افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)زناشوییسلامتلیلی (عاشقانه ها)مهربانو (روابط)

آیا شانس انتخاب عشق زندگی تان را دارید؟ از زبان علم بشنوید

آیا عشق اختیاری وجود دارد؟ همه ما شاهد تغییرات ناخواسته احساسات مان بوده ایم. این احساسات ممکن است حتی گاهی از کنترل ما خارج شوند. این در حالی است که تحقیقات نشان داده است که می‌توان درجه عشق و احساسات خود را به دیگران تغییر داد!

احساساتی همچون ترس و غم تحت کنترل ما هستند. با قرار گرفتن در برخی شرایط و یا فکر کردن به برخی موضوعات خاص، می‌توان این احساسات را در خود تشدید یا تضعیف کرد. جالب است بدانید حس عشق نیز قابل کنترل است و قرار گرفتن در برخی شرایط خاص می‌تواند در افراد حس عشق ایجاد کند!

آیا عشق تحت کنترل ما است؟

محققان برای پیدا کردن پاسخ این سوال، آزمایشی ساده انجام دادند: آن‌ها از افرادی که در گذشته دچار شکست عشقی شده و در حال حاضر رابطه جدیدی را آغاز کرده بودند، دعوت کردند تا در این آزمایش شرکت کنند. ابتدا تصاویر همسران سابق به آن‌ها نشان داده شد و از آن‌ها خواستند تنها بر ویژگی و اتفاقات مثبت رابطه قبلی خود تمرکز کنند. در مرحله بعد از آن‌ها خواستند تنها بر مشکلات و نقاط منفی آن رابطه تمرکز کنند. سرانجام هنگامی‌که از احساسات آن‌ها سوال کردند، مشخص شد با تمرکز بر جنبه‌های مثبت، احساس عشق و علاقه شدت یافته؛ اما برعکس، هنگام تمرکز بر جنبه‌های منفی، احساس عشق و علاقه نیز به شدت کاهش یافته بود.

این آزمایش نشان داد که ما با تغییر طرز تفکر خود می‌توانیم احساسات مان را نیز تغییر دهیم. بنابراین، تنها با تمرکز بر نقاط مثبت، می‌توان درجه عشق و احساس را افزایش داد.

جالب تر این که حتی افکار مثبت می‌تواند بر خلق و خوی ما نیز تاثیر مثبت بگذارند. هرچه افکار مثبت تری داشته باشیم، خلق و خوی ما بهتر و برعکس، هرچه افکار منفی تر باشد، طبیعتا خلق و خوی ما نیز خشن تر خواهد بود. پس نتیجه می‌گیریم طرز فکر،‌ تاثیر زیادی بر سلامت روان ما دارد.


مقاله مرتبط :   عشق سرمایه ای روحی و روانی است

طرز فکر مثبت در زندگی ما چگونه اثر می‌گذارد؟

طرز فکر مثبت در تمامی‌مراحل زندگی اثرگذار خواهد بود. برای مثال، حتما برای شما هم پیش آمده که تنها با فکر کردن به برخی اشخاص خاص، مانند یک هنرمند مشهور، عاشق او شده باشید؛ در حالی که حتی یک بار هم با این شخص ملاقات نکرده اید! در واقع، ایجاد عشق در شما به دلیل افکار مثبتی است که در رابطه با آن شخص در سر می‌پرورانید. بنابراین، برای بهتر شدن روابط خود تا جایی که امکان دارد بر جنبه‌های مثبت رابطه و زندگی تان تمرکز کنید. این کار به پایدار شدن عشق شما کمک بسیاری خواهد کرد.

هنگامی‌که افکار منفی در ذهن شما شکل گرفت، سوالات زیر را از خودتان بپرسید تا بتوانید بر آن‌ها غلبه کنید:
 • دقیقا چه چیزی باعث آزردگی شما شده است؟
 • آیا بین شما نزاع و درگیری رخ داده است؟
 • چرا در حال حاضر رابطه بدی با هم دارید؟
 • چه چیزی در رابطه شما اشتباه است؟
 • آیا با هم بودن تان یک اشتباه است؟

مقاله مرتبط :  یک رابطه از ابتدا تا انتها چه مراحلی را طی می‌کند

جهان ما بر پایه عشق و دوست داشتن بنا شده است و مهم ترین نیاز ما انسان‌ها نیاز به دوست داشته شدن است.

بنابراین، به همسر یا نامزدتان بگویید که او را دوست دارید، با این کار نه تنها به او، بلکه به خودتان هم کمک بسیاری خواهید کرد.

متاسفانه این روزها طلاق بین زوجین بسیار افزایش یافته است. البته قطعا عواطف و احساسات پس از ازدواج دچار نوسان خواهد شد؛ اما این به معنای پایان عشق نیست. اگر دو نشانه زیر هنوز هم در زندگی شما وجود دارد، جدایی اشتباه محض است و باید برای حفظ زندگی تلاش کنید:

 • احترام قائل بودن برای طرف مقابل تان
 • داشتن نقاط مشترک
برای بهتر شدن روابط خود همواره سوالات زیر را از خود بپرسید:
 • بهترین ویژگی همسر من چیست؟
 • دلیل اصلی ازدواج ما چه بود؟
 • آیا هنوز با هم نقطه مشترکی داریم؟
 • آیا از زندگی کنار او لذت می‌برم؟

همسرانی که ابعاد مثبت یک دیگر را مدنظر قرار می‌دهند؛ همواره زندگی شاد تری خواهند داشت.  انتخاب افکار مثبت، شما را در جاده خوشبختی قرار می‌دهد؛ پس همواره مثبت فکر کنید.


بخوانید بدانید موفق زندگی کنید : درس‌هایی از ازدواج‌های ناموفق ، برای کسانی که قصد ازدواج دارند! شاید مشکل از طرف شما باشد!

منبع
برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

 1. خیلی خوب میشد اگر به جای تمرکز کردن روی رفتارهای منفی طرف مقابل روی رفتارهای مثبت شخص بیشتر تمرکز کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.