روان شناسیسلامت

آموزش زبان بدن برای افزایش اعتماد به نفس و موفقیت

 این مقاله برگرفته  از کتاب« راهکارهای اعتماد به نفس: ۹۹ گام کوچک برای تقویت اعتماد به نفس شما»  می‌باشد.

در حال حاضر چگونه نشسته یا ایستاده اید؟ بازوان شما کجا قرار دارند؟ حالت صورت شما چگونه است؟  اگر کسی درست در همین لحظه در کنار شما باشد چه قضاوتی درباره شخصیت تان می‌کند؟

جهت بر ملا کردن افکار و نظرات خود لازم نیست حتما سخن بگویید. زیرا زبانی گویاتر و صادق تر از کلام وجود دارد. بله منظور ما زبان بدن است!

درک و مدیریت زبان بدن، اعتماد به نفس را به دو دلیل تقویت می‌کند :

 

 1. با مدیریت کردن زبان بدن و ارسال سیگنال‌های مناسب در موقعیت‌های مختلف، بازخوردهای مثبتی را دریافت کرده و در نتیجه احتمال موفقیت شما افزایش می‌یابد.
 2. استفاده مثبت و قدرتمند از زبان بدن، سیگنال‌های مثبتی را به مغز فرستاده که می‌تواند اعتماد به نفس را افزایش دهد.

در ادامه قصد داریم ۱۰ مورد از سیگنال‌های مثبت در زبان بدن را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

 1. لبخند زدن

لبخند استرس را کاهش داده، ضربان قلب را آرام تر کرده و سبب افزایش قدرت خلاقیت می‌شود. طبق مطالعات انجام شده لبخند زدن حتی در مواقع ناراحت کننده نیز می‌تواند احساس خوبی در فرد ایجاد کند. همیشه لبخند روی لب داشته باشید تا جذاب تر به نظر برسید. روان شناس‌ها توصیه می‌کنند صبح‌ها هنگامی‌که از خواب برمی‌خیزید، رو به روی آیینه ایستاده و به خودتان لبخند بزنید.


همچنین بخوانید :  قوانین طلایی برای موفقیت در شغل

 1. حالت بدن

بهترین حالت نشستن زمانی است که پشت تان صاف بوده و زانوهایتان زاویه ۹۰ درجه داشته باشند. بهترین حالت ایستادن هم زمانی است که بتوانید خطی فرضی را از لاله گوش تا باسن، زانو و مچ پا تصور کنید. اگر بدن شما در حالت نشسته و ایستاده به این شکل باشد تنفس بهتری خواهید داشت و عملکرد اندام‌های بدن با کیفیت بهتری انجام می‌شود. در نتیجه، اعتماد به نفس شما افزایش می‌یابد.

حالت‌های صحیح ایستادن و نشستن را تمرین کنید. حتی می‌توانید از خانواده خود در این خصوص کمک بگیرید تا شیوه‌های صحیح نشستن و ایستادن را به شما یادآوری کنند.

 1. ژست قدرتمندانه

روان شناس اجتماعی «امی‌کادی» می‌گوید: «نشستن یا ایستادن با یک ژست خاص برای حداقل ۲ دقیقه، سطح تستوسترون را افزایش داده و کورتیزول( هورمون استرس) را کاهش می‌دهد. »

منظور از ژست خاص، حالت‌هایی است که بدن شما بازتر بوده و فضای بیش تری را اشغال می‌کند.

این ژست‌ها می‌توانند بر عملکرد و روابط کاری شما بسیار تاثیر گذار باشند.

 ما به شما توصیه می‌کنیم این ژست‌ها را چند بار در هفته تمرین کنید تا جزئی از عادات روزانه شما شوند. پس از مدتی کوتاه می‌توانید نتایج آن را به صورت کاملا محسوسی مشاهده نمایید.

 1. درگیر کردن زبان بدن

شک نکنید که با به کار بستن ترفندهای زبان بدن می‌توانید به هدف و مقصود خود برسید. تفاوتی ندارد چه هدفی داشته باشید، مهم فرکانس‌هایی است که برای طرف مقابل خود می‌فرستید.

درگیر کردن زبان بدن مستلزم استفاده از ژست باز، لبخند، تایید با سر و انعکاس دادن احساس و حرکات به طرف مقابل است. هنگامی‌که به هدف خود رسیدید توافق را با دست دادن، تشکر کردن و داشتن حالت‌های مناسب در بدن به اتمام برسانید.


همچنین بخوانید :  حتی چت کردن هم اصولی دارد! حتما به این موارد دقت کنید

 1. دست و پای خود را فراموش نکنید

دست به سینه بودن شما را تدافعی و محافظه کار جلوه می‌دهد. انداختن پاها روی یکدیگر در خلاف جهت طرف مقابل نشان دهنده این است که احساس راحتی نمی‌کنید. انداخت مچ پاها بر روی هم می‌تواند نشان دهنده موضوعی باشد که از طرف مقابل مخفی می‌کنید. البته این موضوع در مورد بانوان صدق نمی‌کند و این حالات پا «حالات زنانه» تلقی می‌شود.

