بارداریزندگـی سالــمکیمیای هستی (سبک زندگی)مادر و کودک

در سه ماهه اول بارداری چه اتفاقاتی در برای بدن شما رخ می دهد؟

با این که بارداری یکی از زیباترین واقعه‌های زندگی هر خانمی‌است؛ اما سه ماهه اول بارداری آن شاید یکی از سخت ترین دوره‌ها، به خصوص برای کسانی که برای اولین بار مادر می‌شوند، باشد. در این دوران، که حدود ۱۳ هفته زمان می‌برد، جنین به سرعت رشد می‌کند. مغز، نخاع و دیگر اعضای بدن شروع به رشد کرده و قلب او آرام آرام شروع به تپش خواهد کرد.

از طرفی، تغییرات هورمونی نیز باعث ایجاد تغییرات زیادی در بدن مادر می‌شود. آگاه شدن نسبت به تغییرات فیزیکی ای که در سه ماهه اول رخ می‌دهد، می‌تواند به شما کمک کند که با اعتماد به نفس بالاتری با آن‌ها رو به رو شوید. علاوه بر این، اگر شما نسبت به هر موضوع درباره بارداری تان نگرانی‌هایی دارید، می‌توانید با یک پزشک عمومی‌و یا مامای خصوصی تان آن را در میان بگذارید تا او بتواند شما را راهنمایی کند. ما نیز در این مقاله قصد داریم تعدادی از این تغییرات فیزیکی و اتفاقاتی را که برای شما در سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهد بیان کنیم:

حالت تهوع (با استفراغ و یا بدون آن)

بیشتر خانم‌های باردار در سه ماهه اول بارداری شان از این موضوع رنج می‌برند. در واقع دلیل این رخداد افزایش میزان هورمون پروژسترون در بدن خانم باردار می‌باشد که این افزایش باعث کندتر شدن عملکرد دستگاه گوارش بدن شده و در نتیجه فرد احساس تهوع می‌کند. با این که شاید این اتفاق برای خانم‌ها چندان خوشایند نباشد، اما همین حالت تهوع در واقع نشانه بسیار خوبی است! بنابر اظهاراتی که در سال ۲۰۱۶ در مجله JAMA منتشر شد، حالت تهوع و استفراغ را می‌توان نشانه ای برای تثبیت کامل جنین در رحم و عدم سقط او دانست.

برای جلوگیری از حالت تهوع باید سعی کنید در طول روز وعده‌های غذایی کم حجم، اما بیشتری، میل کنید. از خوردن غذاهای تند و چرب بپرهیزید و تا جایی که می‌توانید مایعات بنوشید.

برای بسیاری از خانم‌های باردار، این حالت تهوع‌ها در سه ماهه دوم پایان می‌یابد. اما اگر نگران جنین خود هستید، بهتر است بدانید که معمولا استفراغ آسیبی به او نمی‌رساند. در نهایت اگر استفراغ شما بسیار شدید شد، توصیه می‌کنیم که به پزشک مراجعه کنید.


همچنین بخوانید :   کنترل دیابت در دوران بارداری چگونه انجام می‌شود؟

خستگی بیش از حد

در ماه‌های اول بارداری، بسیاری از خانم‌ها احساس خستگی بیش از حد می‌کنند که دلیل آن نیز افزایش میزان ترشح هورمون پروژسترون می‌باشد. علاوه بر این موضوع، حالت تهوع و استفراغ نیز می‌تواند باعث کاهش میزان انرژی شما شود. از طرفی، بدن شما در بارداری علاوه بر تامین انرژی خود می‌بایست انرژی جنین را نیز فراهم کند. این موضوع باعث می‌شود شما بیشتر احساس خستگی کنید.

خستگی بیش از حد در دوران بارداری نشانه خوبی نیست و بنابر تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۴ انجام شد، این موضوع می‌تواند نشانه ای برای زایمان سزارین باشد. شما با کاهش این خستگی‌ها می‌توانید از زایمان سزارین جلوگیری کنید. برای این کار تا جایی که می‌توانید بخوابید و استراحت کنید. همچنین ورزش مداوم و مصرف رژیم غذایی سالم نیز می‌تواند باعث افزایش میزان انرژی شما شود.

سینه‌هایی حساس و متورم

در بارداری، بدن شما تغییرات هورمونی زیادی را تجربه خواهد کرد. این تغییرات بر روی سینه‌های شما تاثیرگذار بوده و آن‌ها را حساس تر، بزرگ تر و سنگین تر می‌کند. در واقع حساسیت سینه یکی از نخستین نشانه‌های بارداری است و بین هفته‌های چهارم تا ششم بارداری رخ می‌دهد و تا سه ماهه اول نیز ادامه خواهد داشت. اما این موضوع با گذشت چند هفته و زمانی که بدن شما به این تغییرات هورمونی عادت کرد، از بین می‌رود. البته در دیگر دوره‌های بارداری نیز تغییراتی در سینه‌های شما ایجاد خواهد شد که دلیل آن تولید شیر است.

