جدید ترین هازندگـی سالــمزندگی مدرنکیمیای هستی (سبک زندگی)

اگر نمیتوانید روی موضوعی تمرکز کنید بخوانید

برخی اوقات احساس می‌کنید مغزتان بی حس شده و ذهن تان از کار افتاده است. این حالت که اغلب ما دچار آن می‌شویم، وضعیت آزار دهنده ای می‌باشد، اما نگران نباشید. برای آگاهی از  عوامل تاثیرگذار در قدرت تمرکز  این مقاله را مطالعه کنید.

اگر هرازگاهی در تمرکز کردن دچار مشکل می‌شوید ممکن است مصرف یک فنجان قهوه برای حل این مشکل کافی نباشد. زیرا گاهی بدن مان هشدارهایی می‌دهد و نداشتن تمرکز نیز ممکن است به معنای هشدار مشکلی در بدن باشد.

و اما سوال اساسی، چه عواملی در قدرت تمرکز تاثیر گذار هستند؟

  1. حساسیت غذایی

با توجه به تحقیقات انجام شده افرادی که بیش ترین اختلال در تمرکز را دارند، کسانی هستند که بیماری سلیاک(بیماری است که باعث عکس العمل سیستم گوارش در برابر پروتئین‌های گلوتن موجود در گندم و جو می‌شود.) داشته و یا نسبت به بعضی از مواد غذایی( به خصوص شیر و محصولات شیر و سویا ) حساسیت دارند. بعضی از مواد غذایی باعث ایجاد ورم در بدن این افراد شده و این حالت سبب ایجاد مشکلاتی در ذهن می‌شود. آزمایش خون مشخص می‌کند که بدن به چه مواد غذایی حساس است. خبر خوب این است که در صورت توقف مصرف این مواد غذایی بعد از ۷۲ ساعت یا حداکثر ۶ هفته مشکل تمرکز حل خواهد شد. مصرف آب زیاد در این مورد بسیار مفید است.

  1. کمال گرا بودن

کمال گرایی و بلند پروازی دو مقوله مرتبط باهم هستند. ولی کمال گرایی با ترس از عدم موفقیت همراه است. فرض کنیم یک پروژه کاری، شما را دچار استرس کرده است. با افزایش نگرانی، مغزتان برای محافظت از شما در برابر احتمال افسردگی، برخی از عملکرد‌ها را محدود می‌کند. اجازه ندهید نگرانی به درون شما نفوذ کند و سعی کنید از آن خلاص شوید. برای این کار ۵ دقیقه وقت بگذارید و برای خودتان یادداشت کنید که مثلا:«این پروژه چرا به این اندازه مهم است؟ چرا به این اندازه نگران نتیجه هستم؟ آیا واقعا این همه ترس معنا دارد؟» اگر هنگامی‌که به این سوالات می‌اندیشید، بیرون رفته و کمی‌پیاده روی کنید تاثیرگذارتر خواهد بود. وقتی دوباره به سر کار خود باز می‌گردید مغزتان سر زنده تر و ذهن تان باز تر می‌شود.

  1. سندروم قبل از عادت ماهانه

هفته قبل از عادت ماهانه، نوسان میزان هورمون‌های استروژن و پروژسترون باعث بی حالی می‌شود. چند روز بعد از آغاز عادت ماهانه مشکل تمرکز حل خواهد شد. رفتن به باشگاه در این مدت فکر بسیار خوبی است. زیرا ورزش به ترشح فرستنده‌های عصبی مانند دوپامین کمک خواهد کرد.


همچنین بخوانید :  اگر این ۲۰ کار را هر روز انجام دهید باهوش تر خواهید شد!

  1. مشکلات حل نشده

آیا با هم اتاقی خود جر و بحث کرده اید؟ مغز درگیری‌ها را به عنوان یک خطر شناسایی می‌کند. سپس با تمام قدرت بر روی ریشه این درگیری تمرکز کرده و برای محافظت از شما، ذهن تان را از تمرکز بر روی سایر مسائل بازمی‌دارد. در این موارد سعی کنید درگیری‌ها را حل کنید. بدن شما با امید صلح در آینده، آسوده تر خواهد شد.

