تهمینه (مادرانه ها)کودکیمادر و کودکمهربانو (روابط)

تنبیه کردن بچه ها چه عواقبی می تواند داشته باشد ؟

در سال ۲۰۱۶ پسری ۷ ساله در جنگل‌های Nannae , Hokkaido گم شد  و با وجود بسیج شدن تمامی‌نیروهای محلی، هرگز پیدا نشد.

اما چرا یک پسر بچه ۷ ساله در این جنگل تنها بود؟ پس از صحبت با پدر و مادر  Yamato Tanooka مشخص شد که او به خاطر پرتاب سنگ به ماشین‌ها در جنگل رها شده بود تا تنبیه شود.

پس از این اتفاق پدرو مادر این پسر بچه متوجه شدند که اشتباه بزرگی را مرتکب شده اند. اتفاقی که مربوط به   Yamato کوچولو مربوط می‌شد،خاطره ای هولناک را از خود به جا گذاشت؛ اما در مورد پدر و مادرش چه می‌توان گفت؟ شاید پدرومادر این پسر نیت خوبی را داشته اند و تنها هدف آن‌ها این بود که به پسرشان بفهمانند، کارهای او عواقبی را نیز در پی خواهد داشت.

اما آن‌ها از این اتفاق تجربه ای بسیار سخت را فرا گرفتند: گاهی تکنیک‌های تنبیهی می‌توانند عواقبی بسیار بدتر داشته باشند.

چگونه قوانین تعیین شده از سوی والدین می‌توان اتفاقات ناخوشایندی را رقم بزند؟

پدرومادرها برای تامین امنیت فرزندان  و هم چنین تامین امنیت دیگران، قوانینی را تصویب می‌کنند. اگر این قوانین به صورت موثری تصویب شده باشد، بچه‌ها را محافظت خواهد کرد. در واقع اگر بچه‌ها بدانند که کارهای آن‌ها عواقبی را خواهد داشت، کم تر قانون شکنی خواهند کرد. با این حال بچه‌ها نیز دارای قدرت تفکر هستند و ممکن است گاهی برای گذشتن از حد مرزهای تعیین شده از سوی والدین، وسوسه شوند. این موضوع عادی است که هر بچه ای کمی‌شیطنت داشته باشد.

کودکان هر چه بزرگ تر می‌شوند، بیش تر در رابطه با حد و مرزهایی که برای آن‌ها تعیین شده فکر می‌کنند و در نهایت در سنین نوجوانی، در مورد  این حد و مرزها مدام سوال می‌پرسند. اکثر آن‌ها در این موقعیت، درست و غلط‌های خودشان را قبول دارند و قوانینی که برای آن‌ها تعیین شده و به نظر غیر ضروری و یا مبهم می‌رسد را زیر پا می‌گذارند.

گاهی بچه‌ها هم زمان با بزرگ تر شدن کله شق تر شده و به همین دلیل پدرو مادر‌ها سخت گیری‌های بیش تری به آن‌ها می‌کنند. در این حالت تنها درگیری و اختلاف بین والدین و فرزندان بیش تر خواهد شد.

عواقب سخت گیری پدرو مادرها

بچه‌ها در دوران کودکی  توانایی تشخیص درست و غلط را ندارند و به همین دلیل بهتر است برای آن‌ها قوانینی وضع شود تا آسیبی نبینند. مثال بارز این مورد هنگامی‌است که  کودکی قصد روشن کردن گاز را دارد و پدرو مادرش او را از این کار نهی  می‌کنند تا دچار سوختگی نشود. این کار تنها برای محافظت از کودک است نه یک تنبیه و یا اقدامی‌ظاالمانه!

با این که بچه‌ها در سنین بزرگ تر تفاوت‌های بسیاری با دوران کودکی خود دارند؛ اما پدر ومادرها هنوز هم از همان قوانین قبلی در مورد آن‌ها استفاده می‌کنند. در این وضعیت برخی از بچه‌ها  قوانین را نادیده می‌گیرند و مستقل فکر می‌کنند و برخی از آن‌ها نیز به خاطر ترس از تنبیه، هم چنان مطیع باقی می‌مانند.

بچه‌های خوب، بد می‌شوند

بچه‌هایی که زیر بار قوانین وضع شده از سوی والدین خود نمی‌روند، به دو دسته تقسیم خواهند شد.

برخی از آن‌ها بسیار فریب کار می‌شوند و از دروغ‌های زیرکانه ای استفاده می‌کنند تا درگیری بین آن‌ها و پدر و مادرهای شان به و جود نیاید و هم واره از قوانین خودشان دنباله روی خواهند کرد. این بچه‌ها بسیار فریب کار و دورغگو خواهند شد.