اگر دست‌هایتان را در پشت خود قلاب کنید شاید این گونه تفسیر شود که حوصله تان سر رفته، دلواپس و یا حتی عصبانی هستید. قلاب کردن دست‌ها و یا روی هم گذاشتن آن‌ها نزدیک اندام جنسی می‌تواند خجالت و یا آسیب پذیری را القاء کند.

ما به شما توصیه می‌کنیم در حالت نشسته دست خود را روی ران‌ها و در حالت ایستاده در کنار بدن قرار دهید. انداختن پاها روی هم اگر برای راحتی بیش تر باشد، اشکالی ندارد.

 1. محکم دست دادن

محکم دست دادن یک نشانه جهانی برای اعتماد به نفس است و حتی خانم‌ها هم باید از این روش استفاده کنند. البته منظور از محکم دست دادن خرد کردن انگشتان طرف مقابل نیست! بهتر است به آرامی‌دست طرف مقابل را بفشارید و هم زمان با او تماس چشمی‌برقرار نمایید.

این نشانه احترام متقابل است و تاثیر شگرفی در اولین ملاقات می‌گذارد.  محکم دست دادن احساس اعتماد به نفس را تقویت کرده و سبب می‌شود تا در چشم دیگران شخصی با اعتماد به نفس جلوه کنید. برای ارزیابی کیفیت دست دادن می‌توانید از دوستان تان خواهش کنید تا حسی را که هنگام دست دادن با شما دارند صادقانه بیان کنند.

 1. پوشش مناسب

پوشش و نحوه لباس پوشیدن بسیار مهم است. منظور از لباس آراسته، روی مد بودن و یا پوشیدن لباس‌های عجیب و غریب نیست؛ بلکه منظور ما پوشیدن لباس‌های مناسب با موقعیت است. به عنوان مثال روان شناس‌ها می‌گویند: یونیفرم‌های سفید پزشکی باعث ایجاد اعتماد در دیگران می‌شوند.

لباس آراسته و مناسب علاوه بر بالا بردن اعتماد به نفس، فرکانس‌های مثبتی را هم به طرف مقابل تان منتقل می‌کند.

داشتن پوشش مناسب اعتماد به نفس شما را حتی زمانی که احساس خوبی ندارید افزایش می‌دهد.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم چند دست لباس کلاسیک خریداری کرده و آن‌ها را به کمد لباس‌هایتان اضافه نمایید تا احساس اعتماد به نفس و قدرت کنید.


همچنین بخوانید :   نامزدتان را از طریق شکل پاهای او بشناسید !

 1. نشانه‌های هشدار دهنده

با بررسی ۵۰۰ مدیر و کارمند در آمریکا مشخص شد همه آن‌ها هنگامی‌که این علائم هشدار دهنده را داشتند در آزمون و یا ارزیابی رد شده و به عنوان افراد فاقد صلاحیت شناخته شده اند.

حرکاتی مانند: بازی کردن با موها، تکان دادن پاها و گاز گرفتن ناخن از نشانه‌های بارز اضطراب و استرس  است. برای ترک این عادت‌ها به شما توصیه می‌کنیم یک خودکار یا کاغذ را در دست تان نگاه دارید. تنفس عمیق هم می‌تواند برای رهایی از این نشانه‌ها مفید باشد.

 1. تماس چشمی‌مناسب

تماس چشمی‌بیانگر تعهد و اعتماد است. افرادی که تماس چشمی‌برقرار می‌کنند نزد طرف مقابل خود قابل اعتماد تر به نظر می‌رسند و هم چنین احساس صمیمت در روابط آن‌ها افزایش می‌یابد. البته در برقرای ارتباط چشمی‌حد تعادل را رعایت کنید. زیرا اگر بیش از حد باشد نشان دهنده حالت تهاجمی‌در افراد است. محققان می‌گویند: خیره شدن به چشم افراد سیستم عصبی سیمپاتیک را در آن‌ها فعال می‌کند.

مایکل السبرگ، نویسنده کتاب قدرت تماس چشمی، راز موفقیت در تجارت، عشق و زندگی می‌گوید: «برای داشتن تماس چشمی‌مناسب نباید نگاه خود را به طرف مقابل تحمیل کنید.»

برخی از افراد هنگام قطع کردن تماس چشمی‌به پایین نگاه می‌کنند که کار اشتباهی است. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم به جای این که به پایین نگاه کنید به اطراف و یا هر جهت دیگری به جز زمین بنگرید.

منبع
liveboldandbloom
برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.