افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامت

۲۰ ایده برای این که شجاع و نترس باشید و تغییرات مثبتی را در زندگی خود ایجاد کنید

هر کار و موقعیتی که بخواهد شما را به مرحله بهتری از زندگی برساند، قطعا هزینه‌هایی خواهد داشت. گاهی اوقات باید ریسک کنید و آن قدر شجاع باشید تا اتفاقات غیرمنتظره را قبول کنید. هر چیزی که شما در زندگی شخصی و حرفه ای خود به دست آورده اید، نتیجه تصمیماتی است که شجاعانه اتخاذ کرده اید. از چیزهای قدیمی‌دست بکشید تا به یک موقعیت تازه دست پیدا کنید. گاهی آن قدر باید شجاع بود تا غیر ممکن ترین اتفاقات را به راحتی تصور کرد. از ترس، اضطراب و ناراحتی عبور کرده و مسیر درست را انتخاب کنید.

طبیعتا در زندگی ما اتفاقات زیادی رخ می‌دهد که برای آن‌ها نیازی به آزار دادن خود و ریسک کردن نداشته باشیم. انسان‌هایی که می‌توانند باعث بهتر شدن زندگی شما شوند و موقعیت‌های خوبی که خود به خود در دو قدمی‌شما قرار دارند از جمله این اتفاقات هستند.

اما من شرط می‌بندم که حتی این اتفاقات ناگهانی هم به خاطر یک سری شجاعت‌های قبلی بوده که در زندگی داشته اید. شجاعت تاثیراتی دارد که می‌توانید آن را برای سال‌ها در زندگی خود مشاهده کنید.

برای این که شجاع باشید باید از محدوده امنی که برای خود ساخته اید، خارج شده و پا به عرصه عمل بگذارید. بی باکی نیاز به یک دید قوی و خلاقانه برای کسب موقعیتی بهتر دارد. شجاعت همان دلیلی است که شما برای رد شدن از دریاهای طوفانی لازم دارید.

اگر زندگی شما غمگین، پر از اضطراب، پر از افسردگی و بدون هدف است، زمان آن رسیده که دل به دریا بزنید، کمی‌جرئت به خرج داده و تغییرات خلاقانه ای را در زندگیتان ایجاد کنید. همان طور که گفتم، تفکرات بزرگی که نتایج فوق العاده ای را برای شما به همراه خواهد داشت نیاز به شجاعت دارند.

اگر شما آماده اید و می‌خواهید تغییر بزرگی در زندگی خود ایجاد کنید، ما در این مطلب ۲۰ ایده را برای شروع این مسیر به شما خواهیم آموخت، با ما همراه باشید:

 1. تعیین کردن

در کدام قسمت از زندگی احساس ناراحتی می‌کنید؟ در رابطه، شغل، شخصیت و یا &#۸۲۳۰;؟ آن قسمتی که بیش تر به شما آسیب می‌رساند را انتخاب کنید. اگر بیش از یک قسمت باعث ناراحتی شما شده است، آن موضوعی را انتخاب نمایید که با تغییرش می‌توانید بیش ترین نتیجه مثبت را دریافت کنید.

 1. تعریف، تجزیه و تحلیل

مشخص کنید چه کارهایی را در طول روز، ماه و یا سال انجام داده اید و یا چه انتخاب‌هایی کرده اید که شما را به این مرحله غم انگیز از زندگی رسانده است؟ سپس تجزیه و تحلیل کنید تا بفهمید کدام کار و یا انتخاب است که بیش تر شما را از پیشرفت بازداشته و ناراحت می‌کند؟

 1. دیدتان را عوض کنید

سعی کنید دید تازه ای نسبت به این حوزه ناراحت کننده از زندگیتان داشته باشید. اگر شما زندگی ایده آلی داشته باشید، دوست دارید این حوزه از زندگیتان چگونه باشد؟ در این زندگی ایده آل با چه کسانی در ارتباط خواهید بود؟ چه کارهایی را انجام خواهید داد؟ چه حسی نسبت به آن خواهید داشت؟ شخصیت فردی شما با این دید تازه دچار چه تغییراتی خواهد شد؟ همه چیز را درباره این دید و بصیرت ایده آل و تازه خود یادداشت کنید.

 1. از موقعیت‌های جدید و تجربیات دیگران استفاده کنید

مجلات، کتاب‌ها، سایت‌ها، فیلم‌ها و دیگر زمینه‌ها می‌توانند منابع خوبی برای شما باشند تا با تجربیات افراد موفقی آشنا شوید که زندگی مانند زندگی ایده آل شما را دارند.  اگر می‌خواهید در جای دیگری زندگی کنید، به دنبال شهری نباشید که شبیه مکان فعلی زندگیتان است. سعی کنید ماجراجو باشید تا بتوانید بیش تر با موقعیت‌های جدید آشنا شوید.