  1. کمبود آهن

با کمبود آهن در بدن، عملکرد علمی‌و تمرکزی مغز کاهش می‌یابد. با توجه به نتیجه یک تحقیق بر روی زنان در مقطع دانشگاه، حافظه و دقت کسانی که به مدت ۴ ماه در وعده ناهار خود مواد غذایی آهن دار مصرف می‌کردند، به شدت افزایش پیدا کرد. سعی کنید در وعده‌های غذایی خود از مواد غذایی آهن دار مانند: گوشت قرمز، محصولات دریایی پوسته دار، سبزیجات برگ دار و شکلات استفاده کنید. اگر همراه با این مواد غذایی، مرکبات دارای ویتامین C را مصرف کنید جذب آهن به حداکثر می‌رسد.

  1. لیست نادرست «کار‌هایی که باید انجام شوند»

اگر کارهایی که باید انجام دهید را در لیست خود به شکل کلی یادداشت می‌کنید؛ برای مثال: «آماده ارائه باش»، در این حالت به مغزتان اطلاعات کافی برای تمرکز را نمی‌دهید. یادداشت‌های خود را با جزئیات بیش تر بنویسید؛ مثلا:« ارائه را با آمار شروع کن» یا «زبان بدن را در مقابل آینه تمرین کن». این لیست را به عنوان یک تعهد در نظر بگیرید. اگر موفق نشدید کارهایی را که در لیست یادداشت کرده اید انجام دهید، از خودتان ناامید خواهید شد. برای این که با این حالت رو به رو نشوید، موارد موجود در لیست را به« ضروری» و «غیر ضروری» تقسیم کنید. این کار به شما در تعیین اولویت‌ها کمک خواهد کرد.

  1. مصرف قهوه با معده خالی

وقتی به جای خوردن صبحانه یک لیوان بزرگ قهوه مصرف می‌کنید باعث افزایش استرس و ترشح هورمون آدرنالین در بدن می‌شوید. در این مواقع تمام بدن وارد وضعیت«تلاش برای زنده ماندن» شده و دقت و تمرکز به میزان زیادی کاهش می‌یابد. در وعده صبحانه به مصرف پروتئین، چربی و کربوهیدرات دقت کنید. یک صبحانه سنتی همراه با نیمرو، همه نیاز شما(تمرکز بالا ) را تامین خواهد کرد.

ذهن خود را کشف کنید

ابرو شینیک، مشاور آیورودیک(طبی که معتقد است سلامتی انسان بستگی به موازنه دقیق بین ذهن، جسم و روح دارد) توصیه‌هایی برای سرزندگی ارائه می‌کند.

ابتدا باید تمرین‌های افزایش آگاهی که باعث شناخت خودمان و ذهن مان می‌شوند را به برنامه روزانه خود اضافه کنیم. یکی از این تمرین‌ها، تکنیک‌های تنفسی( دم و بازدم از طریق بینی با مدیتیشن ) می‌باشد که بشر از زمان‌های گذشته این کار را انجام می‌داده و عملی آزمایش شده است. ذهن فردی که به طور منظم روزانه ۲۰ دقیقه مدیتیشن انجام می‌دهد می‌تواند حتی در شرایط پر استرس نیز سرزندگی و سلامت خود را حفظ کند. دم و بازدمی‌که از طریق بینی انجام می‌شود نیز تاثیر مشابهی در ذهن داشته و باعث آرامش و استراحت ذهن می‌شود. انجام این تمرین‌ها کار بسیار آسانی است. به همین دلیل اگر مشکل شما تمرکز است باید استراحت دادن به ذهن را نیز به برنامه روزانه خود اضافه کنید.


همچنین بخوانید :  اگر هنگام خرید نمیتوانید مدیریت کنید و موجودی کارتتان را تمام می‌کنید بخوانید!

منبع
cosmopolitanturkiye
برچسب ها

سحر مردادی

سحر مردادي هستم . فارغ التحصيل ارشد معماري . علاقه مند به فعاليت در زمينه ي طراحي ، مد و استايل . از نوشتن مطالب مربوط به مد و زيبايي بانوان لذت مي برم .در حال حاضر در زمينه ي توليد محتوا و سئو فعاليت مي كنم . عاشق ورزش پيلاتس و موسيقي هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.