افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)جدید ترین هاروح انگیز (روان شناسی)زندگی مدرن

الگوی خواب شما چگونه است؟ سحر خیز هستید یا جغد شب زنده دار ؟!

آیا شما هم صبح‌ها دیر از خواب بیدار می‌شوید؟ آیا طلوع خورشید و انعکاس نور صبحگاهی در اتاق تان شما را آزار می‌دهد؟ آیا صبح ایده آل  شما از ساعت ۱۰ یا ۱۱ آغاز می‌شود؟

 باید به شما بگوییم اگر شما ویژگی‌های بالا را دارید، تنبل نیستید. در واقع، نباید برچسب بی انگیزگی و تنبلی را به کسانی زد که علاقمند به خوابیدن در صبح هستند.  این‌ها همه برگرفته از الگوهای طبیعی خواب در بدن است که افراد هیچ دخالتی در شکل گرفتن آن ندارند. در واقع بیشتر این ویژگی‌ها ژنتیکی است.

الگوی خواب چیست؟

محققان الگوهای خواب افراد را کرنوتایپ می‌نامند و می‌گویند، این الگوها تحت تاثیر ۳ عامل اند:

  • سن
  • ژنتیک
  • قرار گرفتن در معرض نور

همچنین بخوانید :  حقایق بسیار جالب درباره مرگ !

اگر چه سن و قرار گفتن در معرض نور می‌تواند الگوهای متفاوتی را در هر یک از افراد رقم بزند، اما ویژگی‌های ژنتیکی همیشه ثابت بوده و تا حد زیادی الگوهای خواب را تحت تاثیر قرار می‌دهند. بنابراین، هرگز به خاطر خواب زیاد عذاب وجدان نداشته باشید.

تفاوت‌های جزئی در الگوهای ژنتیکی می‌تواند ویژگی‌های متفاوتی را برای هر فرد رقم بزند. به طور مثال، برخی افراد صبح‌ها فقط خمیاره می‌کشند و برخی دیگر بسیار پر انرژی هستند و می‌توانند در ساعات اولیه صبح فعالیت‌های بسیاری انجام دهند. برخی افراد ترجیح می‌دهند صبح‌ها دیر از خواب بیدار شوند و برخی دیگر هم با این که دیروقت به رختخواب می‌روند، زود از خواب برمی‌خیزند.

بنابراین، قضاوت‌های خود و دیگران را کنار بگذارید و بدانید که تمامی‌این‌ها غالبا برگرفته از ویژگی‌های ژنتیکی شما است.

سرخیز‌ها

افرادی که عادت دارند صبح‌ها زود از خواب بیدار شوند، عمدتا شخصیتی سازنده و مثبت دارند. این افراد صبح‌های زود و زمانی که دیگر افراد خواب هستند، کارهای عقب افتاده خود را انجام می‌دهند. آن‌ها اغلب شادتر و سرزنده تر از دیگران به نظر  می‌رسند و صبح‌ها بین ساعات ۴ تا ۶ از خواب برمی‌خیزند.


همچنین بخوانید :   لطفا موبایل‌هایتان را قلاف کرده و به دورهمی‌های خانوادگی بپیوندید!

جغدهای شب زنده دار !

اگر شما صبح‌ها دیر از خواب برمی‌خیزید، احتمالا شب هم دیر به رختخواب رفته اید. اگر الگوی خواب شما چنین است، می‌توان به شما لقب جغد شب زنده دار داد!

اگرچه افرد سحرخیز می‌توانند کارها و فعالیت‌های خود را زودتر از جغدهای شب زنده دار به پایان برسانند؛ اما آن‌ها هرگز زیبایی و سکوت نیمه شب را تجربه نکرده اند! تنها افرادی که تا دیر وقت بیدار می‌مانند می‌توانند زیبایی شب‌ها را حس کنند.

جالب است بدانید کسانی که عادت به شب بیداری دارند، اصلا تنبل نیستند. در واقع آن‌ها درست در زمانی که دیگر افراد برای خواب آماده می‌شوند، شروع به کار و فعالیت می‌کنند. خلاقیت و نبوغ این افراد شب‌ها شکوفا شده و به همین دلیل سعی می‌کنند فعالیت‌های فکری خود را شب‌ها آغاز کنند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد جغدهای شب زنده دار عمدتا ضریب هوشی بالاتری نسبت به سحرخیزها دارند!

اگر شما هم ترجیح می‌دهید پس از ساعت ۱۱ شب بیدار بمانید، از دسته جغدهای شب زنده دار هستید!

با الگوی خواب تان مبارزه نکنید!

محققان معتقد اند افرادی که مطابق با الگوی طبیعی خواب خود رفتار می‌کنند کمتر دچار دیابت و افسردگی می‌شوند. علاوه بر این، آن‌ها راحت تر می‌توانند سیگار را ترک کنند. پس بهتر است همه ما الگوی خواب خود را خوب بشناسیم و آن را رعایت کنیم. توجه داشته باشید که خواب هم یکی از نیازهای اساسی بدن است که باید به آن توجه بسیاری شود. بنابراین، درست زمانی که احساس خستگی کردید، به خواب رفته و هر زمان که احساس کردید می‌توانید، از خواب برخیزید. به این ترتیب، اگر توانایی صبح زود بلند شدن را ندارید، هرگز احساس گناه نداشته باشید و سعی کنید به آنچه بدن تان نیاز دارد‌ بها دهید.

یک راهکار عملی و مفید

افرادی که دیر می‌خوابند، همگی یک مشکل مشترک دارند: آن‌ها عادت دارند صبح‌ها بین نیم تا یک ساعت چرت بزنند. در واقع هنگامی‌که ساعت آن‌ها زنگ می‌خورد، از خواب برنمی‌خیزند و بین نیم تا یک ساعت فقط چشم‌ها را بسته و به خواب سبکی فرو می‌روند. هرچند دقیقه یک بار نیز ناگهان چشم‌هایشان را به دلیل ترس از خواب ماندن باز می‌کنند. اما این نوع خواب نه تنها مفید نیست، ‌بلکه میزان انرژی را در اوایل صبح کاهش می‌دهد.

برای حل این مشکل پیشنهاد می‌کنیم ساعت را دقیقا برای زمانی تنظیم کنید که هیچ فرصتی برای چرت زدن نداشته باشید.‌ با این کار مجبور خواهید شد که هرطور شده از خواب برخیزید. می‌توانید حتی برای یک بار هم که شده این روش را امتحان کنید تا اثر مثبت آن را در رفتار و بازدهی کارتان در ساعات اولیه صبح مشاهده نمایید.


همچنین بخوانید :   در محیط کار سالم و پر انرژی باشید !

منبع
care2
برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.