افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامت

باهوش ها تنهایی را ترجیح می دهند! اگر تمایل به تنهایی دارید بخوانید

بسیاری از تحقیقات این موضوع را تایید می‌کند که افراد اجتماعی شادتر از دیگران هستند. اما این موضوع درباره همه افراد صادق نیست. یکی از عواملی که باعث می‌شود افراد به اندازه ای که اجتماعی هستند، شاد نباشند، هوش آن‌ها است. در واقع، افرادی که سطح هوش بالایی دارند، هرچه اجتماعی تر باشند، کمتر شاد هستند؛ چرا که دیدگاه‌های افراد باهوش با جهان مدرن سازگاری بیشتری دارد. به مفهوم دیگر، آن‌ها می‌دانند که فقط برای برطرف کردن نیازهای اولیه ای مانند نیاز به غذا و سرپناه باید به جامعه روی آورد و این موضوع چندان با دنیای مدرن ارتباط ندارد.

در حقیقت، فردی که باهوش تر است تمایل دارد به جای تمرکز کردن بر روی لذت‌های زودگذر به اهداف بلند مدت بیاندیشد. آن قدر که تلاش کردن برای اهداف شخصی برای این افراد مهم است، در میان جمع و اجتماعی بودن اهمیت ندارد.

اگر تنهایی تان را دوست دارید، تنها نیستید!

اگر شما هم عاشق تنهایی خود هستید و از این که مایل اید به طور مرتب برای خودتان وقت بگذارید، حس خوبی دارید، باید بدانید که تنها نیستید. یک تحقیق نشان می‌دهد که ۸۵ درصد از بزرگسالان معتقد اند که تنهایی از در جمع بودن مهم تر است.

با این که افزایش عدم اهمیت به قضاوت‌های مردم ما را تشویق به ارتباط با یکدیگر می‌کند، اما اهمیت تنهایی در زندگی ما بسیار زیاد است. اما آیا ما به خوبی از این زمان استفاده می‌کنیم؟ آیا واقعا به تنهایی، تنهایی خود را سپری می‌کنیم؟

تنها ماندن اشتباه!  

درست است که از لحاظ فیزیکی تنها بودن در یک اتاق را تنهایی می‌گویند. اما اگر این تنهایی را برای رها شدن از محرک‌های اجتماعی و لذت بردن از دنیای درون به کار نگیرید، در واقع نتوانسته اید از آن استفاده بهینه کنید.

عصر مدرن، آسیب‌های جدیدی را به دنبال خود آورده است. داشتن وقتی برای خود به این معنی است که بتوانید کارهایی را انجام دهید که به شما آرامش می‌دهد. اما امروزه همه ما در تنهایی به دنیای تلفن‌های همراه و کامپیوترهای خود وارد می‌شویم. متاسفانه، پاسخ دادن به متن‌های ارسال شده و گشتن در شبکه‌های اجتماعی موجب عدم آرامش و رضایتمندی می‌شود. این در حالی است که تنها بودن می‌تواند فواید بسیاری در زندگی هر فرد داشته باشد.

به عقیده ما تنهایی سودمند، تنهایی است که در آن از لحاظ فیزیکی و مجازی از دنیای پیرامون تان فاصله بگیرید. در واقع، هنگامی‌که به صورت ناخودآگاه در شبکه‌های اجتماعی می‌گردیم یا تلوزیون تماشا می‌کنیم، مغز ما در شرایطی قرار می‌گیرد که در آن مشتاق به برقراری ارتباط با دیگران است. این موضوع، اهمیت و لزوم تنهایی را به چالش می‌کشد.


حتما بخوانید :  چرا زنان نسبت به مردان به خواب بیش تری احتیاج دارند؟

FOMO چیست؟ چرا FOMO را مرگ تنهایی می‌نامند؟!

FOMO  در واقع، ترس از جاماندن است. همه کاربران شبکه‌های اجتماعی یک بار یا بیشتر با این پدیده مواجه شده اند.

در واقع، این پدیده نوعی احساس کمبود است. زمانی که شبکه‌های اجتماعی خود را چک نمی‌کنید، دچار اضطراب می‌شوید. در واقع، شما نگران این هستید که در این شبکه‌ها موضوعی منتشر شود و شما آن را از دست بدهید. در نتیجه، تمایل دارید که یک بار دیگر آن‌ها را چک کنید تا از جدیدترین اتفاق‌ها مطلع شوید.

اما واقعا این چیزهایی که مرتبا در حال چک کردن آن هستیم چه اهمیت و ارزشی در زندگی ما دارند؟ به روز بودن، اطلاع داشتن از مهم ترین وقایع و این که بخواهید هنگام گفتگو با دوستان خود از جدیدترین موضوعات صحبت کنید، احتمالا شما را وسوسه می‌کند که به سمت چک کردن این شبکه‌های اجتماعی بروید. اما این کار به مرور زمان در شما احساس ناامنی ایجاد کرده و آرامش تان را سلب می‌کند.

شبکه‌های اجتماعی می‌تواند اثرات مخرب بسیاری بر زندگی ما بگذارد. آن‌ها باعث ایجاد حس رقابت و حتی عدم همدلی شده که اثرات منفی بر روح و روان مان دارد. این شبکه‌ها وقت گرانبهای ما را هدر می‌دهند: لحظاتی را که می‌توانیم کارهای مفیدتری انجام داده و به رشد شخصیت و توانایی‌های خود کمک کنیم.

خودشناسی: از خودتان سوال‌های متعدد بپرسید

ساعت‌هایی که در تنهایی خود سپری می‌کنید، فرصت فوق العاده ای برای افزایش کارایی و جنبه‌های مثبت شخصیت تان است. چه ۱۵ دقیقه زمان داشته باشید چه چندین ساعت، قطعا فعالیت‌هایی وجود دارد که بتواند به رشد شخصیتی شما کمک کند.

از خودتان بپرسید که هدف اصلی زندگی تان چیست؟ اهداف تان را اولویت بندی کنید. قطعا برای رسیدن به این هدف‌ها باید با خودتان خلوت کرده و به شناخت بهتری از خودتان دست یابید. آن چه که لازم است شما در این رابطه بدانید این است که افرادی که واقعا باهوش هستند هرگز وقت خود را با پرداختن به کارهای کم ارزش تلف نمی‌کنند. آن‌ها دقیقا می‌دانند که از زندگی چه می‌خواهند و مستقیم به سمت آن می‌روند.

خوشبختی و اهداف آن‌ها متکی بر خودشان است و به همین دلیل نیز از میان جمع بودن چندان لذتی نمی‌برند. بنابراین، برای داشتن یک زندگی بهتر، تنها کافی است کمی‌در غار تنهایی خود زمان بگذرانید! البته توجه داشته باشید که افراط نکنید؛ چرا که در این صورت، قطعا متهم به منزوی بودن خواهید بود.


حتما بخوانید :  چگونه پایه آرایش مناسبی داشته باشیم؟

منبع
lifehack
برچسب ها

مریم امینی

مريم اميني هستم، كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي. از ٦ سال پيش نويسندگي و ويراستاري را به عنوان حرفه اصلي خود انتخاب كرده ام. از آن جايي كه به كارم علاقه بسياری دارم، هميشه تلاش مي كنم "بهترين" ها را ارائه دهم. روزانه، به طور منظم، مطالعه و ورزش مي كنم. ديدن يك تئاتر خوب انتخاب اصلي من براي گذراندن اوقات فراغت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.