روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامتمستانه (روانشناسی رفتار با دیگران)

چگونه دلشوره و نگرانی مان را کنترل کنیم

اغلب انسان‌ها نگرانی را تجربه می‌کنند. بر اساس بررسی‌های انجام شده، ۴۰ درصد مردم نگران موضوعی هستند که هرگز اتفاق نمی‌افتد و ۳۰ درصد نگران موضوعی هستند که در گذشته اتفاق افتاده است.

یک اتفاق در گذشته افتاده است، اما ما هم چنان درباره آن فکر می‌کنیم. زمانی که هم چنان نگران هستیم، عوامل ترس شروع به تهدید بدن می‌کنند. مغز میزان هورمون‌هایی را که به آمیگدال فرستاده می‌شود را به حالت مبارزه در می‌آورد. افکار ما منفی می‌شوند و مغز آن‌ها را به همین ترتیب به یاد ما می‌آورد.

در اصل، نگرانی باعث می‌شود که وضعیت ده برابر بدتر شود و ما آن را بدتر از آن چه واقعا در آن زمان بوده است، به یاد می‌آوریم. ما با چیزی به نام &#۸۲۲۰;«تعصب منفی» متولد شده ایم و تمایل داریم که به محرک‌های منفی، بیشتر از محرک‌های مثبت واکنش نشان دهیم.  Barrie Davenport در کتاب خود می‌گوید «این بدان معنا است که شما سخت گیر هستید، بیش از حد فکر می‌کنید، نگران می‌شوید و با موقعیت، منفی تر از واقعیت رو به رو می‌شوید». شما تهدید‌ها را تهدید می‌کنید و چالش‌ها را بیشتر به چالش می‌کشید.

خبر خوب این است که نگران رفتار‌هایی که یاد گرفته اید نباشید، کنترل آن‌ها آسان تر از چیزی است که فکر می‌کنید. اگر می‌خواهید بدانید چگونه به نگرانی‌های خود پایان دهید، پنج عادت مثبت برای کمک به شما وجود دارد که در این مطلب بیان شده است. با ما همراه باشید:

 

۱.روزانه تمرین‌های ذهنی انجام دهید

می‌توانید هر روز مراقب ذهن خود باشید؛ به عبارت ساده، ذهنیت به معنای حضور کامل در لحظه است. به جای این که اجازه دهید ذهن شما به  اضطراب و نگرانی عادت کند، تمام حواس و توجه خود را روی لحظه‌های کنونی زندگی متمرکز کنید. اگر ظرف‌ها را می‌شویید، آب را حس کنید، ظرف‌ها را تمیز و براق کنید و آن‌ها را با توجه و مراقبت خشک کنید.

خیلی دشوار است که هر لحظه از روز خود را به خاطر بسپارید، اما بیشتر از این که لحظات را به خاطر بسپارید ذهن خود را روی کاری که انجام می‌دهید معطوف کنید. هم چنین به جای این که افکار خود را کنترل کنید، از زاویه ای دیگر و با چشم اندازی متفاوت به آن‌ها نگاه کنید. از آن‌ها آگاه باشید، اما پس از آن به سرعت تمرکز خود را برگردانید روی کاری که انجام می‌دهید.

به طور منظم تمرین ذهنی انجام بدهید، این تمرینات به شما کمک می‌کنند تا از این نگرانی‌های روزمره دست بکشید؛ تلاش برای این تمرین ارزشمند است. وقتی ذهن با لحظات کنونی مشغول باشد زمانی برای نگرانی ندارد. هنگامی‌که احساس نگرانی می‌کنید، با جدا کردن افکار خود و نگاه کردن به آن‌ها بدون قضاوت کردن، می‌توانید به احساس نگرانی را پایان دهید.


مقاله مرتبط :    آیا من افسرده هستم ؟

۲٫تمرین کنید تا شکر گذار یک زندگی خوب باشید

برای این که افکار نگران کننده را از بین ببرید، تمرین شکر گذاری کنید. این کار فقط یک احساس خوب نیست؛ مطالعات بسیاری در این زمینه انجام شده است که نشان می‌دهد اگر از اعماق وجود شکر گذاری کنیم، تاثیر مثبت آن را روی سلامت ذهن و ارتباطای خود خواهیم دید.

بری داونپورت می‌گوید: «افسردگی با بیان شکر گذاری درمان می‌شود». یاداشت کردن شکر گذاری روزانه، یک راه عالی برای دور نگه داشتن ذهن از نگرانی است و کیفیت زندگی را تقویت می‌کند. زمانی که در مورد احساسات شکر گذاری نوشتید، لحظه ای تامل کنید و روی آن احساسات تمرکز کرده و آن‌ها را حس کنید و مغز خود را با این احساسات مثبت شست و شو دهید. این کار هر گونه احساسات منفی را جذب می‌کند و از روان شما پاک می‌کند.

در طول فعالیت‌های روزانه توجه بیشتری به چیزهای خوب زندگی و افراد مهم زندگی نشان دهید. زندگی بدون این افراد و چیز‌های مهم اطراف را لحظه ای تصور کنید، قطعا قدر شناس تر خواهید شد.


مقاله مرتبط :    ترس از تنهایی و راه‌های غلبه بر آن

۳٫مراقبه و یوگا را تمرین کنید

برخی از افراد یوگا را با منعطف شدن بدن اشتباه می‌گیرند. اگر چه یوگا به انعطاف پذیری کمک می‌کند، اما ذهن  را نیز در لحظه نگه می‌دارد.

