بیماری و درمانزندگـی سالــمسلامتکیمیای هستی (سبک زندگی)

اگر تصمیم گرفته اید سیگار را ترک کنید، این مقاله را بخوانید

اگرچه ترک سیگار در سنین پایین قطعا مفید تر است، اما برای ترک سیگار هیچ وقت دیر نیست.

از آن جایی که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان ریه و سکته‌های مغزی ناشی از کشیدن سیگار در زنان بیشتر است، خانم‌ها می‌بایست به ترک سیگار اهمیت بیشتری بدهند. از طرفی، بسیاری از خانم‌های سیگاری اغلب نگران افزایش وزن خود پس از ترک سیگار هستند. اما آن‌ها باید بدانند مضرات کشیدن سیگار بسیار بیشتر از اضافه وزن احتمالی آن‌ها خواهد بود. به علاوه این که با رعایت یک رژیم غذایی سالم می‌توان به راحتی از اضافه وزن ناشی از ترک سیگار پیشگیری کرد.

امروزه مراکز بسیاری هستند که خانم‌ها و آقایان سیگاری را برای ترک سیگار تشویق می‌کنند. علاوه بر این، پزشکان بسیاری در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها آماده خدمت رسانی به این افراد هستند.

در ادامه روش‌هایی برای ترک سیگار به شما معرفی می‌کنیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید سیگار را از زندگی خود حذف کنید:

داروهای جایگزین برای نیکوتین (NRT)

از آن جایی که نیکوتین از راه دهان و بینی جذب می‌شود، داروهایی ساخته شده اند که می‌تواند از راه دهان و بینی احساسی شبیه به مصرف نیکوتین در شما به وجود بیاورد. برچسب‌های نیکوتین دار که در تمامی‌داروخانه‌ها موجود است یکی از این جایگزین‌ها می‌باشد. این برچسب‌ها را می‌توان حتی بدون نسخه پزشک نیز تهیه کرد.

برچسب‌های نیکوتین دار را باید روی گردن و کمر چسباند تا احساس خوبی به فرد ترک کننده سیگار بدهد. نام دیگر این برچسب‌ها نیکو درم است.

افرادی که فشار خون بالا، ‌آسم و افسردگی دارند و هم چنین یک بار دچار حمله قبلی شده اند، باید در مصرف برچسب‌های نیکوتین دار دقت کرده و حتما با پزشک معالج خود مشورت کنند.

‌واکنش‌های پوستی شایع ترین عوارض استفاده از برچسب‌های نیکوتین دار است. البته این واکنش‌ها در بیشتر موارد خفیف اند و با استفاده از هیدروکورتیزون یا کرم ترایامسینولون به راحتی برطرف می‌شوند.


همچنین بخوانید :    آیا بدن شما هم اسیدی است؟


آدامس‌های نیکوتین دار

آدامس‌های نیکوتین دار نیز برای ترک سیگار گزینه مناسبی هستند.

آدامس‌های نیکوتین دار تا زمانی که طعم آن‌ها کاملا از بین نرفته است باید جویده شوند. تقریبا نیم ساعت طول می‌کشد تا آدامس به صورت کامل جویده شود.

این آدامس‌ها در دو نوع ۲ و ۴ میلی گرمی‌در بازار وجود دارند. آدامس‌های ۲ میلی گرمی‌برای افرادی که کمتر از ۲۵ عدد سیگار در روز می‌کشند و آدامس‌های ۴ میلی گرمی‌برای افرادی که بیشتر از ۲۵ عدد سیگار در یک روز می‌شکند مناسب است.

آدامس‌های نیکوتین دار نباید بیش تر از ۱۲ هفته و ۲۴ عدد در روز مصرف شوند.

آن چه که در خصوص استفاده از این آدامس‌ها اهمیت دارد، جویدن آن‌ها به اندازه کافی است. اگر بیش از حد و کمتر از حد نیاز جویده شوند، اثر خود را از دست می‌دهند. به علاوه این که استفاده از آن‌ها می‌بایست طی چند هفته مداوم انجام شود.

