بلوغتهمینه (مادرانه ها)مادر و کودکمهربانو (روابط)

نوجوان من مواد مخدر مصرف می کند چگونه با او برخورد کنم؟

دختران و پسران در دوران بلوغ و نوجوانی بسیار حساس و آسیب پذیر هستند. برای دور کردن آن‌ها از آسیب‌های اجتماعی پدر و مادرها باید دست به کار شده و با تمام نیرو از آن‌ها مراقبت کنند. اگرچه این موضوع به صورت کامل در عرف و قانون کشور ما ایران، محکوم شده است؛ اما آمارهایی بسیار نگران کننده از مصرف مواد مخدر در میان نوجوانان و دانش آموزان وجود دارد. طبق آمار منتشر شده از خبر گزاری‌های معتبر،« اگر جمعیت دانش‌آموزان بین کلاس‌های سوم راهنمایی تا پایان متوسطه را ۵/۴ میلیون نفر در نظر گرفته باشیم، می‌توانیم بگوییم که هم‌اکنون ۴۵ هزار نفر از دانش‌آموزان تجربه حداقل یک ‌بار مصرف مواد مخدر را در دوران تحصیل خود داشته‌اند

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به نتیجه مطالعات شیوع شناسی انجام شده در میان دانش جویان اشاره و اظهار کرد: «۶۰ درصد مصرف کنندگان مواد مخدر گفته‌اند که شروع مصرف آن‌ها از دوره دانش آموزی بوده است.»

با توجه به این آمارهای نگران کننده لازم است در رابطه با این موضوع کمی‌هوشیارتر باشیم.

ما در این مطلب می‌خواهیم اظهارات مادری را که پسرش معتاد به مواد مخدر است،‌ بشنویم و در نهایت هم راهنمایی‌های مشاوران را آورده ایم، تا نحوه برخورد با این مشکل را بهتر بدانید.


مقاله مرتبط :   چگونه مدیریت منابع مالی و مسئولیت پذیری را به نوجوانان آموزش دهیم؟

اظهارات مادری که پسرش معتاد است

ماه پیش متوجه شدم که پسر ۱۷ ساله من معتاد است. زمانی که متوجه شدم، تلفن همراه او را گرفتم و دیگر اجازه ندادم از اتوموبیل استفاده کند.

اخیرا نیز یک تست اعتیاد خانگی خریداری کردم و از او خواستم این تست را انجام دهد؛ اما از این کار سر باز زد. با این که به او هشدار داده ام؛ اما هیچ توجهی به من ندارد و این راه اشتباه را ادامه می‌دهد.

در رابطه با نحوه برخورد با او،‌ من را راهنمایی کنید.

پاسخ مشاور :

از این که از من برای حل این مشکل درخواست کمک کرده اید، از شما تشکر می‌کنم. همان طور که شما می‌دانید زمانی که یکی از اعضای خانواده دچار مشکلی می‌شود، این موضوع بر روی دیگر اعضای خانواده نیز تاثیراتی را دارد. برای حل این مشکل نیاز است تا تمامی‌اعضای خانواده، دست به کار شوند.

در حال حاضر به نظر می‌رسد دو مشکل اصلی وجود دارد. اولی این که فرزند شما یک عادت اشتباه دارد و آن را کنار نمی‌گذارد و دوم این که رابطه شما با پسرتان خراب شده است. طبیعتا اعتماد بین شما دو نفر از بین رفته است و هر روز با هم مناقشه و کشمکش‌های زیادی دارید.

این موضوع کاملا واضح است که فرزند شما علی رغم این که نتایج مخرب استفاده از مواد مخدر  را می‌داند، نسبت به آن کاملا بی تفاوت است. هم چنین او والدین دوستان خود را نمونه قرار داده است و از شما می‌خواهد که مانند آن‌ها با وی رفتار کنید؛ اما شما نمی‌توانید مانند والدین دوستان وی نسبت به این موضوع بی اهمیت باشید و این موضوع را آسان بگیرید که البته کار درستی هم هست.


مقاله مرتبط :  روش‌های درست ارتباط والدین با فرزندان در سن بلوغ

اما موضوع مهم تری که باید بررسی شود، کشف هدف پسرتان از مصرف مواد مخدر است.

آیا وی می‌خواهد با حالت خلسه ای که این ماده به وجود می‌آورد، از ناراحتی‌های خود فرار کند؟ آیا وی با این کار می‌خواهد علائم اضطراب و افسردگی را در خود کاهش دهد؟ من توصیه می‌کنم که فرزندتان را نزد یک مشاوره ببرید تا متوجه شوید که چه چیزی باعث شده است وی به این ماده رو بیاورد. هم چنین برای من بسیار جالب است که بدانم فرزند شما پول تهیه مواد مخدر را از کجا می‌آورد؛ زیرا این مسئله نیز بسیار با اهمیت است.

من توصیه می‌کنم که حتما با فرزندتان به یک مشاور مراجعه کنید و موضوعی را که برای من بیان کرده اید ، برای مشاور نیز شرح دهید. ممکن است فرزند شما در ابتدا در مقابل این موضوع مقاومت کند؛ اما به صورت کلی همه نوجوانان از این که راه درست را در پیش بگیرند، استقبال خواهند کرد.

منبع
منبع
برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.