افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامت

اگر می خواهید زندگی بهتری داشته باشید عادت های غلط خود را ترک کنید !

ما در این مطلب قصد داریم در رابطه با برخی عادت‌های غلط که در همه ما وجود دارد، با شما صحبت کنیم. این عادت‌ها می‌تواند بر جنبه‌های بسیاری از زندگی ما تاثیر گذار باشد،‌ به همین دلیل هر چه زودتر برای ترک این عادت‌ها اقدام نمایید، بهتر است. در ادامه همراه ما باشید تا روش‌هایی مفید برای ترک این عادت‌ها را به شما آموزش دهیم.

عادت‌های منفی

گاهی عادت‌های بد به قدری در ما می‌ماند که تصور می‌کنیم، ترک این عادت‌ها بسیار مشکل می‌باشد. به طور مثال برخی از افراد برای از بین بردن استرس‌ها روزانه خود، از مواد غذایی مضر و بی فایده استفاده می‌کنند. گاهی این عادت‌ها می‌توانند تبدیل به رفتارهای شرطی در ما شوند. به طور مثال افرادی سیگاری،  لذت آرامش را تنها پس از کشیدن یک نخ سیگار، حس می‌کنند. لذتی که در چند لحظه شما تجربه می‌کنید، بزرگ ترین دلیلی است که مانع از ترک عادت‌های بد می‌شود.

ترک عادت‌های منفی

در ادامه ۳ روش اثبات شده برای کنار گذاشتن عادت‌های بد معرفی خواهد شد :

ذهن خود را از آن دور سازید :

بعد از این که به فکر کنار گذاشتن عادت منفی خود افتادید و تمامی‌جوانب آن را بررسی و جایگزین آن را نیز پیدا کردید، سعی کنید هر بار که برای انجام آن وسوسه می‌شوید، ذهن خود را کاملا از انجام آن دور کنید.


حتما بخوانید : این ۸ رفتار غلط می‌تواند باعث تخریب کل زندگی تان شود


بررسی مستمر :

سعی کنید روند تغییرات رفتاری خود را یاداشت کرده و میزان پیشرفت تان را بررسی نمایید؛ زیرا با این کار می‌توانید انگیزه بیش تری برای ادامه فعالیت داشته باشید. علاوه بر این با این کار می‌توانید فعالیت‌های اشتباه تان شناسایی کرده و دیگر آن‌ها را تکرار نکنید.

سیستم پاداش  و تنبیه:

اگر روزی توانستید، عادت اشتباه خود را کنار بگذارید، حتما پاداشی را برای خودتان در نظر بگیرید. لازم نیست این پاداش خیلی بزرگ باشد. علاوه بر این حتی می‌توانید در صورت تخلف و گریز از ترک عادت، خودتان را تنبیه کنید.

با خود تمرین کنید :

روانشناس روس پاولوو روشی را در ترک عادت‌های بد ابداع کرده است که، بر پایه پاداش می‌باشد. در این روش ذهن شرطی شده و برای ترک عادت انگیزه فوق العاده ای را پیدا می‌کند.

در آخر هم باید به شما بگوییم که اگر چه ترک عادت‌های بد در مراحل اولیه کمی‌سخت به نظر می‌رسد؛ اما ممکن است. هیچ گاه نا امید نشوید و به راه خودتان  تا رسیدن به موفقیت، ادامه دهید.

با ترک این عادت‌ها می‌توانید شادتر باشید!

برخی از افراد تصور می‌کنند برای شاید بودن، نیاز به برنامه‌های پیچیده و یا کارهای شگفت انگیز دارند. در حالی که شاد بودن در کل زندگی، ساده تر از آن چیزی است که شما تصور می‌کنید. در این مطلب قصد داریم به عادت‌هایی اشاره کنیم که با ترک کردن آن‌ها می‌توانید شادتر باشید.

 1. انجام کارهای یکنواخت

معمولا همه ما هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شویم، به انجام کارهای یک نواخت می‌پردازیم، همان صبحانه همیشگی را می‌خوریم، همان برنامه‌های قبلی را می‌بینیم و به صورت کلی کارهای تکراری را هر روز انجام می‌دهیم. پیشنهاد ما به شما این است که لیستی از پر تکرار ترین این فعالیت‌ها را انتخاب کرده و صادقانه از خود بپرسید آیا این برنامه‌ها و یا فعالیت‌ها می‌تواند تاثیری در پیشرفت شما داشته باشد، یا خیر؟ به احتمال بالا بسیاری از آن‌ها هیچ تاثیری در پیشرفت شما نخواهند داشت. پس بهتر است از انجام دادن آن‌ها دست بردارید و زمان خود را با فعالیت‌های دیگری پر کنید. با این کار می‌توانید احساس بهتری در طول روز داشته باشید.