درد فک و ناحیه دهان و سوء‌هاضمه از عوارض احتمالی آدامس‌های نیکوتین دار است.

اسپری نیکوتین بینی

اسپری‌های نیکوتین بینی با دوز ۵/۰ میلی گرم برای هر سوراخ بینی (در مجموع ۱ میلی گرم) در داروخانه‌ها موجود است. حداقل ۸ بار در روز و به مدت ۴۰ روز پی در پی می‌بایست از این اسپری‌ها استفاده کرد.

متاسفانه ۹۴ درصد از افرادی که از اسپری‌های بینی استفاده می‌کنند، با  حساسیت‌های متوسط و شدید در بینی مواجه می‌شوند. البته این علائم بعد از هفته اول از بین می‌روند. اما این موضوع باعث استقبال کمتر افراد سیگاری از این روش ترک شده است.

ممکن است حتی برخی افراد به مدت زمان بیشتر از ۳ تا ۶ ماه برای استفاده از اسپری‌های بینی نیاز داشته باشند. گاهی نیز این اسپری‌ها به تنهایی کافی نخواهد بود و لازم است با دیگر محصولات نیکوتین دار به صورت ترکیبی و همزمان استفاده شود.

طی مطالعه ای روی زنان باردار، مشخص شد استفاده از اسپری‌های بینی در طول سه ماه اول بارداری، منجر به بروز ناهنجاری‌های ژنتیکی در نوزادان شان می‌شود. البته این مورد شایعی نیست و از بین ۱۰ هزار نوزاد تنها ۲۸۸ نوزاد ممکن است با ناهنجاری متولد شوند.

داروهای روان گردان برای درمان سیگار

گاهی اوقات برای کمک به افراد سیگاری از داروهای روان گردان استفاده می‌شود. این داروها می‌توانند به طور مستقیم روی گیرنده‌های عصبی که تحت تاثیر نیکوتین هستند، تاثیر بگذارند.

بوپروپیون یکی از همین داروهای روان گردان است که برای افراد سیگاری تجویز می‌شود. البته مصرف این دارو به افرادی که سابقه تشنج دارند و زنان باردار توصیه نمی‌شود.

در اثر استفاده از این دارو ممکن است مشکلاتی مانند فشار خون بالا، بی خوابی و خشکی دهان ایجاد شود.

در سال ۲۰۰۹، سازمان غذا و داروی آمریکا FDA))  در مورد عوارض استفاده از داروهای روان گردان هشدار داد و طبق گزارش این سازمان، افرادی که در مصرف این داروها زیاده روی می‌کنند ممکن است دچار افسردگی‌های مزمن، وسوسه به خودکشی و تغییر حالات رفتاری شوند.

نورتریپتیلین هم یکی دیگر از داروهای روان گردان قوی است که در صورت نتیجه نگرفتن از داروهای دیگر، توصیه می‌شود. این دارو تنها با نسخه پزشک قابل دریافت است. ۱۰ تا ۲۸ روز قبل از شروع به ترک، می‌بایست مصرف این دارو آغاز شود.

از عوارض این دارو می‌توان به تاری دید، خشکی دهان، لرزش دست و یبوست اشاره کرد. از طرفی احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی نیز با مصرف این دارو افزایش می‌یابد. بنابراین، توصیه می‌کنیم که حتما در مصرف آن دقت کنید.

روان درمانی در ترک سیگار

ترکیب داروهای فوق با محصولات نیکوتین دار می‌تواند برای ترک سیگار بسیار موثر واقع شود. از طرفی، در کنار همه این روش‌ها، روحیه و طرز فکر افراد نیز نقش بسیار موثری در ترک سیگار دارد. شرکت کردن در جلسات مشاوره و آموزش‌های ذهنی به افراد قطعا می‌تواند تاثیرات زیادی بر سرعت ترک سیگار آن‌ها داشته باشد.

درمان شناختی برای ترک سیگار

در روش درمان شناختی دلایل سیگار کشیدن افراد شناسایی می‌شود. برای مثال، برخی افراد سیگار می‌کشند تا استرس شان کاهش یابد. در واقع، آن‌ها سیگار را درمان تنش و استرس‌های خود می‌دانند.