ویار

در طی دوران بارداری، تمایل به غذاهای خاص و به اصطلاح ویار کاملا عادی است. در این شرایط شاید شما نسبت به بعضی غذاها نیز کاملا بی میل شده و علاقه خود را از دست بدهید. دلیل این رخداد نیز تغییرات هورمونی است. در واقع هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی یا همان HCG در سه ماهه اول بارداری، هر چند روز یک بار، دو برابر می‌شود و این موضوع تغییراتی در ذائقه غذایی شما ایجاد می‌کند. همچنین با توجه به کند شدن سرعت دستگاه گوارش، شاید بعضی از غذاها برای شما غیر قابل هضم شده و دیگر علاقه ای به آن‌ها نداشته باشید.

بعضی از مواد غذایی که خانم‌ها در این دوره نسبت به آن بیزاری پیدا می‌کنند عبارت اند از: گوشت، شیر، تخم مرغ، سیر، پیاز، غذاهای تند، چای و قهوه. اما موضوعی که شما باید در نظر داشته باشید این است که با پزشک معالج خود نسبت به این غذاها مشورت کنید. در غیر این صورت ممکن است مواد مغذی مورد نیاز بدن تان با نخوردن این مواد تامین نشده و دچار مشکلات بسیاری شوید.


همچنین بخوانید :  تاثیر وضعیت روانی مادر بر جنین در دوران بارداری

سوزش معده

یکی دیگر از رخدادهای دوران بارداری سوزش معده است که بسیاری از خانم‌های باردار به آن مبتلا می‌شوند. این سوزش‌ها در سه ماهه اول شروع شده و در سه ماهه دوم و سوم نیز وخیم تر می‌شود. در واقع افزایش میزان هورمون پروژسترون دلیل اصلی سوزش معده، عدم هضم غذاها و رفلاکس در این دوران می‌باشد. برای این که از سوزش معده جلوگیری کنید از خوردن غذاهای تند و سرخ کرده بپرهیزید و سعی کنید وعده‌های غذایی کوچک، اما بیشتر، میل کنید. همچنین از خوردن شکلات و مرکبات نیز خودداری کنید. بعد از غذا خوردن دراز نکشید و وعده‌هایتان را نزدیک زمان خواب میل نکنید؛ چرا که این کار باعث اختلال در روند هضم غذا می‌شود.

یبوست

با توجه به این که افزایش میزان هورمون پروژسترون، باعث کندتر شدن عملکرد دستگاه گوارش و هضم غذا می‌شود، ایجاد عارضه یبوست در بدن شما کاملا طبیعی است. همچنین، مکمل‌های آهنی که در این دوران معمولا پزشک برای شما تجویز می‌کند نیز می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. برای جلوگیری از یبوست سعی کنید غذاهای سرشار از فیبر میل کنید. نوشیدن آب فراوان به همراه آب میوه و سبزیجات تازه و ورزش‌های منظم نیز می‌تواند به بهبود این وضعیت کمک کند.


همچنین بخوانید :   پیشگیری از عقب ماندگی ذهنی (سندرم دان ) در کودکان

تکرر ادرار

در این مرحله از زندگی تان، شاید نیاز باشد که بیش از حد معمول، به دستشویی بروید. در دوران بارداری میزان خون در بدن شما افزایش یافته و همین باعث افزایش فعالیت کلیه‌های شما برای دفع آب اضافی بدن تان می‌شود. متاسفانه این موضوع با گذر زمان کمتر نمی‌شود و هرچه قدر که فرزند شما در شکم تان بزرگ تر شود، فشار به مثانه شما نیز بیشتر خواهد شد. همین موضوع باعث بیشتر شدن تعداد دفعات ادرار کردن می‌شود.

برای این که در طول سه ماهه اول بارداری سالم تر بمانید، به موارد زیر توجه کنید:

از ویتامین‌هایی که برای دوران بارداری هستند و توسط پزشک تان تجویز می‌شوند استفاده کنید.

به طور مرتب ورزش کنید. پیاده روی یکی از بهترین ورزش‌ها برای این دوران است. از انجام ورزش‌های سنگین که به ناحیه شکم شما فشار وارد می‌کنند به شدت خودداری کنید.

وعده‌های غذایی شما باید سرشار از میوه، سبزیجات، فیبر و پروتئین‌های کم چربی باشد.

از خوردن ماهی خام و یا دودی شده، حبوبات، شیر و دیگر لبنیات پاستوریزه نشده به شدت خودداری کنید.

آب فراوان بنوشید تا از هیدراته بودن بدن تان مطمئن باشید.

از مصرف الکل، کافئین، مواد مخدر، دخانیات و سیگار نیز بپرهیزید.

منبع
top10homeremedies
برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.