زایمانزندگـی سالــمکیمیای هستی (سبک زندگی)مادر و کودک

بعد از زایمان چه موقع می توانید با خیال راحت رابطه جنسی داشته باشید؟

پرسیدن این سوال که چه موقع پس از به دنیا آمدن فرزندتان می‌توانید با خیال راحت رابطه جنسی داشته باشید، شاید برای بسیاری از افراد خجالت آور باشد. حتی ممکن است بسیاری از شما از پزشک یا مامای خود که در تمام مراحل بارداری، شما را همراهی کرده و فرزندتان توسط او به دنیا آمده است، نیز این سوال را نپرسید! در هرحال، پزشک یا مامای شما بهتر از هرکسی بدن تان را می‌شناسد و بهترین کسی است که می‌تواند درباره رابطه جنسی به شما مشاوره دهد.

نظر متخصصان چیست؟

دکتر Natasha Withers، یکی از متخصصان تیم پزشکی در امریکا در این باره می‌گوید: « مهم ترین نکته در این باره گوش کردن به بدن تان است! آیا بدن تان آمادگی رابطه جنسی را دارد؟ اگر حتی ذره ای احساس ناراحتی و درد دارید، به هیچ وجه نباید نزدیکی داشته باشید ».

او همچنین می‌گوید: « به طور معمول، ما به زنانی که به تازگی مادر شده اند توصیه می‌کنیم تا ۶ هفته پس از زایمان، نزدیکی کامل نداشته باشند. نکته مهم این است که از پزشک یا مامای خود درباره چکاپ‌های تکمیلی، اطمینان یافتن از داشتن یک زایمان طبیعی خوب و روند بهبود خود سوال بپرسند ».

به گفته این متخصص برای زنانی که تجربه زایمان سزارین داشته اند نیز، در صورت نداشتن درد، همان ۶ هفته کافی است. همچنین، خبر خوبی که این متخصص به خانم‌ها می‌دهد این است که در صورت داشتن آمادگی بدنی، ۲ هفته بعد از زایمان می‌توان رابطه جنسی (نه به صورت کامل) داشت.

مشکلات متعددی می‌تواند یک خانم را برای داشتن رابطه جنسی و معاشقه بعد از زایمان دچار تردید کند. دکتر Natasha Withers در این زمینه می‌گوید: « اگر بخیه‌های زیادی دارید؛ در حین زایمان در ناحیه واژینال دچار جراحت شده اید و یا ورم زیادی دارید، می‌بایست بیشتر ۶ هفته صبر کنید ».

بسیاری از بانوان، به خصوص آن‌هایی که برای نخستین بار مادر شدن را تجربه می‌کنند، به دلیل تغیرات هورمونی، پس از زایمان با خشکی واژن مواجه می‌شوند. در واقع، کاهش سطح استروژن در بدن و شیر دادن به نوزاد باعث می‌شود که بدن دچار کمبود آب شده و خشکی واژن ایجاد شود. کارشناسان در چنین مواقعی استفاده از پماد لوبریکانت را به خانم‌ها توصیه می‌کنند. در هر حال، بعد از این که دوران شیردهی شما به پایان رسید، خشکی واژن نیز از بین خواهد رفت.


حتما بخوانید :   جراحی‌های زیبایی بعد زایمان و پاسخ به سوالات متداول

جلوگیری از بارداری را فراموش نکنید

جالب است که بدانید دکتر Natasha Withers در مورد زنانی که به تنظیم خانواده اهمیت می‌دهند می‌گوید: « مهم ترین موضوعی که بانوان بلافاصله بعد از زایمان باید در مورد آن با پزشک یا مامای خود صحبت کنند، پیشگیری از بارداری است ».

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که بارداری بلافاصله بعد از زایمان و در دوران شیردهی امکان پذیر نیست. اما این باور کاملا اشتباه است. به گفته متخصصان شما می‌بایست حتی قبل از زایمان و یا بلافاصله بعد از تولد نوزادتان در مورد این موضوع اطلاعات کسب کنید. دکتر Withers در این باره می‌گوید: « این تصور که شما در این دوران، باردار نمی‌شوید، تقریبا یک افسانه است! در واقع، شیردهی مانعی برای بارداری شما محسوب نمی‌شود. شما می‌بایست در حالی زایشگاه را ترک کنید که تصمیم تان را برای نحوه پیشگیری از بارداری خود گرفته باشید!»

از آن جایی که نیازهای نوزادان تازه متولد شده از اغلب مادران توان و انرژی زیادی می‌گیرد، دکتر Withers توصیه می‌کند که از روش پیشگیری ای استفاده کنید که کمترین نیاز به مراقبت و توجه را دارند. تزریق‌هایی که بین ۸ تا ۱۲ هفته از بارداری جلوگیری می‌کند، حلقه‌های هورمونی که برای ۳ هفته موثر اند و استفاده از دستگاه IUD که می‌تواند برای سال‌ها جهت پیشگیری کاربرد داشته باشد، همگی پیشنهادهای دکتر Withers به تازه مادران است. او تاکید می‌کند: « حلقه‌های جلوگیری حتی می‌تواند در اتاق زایمان نیز در رحم قرار گیرد ».

در مجموع، نگهداری از بدن تان برای داشتن یک رابطه جنسی رضایت بخش، قبل از هرچیز نیازمند این است که شما با آن مهربان باشید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.