 1. افراد شجاع را پیدا کنید

در کنار این تحقیقات به دنبال افرادی باشید که در زندگی خود ریسک‌ها و تغییرات بزرگی را ایجاد کرده و مسیر کاملا تازه ای را برگزیده اند. سعی کنید از تجربیات آن‌ها استفاده نموده و بفهمید که چگونه این تصورات را به حقیقت تبدیل کرده اند. غرق در هیجان موفقیت آن‌ها شوید و اجازه دهید این هیجان در شما نیز رخنه کند.


حتما بخوانید : ۳ راه حل آسان برای مقابله با ترس‌هایتان

 1. خلاقیت خود را پرورش دهید

قبل از این که بخواهید تغییراتی در دید خود نسبت به زندگی ایجاد کنید، می‌توانید تغییرات خلاقانه ای را در حوزه شغلی و یا شخصیتی خود به وجود آورید. برای شروع، از روش‌های قدیمی‌دست بکشید. از خودتان بپرسید،«چگونه می‌توانم این کار را به صورت متفاوتی انجام دهم؟» در مورد روابط از خودتان بپرسید،«چگونه می‌توانم کمی‌سرگرمی‌و شوخ طبعی را به پیام‌های خود اضافه کنم؟»یا «چگونه می‌توانم به شکل جالب تری به این فرد پاسخ بدهم؟»

 1. عادات خود را تغییر دهید

عادات روزانه خود را تغییر دهید تا بتوانید رنج و زحمت‌های موقعیت جدید را تحمل کنید. از مسیر متفاوتی برای رسیدن به محل کار استفاده کنید، عادات صبحگاه خود را تغییر دهید، در وسط روز بیرون بروید( اگر تا به حال این کار را انجام نداده اید)، عادات خسته کننده خود را کنار بگذارید و همیشه خود را به چالش بکشید.

 1. خودتان دست به کار شوید

به جای این که صبر کنید تا زندگی و یا افراد دیگر موقعیت‌های جدیدی را به شما پیشنهاد بدهند، خودتان راه‌ها و موقعیت‌های کوچک و قابل مدیریت را به وجود آورید. ایده و یا پروژه جدیدی را شروع کنید، دوستان تان را به شام دعوت نمایید، در جشن‌ها با افراد تازه آشنا شوید، روابط جدید ایجاد کنید و تبدیل به فردی شوید که خودش موقعیت‌های جدید را آغاز می‌کند.

 1. ارزش‌های خود را بشناسید

هر چه قدر هم بخواهید تغییرات بزرگی را در زندگی ایجاد کنید، این تغییرات باید با ارزش‌های اصلی شما هماهنگ باشند. این ارزش‌ها چارچوب اصلی زندگی شما هستند و اگر بخواهید موقعیتی را ایجاد کنید که این ارزش‌ها را زیر پا می‌گذارد، هیچ گاه خوشحال و راضی نخواهید بود.

 1. اهداف خود را بر روی یک تخته بنویسید

شاید این کار کمی‌احمقانه به نظر برسد، اما علاوه بر این که نوشتن این اهداف جالب است می‌تواند برای شما انگیزه ای ایجاد کند تا آن‌ها را به مرحله عمل برسانید. این تخته می‌تواند حاوی عکس‌ها و یا پوستر‌هایی باشد که اهداف شما را به یادتان می‌آورد.

 1. هدف خود را به روز رسانی کنید

نوشته ای که اهداف تان را در آن یادداشت کرده بودید به روز رسانی کنید. با توجه به کارهای جدیدی که یاد گرفته اید، شایستگی‌هایی که به خاطر تغییرات جدید دارید، تحقیقات و ارزش‌هایتان، اهداف خود را تغییر دهید. احتمال دارد شما این دید را چندین بار عوض کنید تا به آن چیزی که واقعا می‌خواهید برسید. تصورات می‌توانند تغییر کنند، پس برای این که آن‌ها را چندین بار عوض کرده اید، نگران نباشید.

 1. وقت عمل است

برگردید و به رفتارهایی که در مورد شماره ۲ برای خود تعیین کرده بودید، نگاهی بیاندازید. به فعالیت‌ها و رفتارهای جدید و متفاوتی فکر کنید که می‌توانید آن‌ها را جایگزین رفتارهای قدیمی‌خود نمایید. چه فعالیت‌های کوچک و بزرگی را می‌توانید برای تغییر این رفتارها و اعمال انجام دهید؟ آن‌ها را نوشته و سپس اول ماه بعد دوباره بازبینی کرده و تغییرات لازمه را اعمال کنید.

