جدید ترین هازندگی مدرنزیبـایـیکیمیای هستی (سبک زندگی)

۱۰ عادت غلط که باعث پیری زودرس می شوند و مواد غذایی که از پیری زودرس جلوگیری میکند

پیری اتفاقی طبیعی است و با خود مشکلات سلامتی مختلفی را از قبیل چاقی، دیابت نوع دوم و بیماری‌های قلبی و عروقی به همراه می‌آورد. علاوه بر این، با افزایش سن، پوست نیز نازک تر و خشک تر می‌شود. این فرآیند باعث ایجاد خطوط نازک و چین و چروک، افزایش رنگ دانه پوست، کاهش انعطاف پذیری و نرمی‌پوست و تیرگی پوست می‌گردد.

گاهی اوقات بدن ما زود تر از آن چه که انتظار می‌رود شروع به نشان دادن علایم پیری می‌نماید. عامل‌های بسیاری از قبیل شرایط محیطی، نحوه زندگی و شیوه تغذیه، می‌توانند سبب پیری زود رس شوند. این امر سبب می‌شود که شما زودتر احساس پیری کنید و پیر تر به نظر برسید.

با مراقبت از پوست و سلامت عمومی‌بدن و رعایت برخی از عادت‌های روزانه مشخص، می‌توانید از پیری زودرس جلوگیری نمایید.

در این مطلب به ۱۰ عادتی که پوست شما را سریع تر پیر می‌کنند اشاره می‌کنیم:

 1. استعمال دخانیات

این یک حقیقت شناخته شده است که استعمال دخانیات به سلامت انسان، به طرق مختلفی، آسیب می‌رساند. با این حال، سیگار کشیدن می‌تواند فرایند پیر شدن پوست را نیز تسریع نماید.

مواد مضر موجود در دود سیگار در بلند مدت، سلول‌های پوست را از اکسیژن تهی می‌کنند، که این موضوع به مرور زمان باعث تغییر رنگ پوست و کم رنگ شدن  و ناهم گونی رنگ آن می‌شود.  این مواد مضر هم چنین می‌توانند سبب تخریب کلاژن شده و باعث افتادگی پوست شوند. فرآیند سیگار کشیدن می‌تواند سبب ایجاد چین و چروک‌های عمیق در اطراف پوست دهان شود.

تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۷ میلادی در نشریه علوم پوستی منتشر شد نشان می‌دهد که «کشیدن سیگار، سبب تسریع پیری پوست می‌شود. بنابراین، کسانی که نگران ظاهرشان هستند باید سعی کنند تا جایی که می‌توانند از سیگار کشیدن خودداری نمایند».

با ترک سیگار و اجتناب از دود ثانویه سیگار ناشی از سیگار کشیدن دیگران، می‌توانید سلامت را به پوست خود برگردانید.


مقاله مرتبط :    در عرض تنها ۳۰ دقیقه به پوستی زیبا و جوان دست بیابید

 1. نوشیدن بیش از حد مشروبات الکلی

الکل یک ادراد آور طبیعی است، بنابراین هنگامی‌که بیش از حد الکل بنوشید، باعث خشکی و کاهش آب بدن می‌شود. کاهش آب بدن باعث از میان رفتن رطوبت طبیعی پوست شده و سبب می‌گردد تا پیر تر به نظر برسید.

مصرف بیش از حد الکل سبب کاهش مواد مغذی مفید بدن، به ویژه ویتامین‌های A و C می‌شود. این ویتامین‌ها برای حفظ شادابی و انعطاف پذیری پوست ضروری هستند. علاوه بر این، مصرف بیش از حد الکل یکی از دلایل آغاز و شیوع بیماری روزاسه است. مصرف بسیار زیاد الکل حتی می‌تواند سبب سرطان پوست گردد.

 1. کینه ورزی

بخشش چیزی است که اغلب ما به آن ایمان داریم، اما اکثرا این کار را انجام نمی‌دهیم. کینه گرفتن نسبت به هر شخصی و یا هر موقعیتی، برای سلامت جسم  و ظاهر مفید نیست.

اگر نتوانید ببخشید، استرس بیشتری را به زندگی خود وارد می‌کنید که سطح هورمون کورتیزل را در بدن به شدت افزایش می‌دهد؛ کورتیزل باعث افزایش وزن، فشار و قند خون می‌شود. استرس حتی سبب اخم بیشتر نیز می‌شود؛ عاملی که باعث افزایش چین و چروک بیشتر بر روی پیشانی خواهد شد.