 1. منتظر موقعیتی شگفت انگیز هستید

اگر هر روز منتظر رسیدن موقعیتی شگفت انگیز باشید، تا به اهداف خود برسید، سخت در اشتباه هستید. گاهی اوقات این انتظار‌ها تا سال‌ها به طول می‌انجامد و شما هنوز کاری را از پیش نبرده اید. پس به جای انتظار کشیدن برای رسیدن یک موقعیت خوب، از همین حالا شروع کنید و از موقعیت‌ها نهایت استفاده را ببرید. با این کار نه تنها اقدام مثبتی برای رسیدن به اهداف خود انجام داده اید،‌ بلکه احساس تان را نیز بهتر کرده اید.

 1. تمرکز بر روی زندگی دیگران و حسودی

به جای تمرکز بر روی زندگی دیگران و داشته‌های آن‌ها بر روی زندگی و داشته‌های خودتان تمرکز نمایید. بهترین معیار برای سنجش پیشرفت شما، خودتان هستید. هر روز خودتان را با روز گذشته خود مقایسه کنید و سعی کنید هر روزی که می‌گذرد، بهتر از روز قبل باشید.

 1. کار بیش از اندازه

اگرچه تلاش و کوشش برای داشتن یک زندگی خوب ضروری است؛ اما نباید بیش از اندازه کار کنید و یا برای خودتان زمان نگذارید. برای برقراری تعادل بین کار و استراحت می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • قانون استراحت ۴۵/۱۵: هشدار تایمر گوشی خود را برای ۴۵ دقیقه فعال کنید. در این مدت فقط بر روی مهم ترین وظیفه خود تمرکز کرده و پس از گذشت این مدت زمان، ۱۵ دقیقه را به استراحت خود اختصاص دهید. در این ۱۵ دقیقه، می‌توانید حرکات کششی انجام دهید، کمی‌قدم بزنید و یا میان وعده ای را میل کنید.
 • ۱۰ دقیقه جادویی: تصور کنید همیشه ۱۰ دقیقه زودتر در محل کار، ایستگاه اتوبوس و یا هر مکان دیگری حاضر باشید. با این ۱۰ دقیقه اضافی دیگر هیچ نگرانی و استرسی بابت تاخیر نخواهید داشت. پس همیشه ۱۰ دقیقه زودتر از زمان واقعی برنامه ریزی کنید.
 1. فقدان انگیزه

گاهی همه ما تصور می‌کنیم که زندگی عالی و بی هیچ عیب و نقصی داریم؛ اما در خلوت خود همیشه از وضعیت موجود ناراضی هستیم و انرژی‌های منفی کل وجودمان را در بر می‌گیرد. برای مقابله با این وضعیت می‌توانید از دستور العمل زیر استفاده کنید:

 • خاطرات خوب و گذشته سرشار از افتخار خود را مرور کنید و این موضوع را به خودتان یادآور شوید که به اندازه کافی از زندگی خود لذت برده اید.
 • می‌توانید یک کتاب جدید برای خود تهیه کنید، در یک کلاس هیجان انگیز ثبت نام کنید و یا حتی به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید. با این کار احساس بهتری خواهید داشت.
 • به انجام کارهای غیر معمولی بپردازید که همیشه از انجام دادن آن‌ها فراری بوده اید. با این کار می‌توانید کمی‌تنوع در زندگی خود ایجاد کرده اید.
 1. جدی گرفتن بیش از حد زندگی

زمانی که زندگی را بیش از حد جدی می‌گیرید، احساس ترس و استرس در وجودتان چند برابر خواهد شد و نمی‌توانید از لحظه حال لذت ببرید. برای این که از زمان حال لذت ببرید و زندگی را بیش از حد جدی نگیرید، می‌توانید از دستور العمل زیر استفاده کنید:

 • یک یادآور برای خود تعیین کنید: می‌توانید یک یادداشت الهام بخش برای خودتان بر روی یخچال و یا هر مکان دیگری که بیش تر آن را می‌بینید، قرار دهید. با این روش هر بار که به این یادداشت نگاه می‌کنید، می‌توانید به خودتان یادآوری کنید که باید احساس بهتری داشته باشید.
 • ارتباط با افراد مثبت اندیش: همان طور که در گزینه اول گفته شد، این که شما اطراف خودتان را با چه کسانی و چه چیز‌هایی پر کرده اید تاثیر به سزایی بر روی تفکرات شما دارد. بنابراین یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که با استفاده از افراد، کتاب‌ها، اینترنت و &#۸۲۳۰;. ذهنیت و تفکرات مثبت تری را وارد زندگی خود نمایید.
 • عزت نفس خود را افزایش دهید: افزایش اعتماد به نفس می‌تواند به شما در افزایش انرژی مثبت کارهای بسیاری نماید.

همچنین بخوانید :  ۱۱ عادت زنانی که پوست زیبا دارند

منبع
.lifehackpositivityblog
برچسب ها

مهران رباط میلی

آقای رباطمیلی 6 سال سابقه ترجمه و تولید محتوا دارد ، عاشق فلسفه ، قهوه و روان شناسی میباشد به علاوه به سلامت و متون مربوط به حوزه سلامتی نیز علاقه مند است. اوقات فراغت خود را در کافه میگذراند و هر جا که به اینترنت دسترسی داشته باشد دنبال پژوهش و تحقیق میرود ، او هم اکنون دانشجوی ارشد آموزش زبان انگلیسی میباشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.