 1. یک تغییر بزرگ را امتحان کنید

شما نیازمند تعداد زیادی از تغییرات و تصمیمات کوچک هستید تا شما را به سمت یک تغییر اساسی هدایت کنند. برای نتیجه بهتر توصیه می‌شود از تغییرات کوچک و قابل مدیریت شروع کنید. اما حتما یک تغییر بزرگ ایجاد کنید تا متوجه شوید که چه قدر در برابر ریسک‌ها و تغییرات بزرگ می‌توانید طاقت بیاورید.


حتما بخوانید : ترس یکی از دلایل کاهش اعتماد به نفس است ، پس بر ترس‌های کاذب خود غلبه کنید

 1. برای خود یک حامی‌پیدا کنید

در این شرایط نیاز به کسی دارید که تکیه گاهتان باشد، حمایت تان کند و شما را به چالش بکشد تا کارهایی را انجام دهید که در این مسیر به آن‌ها نیاز دارید. مطمئن شوید که این شخص قابل اعتماد است و مفهوم نترس بودن را به خوبی درک می‌کند.

 1. آن چه را که در ذهن تان می‌گذرد، بیان کنید

در این جا منظور ما این نیست که بی ادب باشید و یا با حرف‌هایتان باعث ناراحتی کسی شوید. بیش تر افراد به دلیل ترس از نظرات سایرین درباره آن‌ها، تفکرات و باورهای خود را بیان نمی‌کنند. سعی کنید با بیان کردن عقاید خود و قبول حقیقت، خود واقعیتان را نشان دهید.

 1. دست از خشنود کردن مردم بردارید

این که سعی کنید نترس باشید و در زندگی هدف و ایده خود را دنبال کنید، گاهی ممکن است باعث ناراحتی اطرافیان تان شود. با این که شما باید به نیاز‌های همسر و خانواده خود توجه داشته باشید، اما در تصمیم گیری‌هایتان باید به این فکر کنید که چه چیزی برای شما بهتر است. شما نمی‌توانید و نباید ایده و هدف خود را به خاطر خوش آمد اطرافیان عوض کنید.

 1. این موضوع را هرگز فراموش نکنید

بسیاری از مواقع ترس‌هایی که ما از تغییر داریم به حقیقت تبدیل نمی‌شود و یا اگر هم این ترس‌ها به واقعیت بپیوندند، به آن اندازه که تصور می‌کردیم ترسناک نخواهند بود. حتی اگر بسیار ناراحت کننده نیز باشند، این ناراحتی سریعا از بین می‌رود و شما فواید این تغییر و یا این تصمیم را می‌بینید. برخی تصمیمات در زمان حال می‌توانند بسیار آزاردهنده باشد، اما در آینده زندگی بهتری را برای شما می‌سازند؛ پس ارزش ریسک کردن را دارند.

 1. بپذیرید که شایسته زندگی بهتری هستید

از دلایل دیگری که باعث می‌شود بسیاری از افراد در زندگی ریسک نکنند این است که گمان می‌کنند شایستگی یک زندگی شجاعانه را ندارند. همه ما آدم‌ها شایستگی یک زندگی شاد و هیجان انگیز را داریم. من ضمانت می‌کنم که برای داشتن این مدل زندگی بیش تر از فعالیت‌های شجاعانه، نیاز به انرژی دارید. از کنار یک صخره فریاد بزنید که من فردی شایسته هستم و آن را بپذیرید.

 1. در هر شرایطی که هستید، از آن لذت ببرید

بسیاری از ما زندگی را بسیار جدی می‌گیریم و فقط بر روی مشکلاتی که در حال حاضر داریم و مشکلات آینده تمرکز می‌کنیم. ما غرق در موضوعات منفی شده و نسبت به تمام چیزهای مثبتی که به سمت مان می‌آید، بی توجه می‌شویم. این جدیت را برای موضوعات واقعا مهم و بزرگ نگه دارید و به خودتان کمی‌فرصت شاد بودن بدهید. اشتباه کنید و از آن اشتباهات درس بگیرید تا بتوانید زیبایی حال حاضر را درک کنید.

 1. نترس بودن را شعار زندگی خود قرار دهید

واژه شجاع یا نترس را در ادامه نام خود بیاورید. در هر کاری که انجام می‌دهید و هر تصمیمی‌که می‌گیرید از خودتان بپرسید،« آیا من این کار را با شجاعت انجام دادم؟» خودتان را شخصی شجاع تصور کنید که به عمل کردن علاقه دارد، شانس‌های خود را امتحان می‌کند، خلاق است و از ریسک کردن نمی‌ترسد. میانه روی، خستگی، ناراحتی و ناامیدی جایی در زندگی شما ندارد. سعی کنید در همه حوزه‌های زندگیتان، شجاع و نترس باشید.

منبع
liveboldandbloom
برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.