض جانبی نظیر استفراغ ، تهوع ، حساسیت به نور یا صدا و.. دیده می‌شوند. طبق تحقیقات به عمل آمده کاهش هورمون سروتونین (هورمون شادی)  نیز، می‌تواند منجر به افزایش میگرن می‌شود .

فاکتورهای موثر در شروع میگرن تغییرات هورمونی در زنان :

استروژن نام هورمونی است که می‌تواند بیش ترین تاثیر را در مبتلا شدن افراد به میگرن داشته باشد. کمبود این هورمون در بدن می‌تواند در دوران عادت ماهانه، حاملگی و یا یائسگی، سردردهایی را در افراد به وجود بیاورد.

مواد غذایی :

پنیرهای کهنه، غذاهای شور و یا مواد غذایی کارخانه ای، میگرن را افزایش می‌دهند. حذف وعده  های غذایی، گرسنه ماندن  در طولانی مدت و یا سریع غذا خوردن نیز از دلایل افزایش شدت میگرن می‌باشند .

مواد افزودنی موجود در خوراکی‌ها :

مواد طعم دهنده و نگهدارنده‌ها می‌تواند منجر به سردردهای میگرنی شود.

نوشیدنی‌ها :

نوشیدنی‌های الکلی از جمله شراب و نوشیدنی‌های کافئین دار نیز، می‌توانند منجر به مبتلا شدن افراد به میگرن شوند.

استرس :

استرس نیز به عنوان بیماری قرن حاضر، خود یکی از دلایل مبتلا شدن افراد به میگرن می‌باشد.

محرک‌ها :

نورهای خیلی روشن، نگاه کردن به خورشید و یا صداهای بلند سبب افزایش میگرن می‌شود. بوی خیلی تند در برخی عطرها نیز، می‌تواند منجر به افزایش احتمال ابتلا به سردردهای میگرنی شود.

تغییر ساعات خواب :

کم یا زیاد بودن ساعات خوابیدن نیز، می‌تواند احتمال ابتلا به سردردهای میگرنی را افزایش دهد .

فاکتورهای فیزیکی :

رابطه جنسی و فعالیت‌های فیزیکی نیازمند انرژی زیادی هستند که در صورت عدم تامین انرژی از سوی بدن، می‌توانند منجر به مبتلا شدن افراد به میگرن شوند.

تغییرات محیطی :

تغییرات ناگهانی آب و هوا ، وضعیت فصلی و بادهای مختلف نیز جزء عوامل تشدید کننده میگرن هستند .

مصرف دارو‌ها :

داروهای ضدبارداری و یا داروهای گشاد کننده عروق (وازودیلاتور) هم می‌توانند از دلایل ابتلا به سردردهای میگرنی باشند.


مقالات مرتبط راهکارهایی برای درمان سردرد (قسمت اول) راهکارهایی برای درمان سردرد ( قسمت دوم)


برچسب ها

سحر مردادی

سحر مردادي هستم . فارغ التحصيل ارشد معماري . علاقه مند به فعاليت در زمينه ي طراحي ، مد و استايل . از نوشتن مطالب مربوط به مد و زيبايي بانوان لذت مي برم .در حال حاضر در زمينه ي توليد محتوا و سئو فعاليت مي كنم . عاشق ورزش پيلاتس و موسيقي هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.