مطالعه ای که در سال ۲۰۰۵ در مجله طب رفتاری منتشر شد، نشان داد که «ارتباط مستقیمی‌بین نبخشیدن و افزایش استرس وجود دارد». استرس یکی از دلایل مشترک بسیاری از مشکلات سلامتی می‌باشد و در فرآیند پیری تاثیر گذار است. اجازه ندهید یک کینه قدیمی‌جوانی شما را ببلعد. بخشیدن دیگران را بیشتر تمرین کرده و سلامت فیزیکی و ذهنی بهتری را تجربه کنید.


مقاله مرتبط :   چگونه بخشیدن دیگران را تمرین کنیم

 1. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب

مواجهه طولانی مدت و دائم با نور آفتاب، یکی از بد ترین کارهایی است که می‌توانید با پوست خود انجام دهید. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه‌های مضر فرابنفش خورشید، سلول‌های پوست و رگ‌های خونی را ضعیف کرده و باعث تغیر رنگ و چرمی‌شدن پوست می‌شود. اشعه‌های مضر هم چنین باعث کاهش انعطاف پذیری پوست و تخریب بافت پوست می‌گردند. خطر ابتلا به سرطان پوست نیز به سبب مواجهه با اشعه نور خورشید به طور فزاینده ای افزایش می‌یابد.

قبل از این که از خانه خارج شوید، با گذاشتن کلاه یا انداختن پارچه ای روی سر یا استفاده از کرم‌های ضد آفتاب با SFP ۳۰ یا بیشتر، پوست خود را از تابش مستقیم نور خورشید محافظت نمایید. باید کرم ضد آفتاب را در تمام طول سال استفاده کنید. اگر می‌خواهید پوستی برنزه داشته باشید، بهتر است از برنزه کننده‌ها به جای مواجهه طولانی با نور خورشید استفاده کنید.


مقاله مرتبط :   ۷ ماده معدنی مهم برای زیبایی پوست

 1. خواب ناکافی

تنها یک شب بد خوابیدن می‌تواند ظاهر شما را خسته جلوه دهد. خواب کم می‌تواند حتی سبب ایجاد حلقه‌های سیاه اطراف چشم و گود رفتگی زیر چشم شود. حال تصور کنید که کم خوابی در چندین روز، چه کاری را می‌تواند با ظاهر پوست شما انجام دهد.

کم خوابی می‌تواند سبب آسیب رسیدن به پوست به طرق مختلف شود؛ اول از همه می‌تواند سطح کورتیزل بدن شما را افزایش دهد، که این خود سبب تشدید اوضاع بد پوست می‌شود. هم چنین کم خوابی می‌تواند باعث تضعیف شدن کلاژن پوست شده و منجر به افزایش پیری پوست شود.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ در مرکز مطالعات موردی بیمارستان‌های دانشگاه انجام گرفت، به پژوهشگران و پزشکان علوم پوستی نشان داد که «کیفیت خواب بر عملکرد و پیری پوست تاثیر گذار است». بر اساس این مطالعه، کسانی که کمتر می‌خوابند، نشانه‌های پیر شدن پوست، آسیب‌های پوستی و مواجهه با تششعات UV در آن‌ها افزایش می‌یابد.

تا دیر وقت بیدار ماندن می‌تواند هیجان انگیز و مفرح باشد، اما تا دیر وقت بیدار بودن می‌تواند شما را پیر تر به نظر برساند. برای بهره بردن از پوستی زیبا و صاف، خوابیدن را اولویت خود قرار دهید و سعی کنید هر شب بین ۷ تا ۹ ساعت بخوابید. اما به خاطر داشته باشید از خوابیدن به مدت زیاد و به یک سمت صورت نیز اجتناب کنید؛ زیرا می‌تواند سبب ایجاد چروک بر روی پوست و ایجاد خط خواب شود. هم چنین سعی کنید از بالش‌هایی با روکش ساتن استفاده کنید تا از بروز خطوط و چروک‌های ریز بر روی صورت جلوگیری کنید.

 1. خوردن بیش از حد شیرینی

داشتن یک رژیم غذایی پر از قند، می‌تواند شما را با افزایش قطر کمر و افزایش وزن جریمه نماید. این رژیم غذایی حتی می‌تواند فرآیند پیر شدن پوست را تسریع کند. قند می‌تواند پوست را تیره و پر از چین و چروک نماید.

این اتفاق به سبب فرآیندی رخ می‌دهد که در آن قند به سلول‌های پروتئین، مانند کلاژن و الاستین می‌چسبد و به آن‌ها آسیب می‌رساند. این پروتئین‌ها برای حفظ نرمی‌و انعطاف پذیری پوست ضروری هستند.

