بارداریزندگـی سالــمکیمیای هستی (سبک زندگی)مادر و کودک

روش های جلوگیری از بارداری و ۱۰ نکته مهم

کنترل بارداری به معنای دانستن چگونگی استفاده از ابزار و روش‌های جلوگیری از بارداری است. امروزه روش‌های مختلفی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد که هر فردی بنابر شرایط خود می‌تواند یکی از آن‌ها را انتخاب کند. ما در این مطلب قصد داریم به نکاتی مهم در رابطه با این موضوع اشاره کنیم که می‌تواند شما را در انتخاب روش صحیح یاری کند.

عوارض جانبی

بسیاری از این روش‌ها بر روی هورمون‌ها تاثیر گذار هستند،‌ به همین دلیل باید از روش‌هایی استفاده کنیم که تاثیر کم تری بر روی هورمون‌ها دارد. برخی عوارض کم تر بوده و شامل  حالت تهوع، درد در سینه افزایش وزن و تغییرات خلق و خو می‌شود.

قیمت‌های مختلف

برخی از این روش‌ها رایگان بوده و نیازی به صرف هزینه ندارد و برای برخی دیگر هم باید پول بپردازید.

نیاز به مراقبت دائم پزشک

اگر از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به صورت دوره ای به پزشک مراجعه نمایید.


همچین بخوانید :   چگونه رنگ مو متناسب با چهره خود را انتخاب کنیم؟

جلوگیری طولانی مدت و یا کوتاه مدت

استفاده از برخی روش‌های ضد بارداری اثرات طولانی مدتی را روی هورمون‌ها و بدن می‌گذارد و ممکن است حتی پس از قطع کردن، تا ۷ سال اثرات آن باقی بماند. در عین حال روش‌هایی هم هستند که دقیقا پس از قطع کردن، دیگر هیچ اثری نخواهند داشت. لازم است به این نکته توجه داشته باشید و روشی مناسبی را با توجه به زمان بچه دار شدن خود، انتخاب کنید.

استفاده از IUD

استفاده از این روش احتمال بارداری را به ۱ در ۱۰۰ کاهش می‌دهد. در برخی از موارد دیده شده که با جا به جا شدن این دستگاه در رحم، اثر آن از بین می‌رود. به همین دلیل می‌توانید هر چند وقت یک بار برای چک کردن آن به پزشک مراجعه کنید.

حواستان به بیماری‌های مقاربتی باشد

استفاده از کاندوم‌ها می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی را کاهش دهد؛ اما این موضوع ۱۰۰ درصد نیست و لازم است به این نکته توجه داشته باشید.


همچین بخوانید :   غذایی لذیذ با مرغ ، لیمو و سبزیجات

همکاری دو طرفه

استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری فقط مختص خانم‌ها یا آقایان نیست. هر دو طرف باید از روش‌های مناسب استفاده کنند.

منظم نبودن عادات ماهیانه به معنای بارداری نیست

اگر در عادات ماهیانه خود شاهد بی نظمی‌هایی بودید،‌ لازم است به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را تشخیص دهد.

هیچ کدام نتیجه ۱۰۰ درصدی ندارند

تنها راهی که می‌توانید برای جلوگیری از بارداری انجام دهید، نداشتن رابطه جنسی است. هیچ کدام از روش‌های جلوگیری ۱۰۰ درصد نیستند و ممکن است حتی بهترین روش‌ها هم به دلایلی از بارداری جلوگیری نکنند.

منبع
familyshare
برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.