یوگا شامل طیف وسیعی از تمرینات است؛ حرکات شدید قلبی و عروقی و رفتن به حالت آرامش که احتیاج به تمرکز دارد. والنسیا پورتر مدیر بخش جامع پزشکی در مرکز چوپرا می‌گوید: «با یوگا، می‌توانیم تنش و استرسی را که در بدن ما تجمع یافته است آزاد کنیم». افزایش احساس خود آگاهی که می‌تواند توسط تمرین به دست آید. احساس خود آگاهی با تمرینات یوگا و مدیتیشن افزایش می‌یابد، به علاوه این تمرین‌ها به درک چرخه زندگی نیز کمک می‌کند.

یوگا نوعی مدیتیشن (مراقبه) در حال حرکت است که در آن، بدن و ذهن عمیقا با هر حرکت، تمرین و ارتباط دارند. با این حال، مدیتیشن به تنهایی می‌تواند در هر زمان و در هر مکان تمرین شود.

مراقبه یک راه برای خالی کردن ذهن است و باعث می‌شود تا خود را به لحظات کنونی متصل کنید. به نفس کشیدن خود توجه کنید. ذهن را پاک کنید و نفس بکشید. پر و خالی شدن ریه‌ها را احساس کنید. دوباره دم و بازدم کنید، نفس بکشید. ۳ مرتبه دیگر هم این کار انجام دهید.

زمانی که اولین تمرین مدیتیشن خود را شروع می‌کنید، ذهن شما به سمت فکر‌های نگران کننده منحرف شده و غرق در افکار مختلف می‌شود. با افکار خود مقاومت نکنید، به سادگی از آن‌ها با خبر باشید و توجه خود را روی تنفس برگردانید. با گذر زمان، تعداد نفس‌ها و زمان تمرکز روی آن‌ها افزایش می‌یابد.


مقاله مرتبط :    ۶ شخصی که باید در زندگی هر زن حضور داشته باشند

 ۴٫هر روز ورزش کنید

ورزش یکی از بهترین  راه‌های درمان نگرانی است که تا به حال پیدا شده است. ورزش، باعث آزاد شدن اندورفین می‌شود تا احساس خوبی داشته باشید. پیاده روی، دوچرخه سواری، تردمیل و حتی یوگا، می‌تواند به شما کمک کند تا به جای نگرانی دوباره تمرکز کنید.

ورزش نه تنها باعث می‌شود احساسات بهتری از لحاظ جسمی‌داشته باشید، بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس نیز شده و خلق خوی کلی شما را تغییر می‌دهد.. ورزشی را انتخاب کنید که از آن لذت ببرید و از لحاظ آمادگی جسمانی برای شما مناسب باشد.

 

۵٫جملات مثبت را روزانه بنویسید

در هر کجا که هستید، از کاغذ‌های کوچک چسبی استفاده کنید و برخی از جملات را به خاطر سپرده و آن‌ها را یاداشت کنید: من افکار خود را کنترل می‌کنم. من اعتماد به نفس دارم و موفق می‌شوم. افکاری که برای من مضر هستند را دور می‌ریزم.

این جملات قدرتمند هستند و به شما کمک می‌کنند تا تمرین کرده و افکار خود را کنترل کنید. بعد از این که شروع به تمرین راه‌های کنترل افکار کردید، فرصت خوبی است که دلایل نگرانی‌های خود را پیدا کنید.


مقاله مرتبط :     شروع به دوست داشتن خودتان با انجام این کارها بکنید

زمانی که نگرانی شروع می‌شود چه می‌کنید؟

 

به یوگا بروید، تمرین کنید و نفس عمیق بکشید تا افکار خود را آرام کنید. مطمئن بشوید که افکار خود را کنترل می‌کنید و آن‌ها شما را کنترل نمی‌کنند.

اگر به الهام بیشتری نیاز دارید تا بتوانید نگرانی‌های خود را متوقف کنید، به این جملات بیشتر توجه کنید:

  • اگر نمی‌توانید بخوابید، به جای فکر کردن به نگرانی‌ها، از جای خود بلند شوید. این نگرانی است که به شما آسیب می‌رساند و نه کمبود خواب.
  • پیش بینی نکنید و نگران جیزی نباشید که ممکن است هرگز رخ ندهد. آن را به زمان بسپارید.
  • قانون شماره یک: مسائل جزئی را جدی نگیرید. قانون شماره دو: همه مسائل جزیی هستند.

 

تکنیک‌ها برای مبارزه با نگرانی:
  • به طور مرتب با دوستان خود دیدار کنید.
  • تکنیک‌های مدیتیشن را یاد بگیرید.
  • چیزهای بی اهمیت را از ذهن بیرون بریزید.
  • این طبیعی است که برخی مسائل تحت کنترل شما نباشند.

مقالات مرتبط : چگونه با یک نارسیسیست (خودشیفته) رفتار کنیم؟ بعد از طلاق با فرزندمان چگونه رفتار کنیم تا کمتر آسیب ببیند؟

منبع

 

برچسب ها

مریم امینی

مريم اميني هستم، كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي. از ٦ سال پيش نويسندگي و ويراستاري را به عنوان حرفه اصلي خود انتخاب كرده ام. از آن جايي كه به كارم علاقه بسياری دارم، هميشه تلاش مي كنم "بهترين" ها را ارائه دهم. روزانه، به طور منظم، مطالعه و ورزش مي كنم. ديدن يك تئاتر خوب انتخاب اصلي من براي گذراندن اوقات فراغت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.