در حقیقت، نوشیدن نوشیدنی‌های گازدار پر از قند، می‌تواند منجر به چاقی مفرط، دیابت و حمله قلبی شود. بر طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۴ انجام گرفت و در مجله سلامت عمومی‌آمریکا به چاپ رسید، محققان به این حقیقت دست یافتند که «نوشیدن نوشیدنی‌های گازدار پر قند، ممکن است فرآیند پیر شدن بدن را سرعت بخشد».

اگر شما علاقه شدیدی به شکلات و شیرینی دارید، حذف شکر از رژیم غذایی ساده نخواهد بود، اما قطعا می‌توانید از مصرف شکر تصفیه شده پرهیز کرده و آن را با میوه جات جایگزین کنید تا حس شیرینی دوستی خود را ارضا نمایید. حتی می‌توانید شکلات تلخ را انتخاب نمایید، که به سبب داشتن میزان بالایی از آنتی اکسیدان، برای سلامت شما مفید است.


مقاله مرتبط :   کلسترول بالا و دلایل اصلی آن

 1. استرس

تا به حال دقت کرده اید که وقتی استرس دارید بیشتر اخم می‌کنید؟ اخم کردن برای ظاهر شما خوب نیست.

در طول زمان ماهیچه‌های صورت به این حرکت اخم کردن عادت می‌کنند. این عمل سبب ایجاد چین و چروک در پیشانی شده و باعث می‌شود تا پیر تر به نظر برسید.

استرس نقش کلیدی ای در آغاز و هدایت اتفاقاتی که سبب پیری پوست می‌شوند، دارد. در مطالعه ای  که در سال ۲۰۱۴ در مجله اهداف دارویی و آلرژی‌های التهابی چاپ گردید، محققان نشان دادند که چگونه مغز و پوست با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و چگونه پوست در مقابل استرس با فعال سازی اندیکورین و سیستم ایمنی بدن واکنش نشان می‌دهد و چگونه استرس تاثیر منفی ای بر روی سلامت پوست دارد. هم چنین، استرس عامل بسیاری از بیماری‌های مزمن از قبیل فشار خون بالا، چاقی مفرط و بیماری‌های قلبی است.

هیچ چیزی بیشتر از نگرانی دائمی، نا امیدی و استرس به پوست شما آسیب نمی‌رساند. استرس هیچ گاه به طور کامل برطرف نمی‌شود، اما می‌توانید آن را مدیریت کنید و تاثیرات آن را از طریق  مدیتیشن، یوگا، ورزش‌های نرم و سبک و سایر ترفند‌های آرامش بخش، کاهش دهید.


مقاله مرتبط :   فواید خندیدن

 1. مراقبت ناصحیح از پوست

برای این که پوست خود را سالم و صاف نگه دارید، لازم است که روش‌های مراقبت از پوست را دنبال کنید. پوست‌ها با جنس‌های مختلف، نیازمند مراقبت‌های متفاوت هستند. بنابراین لازم است که جنس پوست خود را بشناسید تا بدانید که چگونه از آن مراقبت کنید.

فارغ از جنس پوست، شما باید صورت خود را دو بار در روز بشویید. هم چنین این شستشو باید پس از هر تمرین ورزشی و هر موقع که عرق می‌کنید نیز صورت گیرد. عرق کردن پوست را ملتهب و سبب مشکلات پوستی می‌شود. شستشو ملایم به حذف کثیفی‌ها، آرایش و سایر مواد کمک می‌کند.

هیچ گاه فراموش نکنید که آرایش خود را قبل از خوابیدن پاک کنید. مواد شیمیایی درون مواد آرایشی سبب بسته شدن منافذ پوست و ایجاد علایم پیری پوست می‌شوند.

اطمینان حاصل کنید که حداقل هفته ای ۱ بار پوست خود را به آرامی‌لایه برداری کنید، تا از شر سلول‌های مرده پوست خلاص شوید. مالش محکم پوست، سبب التهاب پوست می‌شود و پیری پوست را شتاب می‌بخشد. هم چنین پوست خود را تا جایی که می‌توانید مرطوب نمایید تا ظاهری جوان تر به آن بدهید.

هیچ گاه صورت خود را، به ویژه نقاط حساس آن مانند اطراف چشم‌ها را، با دست آلوده لمس نکنید. هم چنین عادت مالیدن، کشیدن پوست خود، به ویژه نقاط حساس مانند اطراف چشم، که به گسترش حلقه تیره اطراف چشم کمک می‌کند را ترک کنید.