دسته دوم بچه‌هایی بسیار ناسازگار هستند و از پذیرفتن اصولی که والدین شان وضع کرده اند، خودداری می‌کنند. در نتیجه پدرومادرها، همواره مانند دوران کودکی مراقب آن‌ها هستند و از آن‌ها را از انجام بسیاری از فعالیت‌های عادی در دوران بزرگسالی نهی می‌کنند، مانند بودن با دوستان، شرکت در مهمانی‌ها و&#۸۲۳۰;. با این وجود این بچه‌ها همواره تحت تاثیر افراد مخرب در اطراف شان قرار می‌گیرند و به سمت مصرف مواد مخدر و الکل کشیده خواهند شد. هرچه این بچه‌ها بیش تر سرپیجی کنند، والیدن نیز سخت گیر تر شده و این چرخه زیان بار، بیش تر تکرار خواهد شد.


مادران بخوانند : برای تربیت بهتر فرزندان این نکات را فراموش نکنید !

کودکانی که تسلیم این قوانین می‌شوند، کوته فکر بار می‌آیند

کودکانی که تحت سلطه این قوانین قرار می‌گیرند، رنج بسیاری را می‌شکند؛ اگرچه همواره می‌توانند والدین خویش را راضی نگه دارند؛ اما تمایل به ایجاد این احساس رضایت می‌تواند شدیدا برای رشد آن‌ها زیان بار باشد. در واقع این کودکان بدون هیچ گونه مهارت تفکر انتقادی رشد می‌کنند و نمی‌توانند موقعیت را برای انتخاب بهترین موارد، تجزیه و تحلیل نمایند.

این کودکان تنها یاد می‌گیرند که قوانین را اجرا کرده و بدون هیچ مداخله ای به انجام کارها بپردازند. هم چنین این کودکان هر گز به نقش رهبری نمی‌رسند؛‌ زیرا مهارت این نقش را ندارند. به عبارت دیگر والدینی که همواره قوانینی سخت برای کودکان در نظر می‌گیرند،‌ بدون این که خودشان بخواهند پیش زمینه شکست در آینده کودکان شان را به وجود می‌آورند.

چگونه می‌توانیم این وضعیت‌ها را تغییر دهیم

اگر پدرو مادری احساس کردند که کنترل خود روی فرزندان شان از دست داده اند، مهم نیست که چه قدر تلاش می‌کنند، تنها کافی است کمی‌به عقب بازگردند. آن‌ها باید این موضوع را درک کنند که فرزند کوچک، ساده و شیرین آن‌ها، کمی‌بزرگ شده است. در این میان هر چه پدرو مادر سخت گیر تر باشند،‌ فرزندشان بیش تر از آن‌ها دور خواهد شد. تنها راه حل این است که آن‌ها به فرزند خود نه به عنوان یک کودک، بلکه به عنوان یک انسان بنگرند.

اگرهم قوانینی را برای فرزندان خود وضع می‌کنند،‌حتما دلایل آن را به روشنی بیان نمانید. با این کار نه تنها رابطه بین آن‌ها بهتر خواهد شد؛‌ بلکه مفهوم احترام را نیز به کودکان می‌آموزد. فراموش نکنید که هم زمان با بزرگ شدن بچه‌ها،‌ شیوه تربیت  نیز باید تغییر کند.

با تنبیه کردن و وضع قوانین، نمی‌توان رابطه خوبی را ساخت

تفاوتی ندارد پدر و مادرها چه قدر سخت گیر باشند، بالاخره روزی فرزند آن‌ها اشتباهی را مرتکب خواهد شد؛ زیرا انسان است و درک این مسئله برای همه والدین ضروری است.

پدرو مادرها باید به فرزندان خود توضیح دهند که چرا ممکن است گاهی تنبیه شوند و هرگز هنگامی‌که عصبانی هستند، ‌به آن‌ها سرکوفت نزنند؛ زیرا با این کار کودکان آسیب می‌بینند و  کم تر به والدین شان احترام خواهند گذاشت.

بهتر است به کودکان اجازه انتخاب و اشتباه بدهیم. هنگامی‌که آن‌ها برای انتخاب آزاد باشند، خودشان مسیر درست را در پیش می‌گیرند.

تنبیه همیشه مرحله آخر است

برای ساختن یک شخصیت همه چیز تمام از کودکان، نباید تنها به تنبیه متوسل شویم. به کودکان اجازه دهید درباره خودشان صحبت کنند، شما نیز دلایل خود را برای آن‌ها توضیح دهید و هنگامی‌که پس از صحبت کردن در مواردی با هم به توافق رسیدید،‌ با احتمال بیش تری آن‌ها با شما کنار خواهند آمد.


مادران بخوانند : کیت میدلتون به فرزندان خود اجازه بازی با تبلت را نمی‌دهد!

منبع
lifehack
برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.