پس از شناخت این عوامل و بررسی آن‌ها، مشاوران برای این دلایل راه حل‌هایی سالم تر پیدا می‌کنند.

رفتار درمانی در ترک سیگار

رفتار درمانی به این معنا است که مجموعه ای از فعالیت‌های لذت بخش برای افراد سیگاری، جایگزین سیگار کشیدن می‌شود. بدیهی است که این فعالیت‌ها در هر یک از افراد متفاوت است.

گروه‌های ترک سیگار

برخی از افراد با عضویت در گروهی از افراد مشابه خودشان ممکن است برای ترک سیگار انگیزه فوق العاده ای پیدا کنند. اگر شما هم از این دسته افراد هستید، با عضویت در این گروه‌ها به خودتان کمک کنید.


همچنین بخوانید :   رنگ و شکل زبان چه اطلاعاتی از بدن در اختیار ما می‌گذارد؟


ترک سیگار و مشکلات بعد از آن

محققین اصلی ترین دلیل عدم ترک سیگار را ترس از افزایش وزن بعد آن می‌دانند. طبق بررسی‌ها ۶۱٪ مردان و ۵۱٪ زنان بعد  از ترک سیگار چاق می‌شوند؛ اما مدیریت این موضوع بستگی به خودمان دارد. به همین دلیل ما در این قسمت قصد داریم به مشکلات بعد از ترک سیگار و راهکارهایی برای مدیریت آن اشاره کنیم.

۱. عادت

برای کاهش تمایل افراد به سیگار کشیدن، به آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم از خشکبار، استفاده کنند. به طور مثال این افراد می‌توانند روزانه ۱۵ عدد فندق یا بادام استفاده نمایند. علاوه بر این استفاده از خوراکی‌های کم کالری مانند خیار، گوجه فرنگی، کرفس،‌برگ کاهو و مارچوبه نیز می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

۲. کنترل اشتها

یکی دیگر از شکایت‌های افرادی که سیگار را ترک می‌کند، افزایش اشتها می‌باشد. بعد از ترک سیگار از آن جایی که بهبود در حس چشایی حاصل خواهد شد، افزایش اشتها بعید به نظر نمی‌رسد؛ اما بهتر است این دوران را با خوردن تنقلات و مصرف غذاهای کم کالری سپری کنید. جویدن آدامس  نیز در کنترل اشتها بسیار مفید می‌باشد.

۳. سرعت متابولیسم

از دیگر دلایل چاقی بعد ترک سیگار، کاهش متابولیسم می‌باشد. اعتقاد بر این است که ماده فعال سیگار ، نیکوتین، سبب افزایش متابولیسم و مقدار کالری می‌شود. اگر شما هم نگران این قضیه هستید، نخست باید سرعت متابولیسم تان را افزایش دهید، که بهترین راه حل آن هم ورزش می‌باشد. ورزش کردن را می‌توانید به عادت جدید در زندگی تان تبدیل کرده و آن را جایگزین سیگار کنید .

۴. تاثیر روانی

برخی از افراد همیشه قبل و یا بعد از سیگار عادت به مصرف نوشیدنی‌ها و یا مواد غذایی خاصی دارند. در هنگام ترک سیگار لازم است به این نکته توجه کنید و از مصرف این نوشیدنی‌ها خودداری نمایید. اگر هم در مهمانی بوده و مجبور به استفاده از این مواد غذایی هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم از آدامس‌های نعنایی و شکلات‌های نعنایی استفاده نمایید.

۵. اخطار پایان غذا

افراد سیگاری معمولا در پایان غذا سیگار می‌کشند و اتمام غذا در جمع‌های خانوادگی و یا محیط‌های مختلف به منزله اخطاری برای روشن کردن سیگار است . در بسیاری از موارد غذا با سیگار خاتمه یافته و با صحبت ادامه پیدا می‌کند. در این گونه مواقع نیز به افرادی که در حال ترک هستند، استفاده از شکلات و یا آدامس‌های نعنایی را پیشنهاد می‌کنیم.

منبع
healthcommunities
برچسب ها

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.