همواره از مواد آرایشی مناسب برای پوست خود استفاده کنید. از مواد آرایشی معمول که دارای سولفات، پارابن و فتالیت هستند، اجتناب کنید. این‌ها مواد شیمیایی هستند که هورمون‌های شما را تغییر داده و پیری را شدت می‌بخشند. از گزینه‌های طبیعی آرایشی برای داشتن پوستی درخشان و جوان استفاده کنید.


مقاله مرتبط :   ۲۰ راز جوان ماندن زنی ۹۶ ساله

 1. تنبلی بیش از حد

به جای تنبلی و افزایش ریسک چاقی و سایر مشکلات سلامتی، ورزش و نرمش را بخشی از زندگی خود قرار دهید. ورزش کردن سبب خوش فرمی‌عضلات و عبور مناسب خون در بدن شده و باعث رسیدن مواد مغذی مورد نیاز به پوست می‌شود.

ورزش و به طبع آن خون رسانی کافی، تاثیر جوان سازی بر روی پوست دارد. علاوه بر این، ورزش کردن انرژی به ارمغان می‌آورد که به شما کمک می‌کند تا در هر سنی جوان تر به نظر برسید و احساس جوانی بیشتری داشته باشید.

ورزش کردن هم چنین از بیماری‌های قلبی جلوگیری کرده، سطح استرس را کاهش داده، سطح تمرکز را بالا برده، التهابات پوستی را کم تر و از بروز دیابت نوع ۲ و سایر بیماری‌های مزمن که با افزایش سن بروز می‌کنند، جلوگیری می‌نماید.

کمی‌از بی حرکت بودن دست بکشید و در زندگی تحرک داشته باشید. کالج آمریکایی داروهای ورزشی، مدت زمان ۳۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط را برای اکثر روز‌های هفته توصیه می‌نماید.

هرگونه فعالیتی که دوست دارید از قبیل پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری و یا حتی رقص را انجام دهید و از آن لذت ببرید.

 1. خوردن غذاهای ناسالم

غذاهایی که می‌خورید، مستقیما بر روی ظاهر پوست و سلامت عمومی‌بدن اثر می‌گذارند. اگر دوست دارید که فرآیند پیری را به تعویق بیندازید، باید به رژیم غذایی خود توجه کنید.

از غذاهای التهاب دهنده، مانند روغن‌های گیاهی، کره مارگارین، گوشت‌های قرمز، نان سفید و غذاهای قندی و فرآوری شده که سبب التهاب بدن و باعث شدت یافتن پیری عمومی‌و پیری پوست می‌شوند، خود داری کنید.

غذا‌هایی که غنی از اسید‌های چرب امگا ۳ هستند، مانند تخم کتان، روغن تخم کتان، آواکادو، ماهی سالمون و روغن زیتون استفاده کنید. این غذاها به شما کمک می‌کنند تا با التهاب مبارزه کنید و از بروز بیماری‌های مزمن ممانعت نمایید و هم چنین پوست  خود را نرم و منعطف نگه دارید.

سعی کنید تا جایی که می‌توانید روزانه میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید. میوه‌ها و سبزیجات، غنی از روی، سلنیوم، ویتامین C و بتاکاروتن هستند که به تولید کلاژن بدن کمک می‌کنند.

هم چنین سعی کنید تا جایی که می‌توانید از غذاهای غنی از پروتئین استفاده کنید. زیرا دریافت کم پروتئین سبب پارگی، چین و چروک و ترک خوردن پوست می‌شود. منابع غنی از پروتئین شامل تخم مرغ، گوشت بدون چربی، گوشت پرندگان و حبوبات می‌باشد.

 به غذاهای صنعتی و آماده نه بگویید. سطح نا سالم سدیم، چربی و کلسترول در این غذاها برای پوست و هم چنین سلامت جسم مفید نیستند.

در انتها اهمیت نوشیدن فراوان آب و آب رسانی به بدن خود را نادیده نگیرید. هر روز به میزان کافی آب بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری کرده و از جوان به نظر رسیدن خود لذت ببرید.

ده خوراکی ضد پیری !

اگرچه پیری فرایندی طبیعی است؛ اما با رعایت نکاتی ساده، می‌توانیم فرایند پیری را به صورت قابل ملاحظه ای به تعویق بیاندازیم. در ادامه همراه ما باشید تا از ۱۰ خوراکی مفید برای به تعویق انداختن پیری، بیش تر بدانیم.

 1. گردو : گردو به عنوان یکی از خارق العاده ترین خوراکی‌های ضد پیری شناخته می‌شود ؛ زیرا سرشار از

امگا ۳ می‌باشد، به طوری که تقریبا ¼ بشقاب گردو ۹۱ % امگا ۳ مورد نیاز بدن را تامین می‌کند و این اسید چرب حیاتی کلسترول خون را تنظیم و از بروز بیماری‌های قلبی جلوگیری خواهد کرد.

