جدید ترین هازندگـی سالــمزندگی مدرنکیمیای هستی (سبک زندگی)

تحقیقات بسیار جالب درباره راز طول عمر در ایران و جهان

بشر از ابتدای تاریخ به دنبال راه‌هایی برای افزایش طول عمر خود بوده است. رسیدن به طول عمر برای همه انسان‌ها مانند گنجی دست نیافتی بوده که هر کسی آرزو داشته به آن دست یابد.

در سال‌های اخیر به دلیل رشد و پیشرفت جوامع و همچنین افزایش آگاهی مردم، متوسط طول عمر افراد هم افزایش یافته است. مهم نیست شما در حال حاضر چه کاری انجام می‌دهید، امروزه روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید امید به زندگی را در خود تقویت کرده و طول عمر بیشتری داشته باشید.

در سال  ۱۳۸۹ متوسط امید به زندگی ایرانیان حدود ۷۴ سال بوده است که تا سال ۱۳۹۴ به ۷۵ سال نیز رسیده است. با این که پیشرفت تکنولوژی و فرهنگ یکی از دلایل افزایش طول عمر است؛ اما در کشوری مانند امریکا که مردم از بهترین شرایط زندگی برخودار اند، امید به زندگی و طول عمر چندان بالا نیست. در مقایسه با امریکا مردم کشورهایی مانند  آندورا، ژاپن، فرانسه، اسپانیا، سنگاپور، گوام، یونان و اردن امید به زندگی بیشتری دارند.

رفتارهایی که می‌تواند طول عمر افراد را افزایش دهد

آندورا کشوری بسیار کوچک و کوهستانی است که بین اسپانیا و فرانسه واقع شده است. مردم  این کشور اغلب به طور میانگین ۸۳ سال عمر می‌کنند که این رقم نسبت به سایر کشورها رقم بالایی است.

 Dan Buettner کتابی به نام منطقه آبی دارد که در آن نتایج تحقیقات صورت گرفته در زمینه طول عمر را بیان کرده است. در این تحقیقات مشخص شده است که در جهان ۳ منطقه وجود دارد که ساکنان آن طولانی ترین عمرها را دارند: منطقه باربارا ساردینیا در ایتالیا، اوکیناوا در ژاپن و لومیا لیندا در کالیفرنیا. مردم این مناطق حتی بیش از ۱۰۰ سال هم عمر کرده اند!

طبق تحقیقات، عادات عمده و مشترک افراد ساکن در این مناطق به شرح زیر است:
  • فعالیت مستمر و منظم ( مانند کشاورزی)
  • کم غذا خوردن ​​( مردم در این مناطق عمدتا قبل ازسیر شدن دست از غذا خوردن می‌کشند)
  • رژیم غذایی گیاهی (گیاه خوار هستند)
  • مشارکت فعال در جامعه ( مشارکت در فعالیت‌های مذهبی و یا خانوادگی)
  • داشتن هدف در زندگی

همچنین بخوانید :   برای داشتن یک خواب راحت این ۹ اشتباه را قبل از خواب انجام ندهید

مردمی‌که در این مناطق زندگی می‌کنند اکثرا تمامی‌این عادت‌های مفید را دارند. به صورت خلاصه، می‌توان گفت در زندگی همه این افراد امید به زندگی، تغذیه سالم و فعالیت بدنی دیده می‌شود. البته این مناطق از تجهیزات پزشکی و مواردی مانند واکسیناسیون نیز بی بهره نبوده اند!

ارتباط طول عمر با ژنتیک

با این که در برخی موارد حتی افرادی که از لحاظ ژنتیکی چندان قوی نبودند نیز‌ به سنین بالای ۱۰۰ سال رسیده اند، اما تحقیقات نشان می‌دهد که ژن‌ها تاثیر بسیار زیادی بر طول عمر افراد دارند. البته هنوز هیچ یک از مطالعات دانشمندان نتوانسته است فاکتورهای دقیق ژنتیکی را برای طول عمر افراد مشخص نماید.

ارتباط طول عمر و تحصیلات

دانشمندان براین باور اند که آموزش و پرورش می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر طول عمر افراد داشته باشد.  مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد که هرچه افراد سال‌های بیشتری را صرف آموزش و پروش و تحصیلات نمایند، طول عمر بیشتری خواهند داشت. این مطالعه همچنین نشان داده است که خانم‌ها با گذراندن ۸ سال  و آقایان با گذراندن  ۱۶ سال در دانشگاه‌ها، می‌توانند طول عمر بیشتری داشته باشند.

البته هنوز دلایل شفاف علمی‌برای توضیح این موضوع بیان نشده است. برخی از افراد معتقد اند که گذراندن زمان بیشتر در دانشگاه‌ها به معنای این است که آن‌ها زمان کمتری را صرف کارهای بیهوده مانند: چت کردن، سیگار کشیدن، تلوزیون دیدن و&#۸۲۳۰; می‌کنند و در نتیجه طول عمر بیشتری نسبت به افراد عادی دارند. گروه دیگری نیز معتقد اند که سر و کار داشتن این افراد با علم و کتاب به طور مستقیم بر افزایش طول عمر آن‌ها موثر است.

ارتباط طول عمر با نگرش افراد

نگرش افراد تعیین کننده شخصیت آن‌ها و شخصیت نیز تعیین کننده هدف و سبک زندگی شان است. افرادی با نگرش مثبت، استرس و اضطراب کمتری دارند و به همین دلیل با انتخاب سبک‌های زندگی سالم می‌توانند طول عمر بیشتری داشته باشند. مطالعه ای در این خصوص نشان می‌دهد افراد مسن خوش بین به طور متوسط ۷.۵ سال بیشتر از افراد عادی عمر می‌کنند!

ارتباط طول عمر و مدرنیته

امروزه ما شاهد هستیم حتی در مناطق روستایی نیز کم کم سبک زندگی سالم در حال نابودی است. حتی خانه‌های ساده روستایی امروزه با لوازم لوکس و مدرن تزئین می‌شوند! به طور کل، متاسفانه در ایران افراد روز به روز بیشتر از هم فاصله می‌گیرند و به دلیل گسترش راه‌های جدید ارتباطی، حتی ارتباطات ساده افراد نیز کاهش یافته و کم کم در حال از بین رفتن است. از سال‌های گذشته تا به امروز تغییرات بسیار بزرگی در سبک زندگی افراد رخ داده است که می‌تواند تاثیرات معکوسی بر طول عمر آن‌ها داشته باشد.

 

به عنوان نکته آخر قصد داریم موضوع جالبی را با شما در میان بگذاریم: تحقیقات نشان می‌دهد رعایت کردن بهداشت شخصی، حتی در افراد بالای ۶۵ سال، می‌تواند طول عمر زنان را تا ۴ و مردان را تا ۲ سال افزایش دهد! بنابراین، راهکارهای افزایش طول عمر از آن چه که تصورش را می‌کنید، بسیار آسان تر است. فقط کافی است سبک زندگی سالم و صحیحی داشته باشید.


همچنین بخوانید :   آیا زندگی برای افراد زیبا آسان تر است؟!

منبع
everydayhealth
برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. رژیم غذایی گیاهی بسیار مفید هست برای بدن و باعث میشه که در سن بالا دچار مشکلاتی مانند چربی خون و قند و فشار و…. نشویم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.