بیماری و درمانزندگـی سالــمسلامتکیمیای هستی (سبک زندگی)

ترس از سرطان (فوبیا ) و توصیه هایی برای مقابله با آن

امروزه افراد اهمیت کم تری به سبک زندگی و نوع مواد غذایی که مصرف می‌کنند، می‌دهند و به همین دلیل شاهد هستیم که سرطان در حال افزایش است. علاوه بر افزایش سرطان، بسیاری از افراد نیز با ترس از سرطان رو به رو هستند و مدام از این موضوع هراسان می‌باشند. افرادی که دچار ترس از سرطان می‌شوند، زندگی را به خود و اطرافیان شان سخت کرده ، از فعالیت‌های روزانه دور شده و منزوی می‌شوند، تمام ذهن آن‌ها درگیر این ترس شده و روی مسائل دیگر تمرکزی ندارند و حتی ممکن است میل به زندگی را نیز از دست بدهند.

ما در ادامه این مطلب قصد داریم نکاتی را به شما آموزش دهیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تاثیر این ترس را به صورت قابل ملاحظه ای کاهش دهید.

ترس بی مورد

ترس به صورت کلی یکی از احساسات مفید در انسان‌ها می‌باشد؛ اما اگر این ترس بیش از حد باشد، می‌تواند زندگی طبیعی انسان‌ها را مختل کند.  ترس از بیماری که هنوز شما به آن مبتلا نشده اید و به احتمال زیاد هیچ گاه نیز مبتلا نمی‌شوید، بی مورد است و باید کنار گذاشته شود.

اطلاعات نادرست

اینترنت مانند چاقویی دو لبه است که گاهی می‌تواند بزرگ ترین نجات دهنده و گاهی نیز می‌تواند بزرگ ترین دشمن انسان‌ها باشد. در اینترنت علاوه بر اطلاعت درست و صحیح، بسیاری از اطلاعات بدون منبع و کاملا اشتباه درج می‌شوند. هیچ گاه دستور العمل‌ها و یا خبرهای اینترنی را بدون تحقیق شخصی، جدی نگیرید و همواره در مورد این موضوع دقت لازم را داشته باشید.


حتما بخوانید : چگونه می‌توانیم ترس‌های بی دلیل ( فوبیا ) خود را برای همیشه کنار بگذاریم؟

بررسی سلامت روحی از تمامی‌جنبه‌ها

اضطراب، افسردگی و سایر بیماری‌های روحی در ایجاد ترس از سرطان نقش به سزایی ایفا می‌کنند. گاهی نیز دلیل ترس از سرطان، می‌تواند وجود مشکلاتی دیگر در زندگی باشد. پس همان طور که به بدن خود اهمیت می‌دهید، به ذهن و روح تان نیز توجه کنید.

انجام کارهای مفید

زمانی که افراد بیکار هستند، ترس آن‌ها از سرطان بیش تر خواهد شد، به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم همواره خودتان را با کارهای مفید سرگرم کنید و اجازه ندهید تا افکار منفی در درون تان نفوذ کند.

مشاوره

گاهی اوقات ترس افراد به گونه ای است به تنهایی نمی‌توانند از آن دست بردارند؛ اما باز هم در این گونه مواقع راه حل‌هایی وجود دارد. مشاوران و متخصصانی وجود دارند که می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند.

برچسب ها

سپیده صالحی

سپيده هستم؛ دانش آموخته كارشناسي ارشد، رشته پژوهش هنر. عاشق تدريس كردنم. به هنر، ادبيات و تاريخ باستان علاقه مندم و سال ها در زمينه نقاشي موزاييك فعاليت كردم.

نوشته های مشابه

۸ دیدگاه

 1. سرطان فقط یک بیماری هست که اگر فرد مبتلا امید خود را از دست ندهد می‌تواند به آن پیروز شود

 2. متاسفانه حفظ آرامش و امید در بیماران سرطانی خیلی سخت هست چون توو جامعه این بیماری خیلی بد جا افتاده

 3. خیلی خیلی برام وحشتناکه تا چیزیم میشه به سرطان فکرمیکنم یکی از دوستام سرطان گرفت به یه سال نکشید فوت کرد جوون بود ۲۰سالش بود دخترخوبی بود حیف بود😭😭😭چکارکنم بااین افکار؟😭😭😭

 4. من بابت ترس از سرطان تمام زندگیم رو از دست دادم و به افسردگی شدید مبتلا شدم ، آخه چرا این همه ترسیدم من ، هر چی فکرشو میکنم نمیدونم چرا اینقدر ترسیدم از این بیماری – خیلی سخت گذشت بهم

 5. سلام، من هم از فوبیای سرطان واقعا زندگیم مختل شده و روزی نیست که به این موضوع فکر نکنم، متاسفانه مادرم درگیر این بیماری هستن و خودم هم همیشه در نگرانی از این بیماری به سر میبرم 😔😔😔😔

 6. من خیلی ترس دارم از سرطان تا حدی که کل زندگیم درگیرشم تا جاییم درد میکنه فکرم میره سمت سرطان تا چیزیم میشه بدنم خارش میده یا … دیگه نمیدونم چیکار کنم خیلی دوست دارم از این ترس وحشتناک خلاص بشم توروخدا کمکم کنید

 7. با عرض سلام !
  من هم چندی می‌شود دچار این استرس ( فوبیا) شده ام ، انگشت‌های پایم که سیاه شده بود ، در انترنیت این موضوع را خواندم‌ که ممکن ” ملانوم بدخیم ” باشد ، رفتم به پزشک و تست خون دادم اما نتیجه منفی بود ؛ همیشه متوجه پایم می‌باشم ، از همه ی کار‌ها مانده ام که شاید سرطان داشته باشم در حالیکه جز همان سیاهی شصت پایم دیگر مشکلی ندارم ، ابتدا از حمله ی قلبی می‌ترسیدم ، باز از ایدز و زردی سیاه ؛ همه را تست کردم که مشکلی نیست ولی حالا سخت هراس از سرطان دارم با آنکه نتیجه ی اولی منفی بود و منتظر نتیجه ی دومی‌ام هستم ؛ سابقه ی وحشتناک و درد آلود دارم از افغانستان اما جز امید داشتن به خدا ، دیگر راهی نیست ؛ توکل به الله .

 8. سلام نمیدونم واقعا چرا بین این همه ادم من باید اینجوری باشم افکار. منحرف هیپوکندریا قرص اعصاب مصرف میکنم ۲۱سالمه ترس از. مرگ و سرطان یا ام اس و ایدز دارم کسی درکم نمیکنه سابقه مصرف گل و حشیش هم دارم لطفا راهنمایی کنید
  خودکشی یا درمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.