افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)روح انگیز (روان شناسی)زندگی مدرن

اینستاگرام چه مضراتی می تواند داشته باشد؟

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد اینستاگرام یکی از شبکه‌های اجتماعی بسیار مضر است. این تحقیقات که به تازگی بر روی حدود ۱۵۰۰ کاربر جوان و نوجوان اینستاگرام انجام گرفت، ثابت کرد اینستاگرام تاثیرات مضری بر سلامت روانی این افراد دارد. در این مقاله قصد داریم به مضرات اینستاگرام برای کاربرانش بپردازیم.

این شبکه اجتماعی پرطرفدار که بر پایه به اشتراک گذاشتن عکس و فیلم بنا شده است، با ایجاد جذابیت بیشتر برای کاربران، تاثیرات زیادی نیز بر آن‌ها می‌گذارد. برای مثال دیدن مداوم عکس و فیلم از مدل‌ها، بازیگران، افراد سرشناس و حتی افراد معمولی که عکس و فیلم‌هایشان را در ایده آل ترین حالت ممکن و تنها برای نمایش دادن به اشتراک می‌گذارند، باعث شده است تا بیشتر کاربران اینستاگرام از زندگی، بدن و شرایط ظاهری خود ناراضی باشند.

نکته مهمی‌که کاربران اینستاگرام از آن غافلند، این است که بخش عمده عکس و فیلم‌هایی که در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود تنها یک «نمایش اغراق آمیز» است! مسلما هیچ کس از بخش‌های غم انگیز و ناخوشایند زندگی خود عکس و فیلم نمی‌گیرد! همه سعی دارند بهترین‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. اما این به این معنی نیست که تمام زندگی آن‌ها نیز مانند عکس و فیلم‌هایشان پر زرق و برق، زیبا و بی نقص است.

قطعا آن‌ها نیز در زندگی مشکلات خاص خود را دارند. اما متاسفانه بسیاری از دنبال کنندگان این افراد در اینستاگرام این موضوع را نادیده گرفته، زندگی و شرایط خود را با آن‌ها مقایسه می‌کنند. در حقیقت، آن‌ها «تمام» زندگی خود را با «بهترین» قسمت‌های زندگی دیگران مقایسه می‌کنند. این روند به تدریج باعث از دست دادن اعتماد به نفس، افسردگی و یا حتی خودکشی می‌شود!

اینستاگرام,شبکه اجتماعی,کاربر,مضرات,جوان, نوجوان,تاثیر,زندگی,عکس,فیلم

اینستاگرام همچنین بر روی شخصیت، رفتارهای اجتماعی و حتی خواب کاربران خود اثرات مضری می‌گذارد. متاسفانه این شبکه اجتماعی مانند بسیاری از شبکه‌های اجتماعی دیگر اعتیاد آور نیز هست! کاربران اینستاگرام همیشه نگران این هستند که از اخبار جدید بی خبر بمانند. به همین دلیل، در طی روز بارها به اینستاگرام سر زده و ساعت‌ها در آن به جستجوی تازه‌ها می‌پردازند.

محققان در این زمینه می‌گویند: « از آن جایی که بیشترین کاربران اینستاگرام را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند، محافظت از سلامت روانی این افراد بسیار ضروری است».  اینستاگرام، خود قوانینی تنظیم کرده است که تا حدی به حفظ سلامت کاربرانش کمک می‌کند. برای مثال عکس و فیلم‌هایی با محتوای غیر اخلاقی و نامناسب را معمولا نمی‌توان در آن به اشتراک گذاشت.

به علاوه این که کاربران نیز می‌توانند با مشاهده موارد این چنینی، عکس، فیلم و یا حتی صفحه مورد نظر را به اینستاگرام گزارش کنند. با این حال نمی‌توان اینستاگرام را در این زمینه صد در صد موفق دانست؛ چرا که روند حذف موضوعات غیراخلاقی و نامناسب چندان سریع نیست و این باعث می‌شود موضوعات این چنینی تا قبل از اقدام اینستاگرام، بارها و بارها مشاهده و به اشتراک گذاشته شوند.

در پایان باید این نکته را نیز اضافه کرد که با تمام مضراتی که ممکن است اینستاگرام برای کاربران جوان و نوجوان خود داشته باشد، تاثیرات مثبتی نیز برای آن‌ها به همراه دارد. برای مثال تقویت روحیه اجتماعی، توانایی بیان عواطف و بالا بردن سطح اطلاعات عمومی‌از جمله ویژگی‌های مثبت این شبکه اجتماعی می‌باشد. به علاوه این که، اینستاگرام برای حفظ حریم شخصی افراد قابلیت‌های منحصر به فردی دارد که باعث می‌شود که کاربران آن احساس امنیت و آرامش بیشتری داشته باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

  1. اگر در استفاده از شبکه‌های اجتماعی افراط بشه تاثیرات بدی در زندگی افرادی گه به این شبکه‌ها اعتیاد دارند خواهد داشت و زندگی رو خراب میکنه

  2. سلام به تمامی‌مردم جهان.هیچ چیز بهتر از دنیای واقعی و لذت بردن از طبیعت و در کنار خانواده بودن نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.