 1. بلوبری : آنتی اکسیدان‌ها بهترین انتخاب برای مبارزه با پیری هستند؛ زیرا از فعالیت رادیکال‌های آزاد جلوگیری کرده و خواص ضد التهابی دارند. بلوبری نیز یکی از منابع غنی از آنتی اکسیدان می‌باشد که به شما پیشنهاد می‌کنیم، حتما استفاده از آن را در برتامه غذایی روزانه خود بگنجانید.
 2. اسفناج : اسفناج حاوی ویتامین E، Cو بتا کاروتن می‌باشد، به همین دلیل از پوست در برابر اشعه‌های فرا بنفش خورشید محافظت خواهد کرد. از دیگر فواید این سبزی می‌توان به کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی ، فشار خون و حتی سرطان اشاره کرد.
 3. چای سبز : به شما نوشیدن روزانه ۱ الی ۲ فنجان چای سبز را پیشنهاد می‌کنیم؛ زیرا این نوشیدنی از پیری و بروز انواع مشکلات پوستی، جلوگیری خواهد کرد.
 4. ماهی آزاد : ماهی به دلیل داشتن امگا ۳، برای محافظت از پوست و جلوگیری از ظاهر شدن علائم پیری، بسیار مناسب می‌باشد. به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما، هفته ای یک الی دو بار از ماهی در برنامه غذایی خود استفاده نمایید.
 5. بروکلی : کلم بروکلی به دلیل داشتن ترکیبات ترکیبات سولفورین و ایندول، نه تنها فرایند پیری را به صورت چشم گیری کند می‌کند، بلکه از بسیاری ازسرطان‌ها نیز، پیش گیری خواهد کرد. در کلم بروکلی ویتامین K به مقدار زیادی وجود دارد، به همین دلیل استخوان‌ها را تقویت کرده و خطر شکستگی استخوان‌ها را کاهش می‌دهد.
 6. روغن زیتون : روغن زیتون به دلیل داشتن ویتامین A و E، از فعالیت رادیکال‌های آزاد جلوگیری کرده و ما را جوان تر از سن واقعی مان نشان می‌دهد. مصرف هر چه بیش تر روغن زیتون به معنای از بین رفتن چین و چروک‌ها است. علاوه بر این لازم است بدانید روغن زیتون برای سلامت قلب، کاهش کلسترول و کنترل قند خون نیز، بسیار موثر می‌باشد.
 7. شکلات تلخ : شکلات تلخ حاوی آنتی اکسیدان‌هایی است که می‌تواند فعالیت رادیکال‌های آزاد را به حداقل برساند. علاوه بر این شکلات تلخ خطر بروز، فشار خون، دیابت نوع ۲، امراض کلیوی و زوال عقل را نیز کاهش می‌دهد. البته توجه داشته باشید که شکلات تلخ منجر به بالا رفتن وزن نیز خواهد شد، پس در مصرف آن تعادل را رعایت کنید.
 8. سیر : سیر سال‌ها است به دلیل داشتن آلکالین، خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی، برای کند سازی فرآیند پیری استفاده می‌شود. هم چنین برای کاهش فشار خون، حذف فلزات سنگین از بدن و پیش گیری از سرطان مفید بوده و دارای خواص ضد قارچی و ضد ویروسی نیز می‌باشد.
 9. گوجه فرنگی : در گوجه فرنگی آنتی اکسیدانی به نام لیکوپن وجود دارد که می‌تواند باعث به تعویق انداختن فرایند پیری گردد. علاوه بر خواص مفید گوجه فرنگی برای پوست، با استفاده از آن می‌توانید از بیماری‌های قلبی و سرطان نیز، پیش گیری کنید.

مقالات مرتبط : در هر سنی می‌توان عاشق شد ! ۷ راه برای کمک به زندگی در زمان حال

 


منبع
top10homeremediestop10homeremedies
برچسب ها

مریم امینی

مريم اميني هستم، كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي. از ٦ سال پيش نويسندگي و ويراستاري را به عنوان حرفه اصلي خود انتخاب كرده ام. از آن جايي كه به كارم علاقه بسياری دارم، هميشه تلاش مي كنم "بهترين" ها را ارائه دهم. روزانه، به طور منظم، مطالعه و ورزش مي كنم. ديدن يك تئاتر خوب انتخاب اصلي من براي گذراندن اوقات فراغت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.