افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)جدید ترین هاروح انگیز (روان شناسی)زندگی مدرن

۱۰ حقیقت واضح و آشکار زندگی که خیلی زود فراموش می کنید!

همه ما در زندگی تجربیات ارزشمندی کسب می‌کنیم که باید از آن‌ها درس گرفته و زندگی بهتری برای خود بسازیم. اما انسان فراموشکار است! ما گاهی تجربه ای را که به قیمت سنگینی برایمان تمام شده به راحتی فراموش می‌کنیم. در ادامه این مطلب به ۱۰ مورد از درس‌هایی اشاره خواهیم کرد که سال‌های پیش از زندگی یاد گرفته ایم. اما به هر دلیلی به خوبی آن‌ها را درک نکرده و حتی فراموش شان کرده ایم.

۱- عمر انسان‌ها کوتاه است!

همه ما می‌دانیم که زندگی کوتاه بوده و مرگ سرانجام به سراغ مان خواهد آمد. اما با این حال وقتی شخصی از میان مان می‌رود بسیار متعجب می‌شویم. دقیقا همانند زمانی که در حال قدم زدن بر روی پله‌ها هستیم و به پله آخر می‌رسیم، اما متوجه آن نشده و گمان می‌کنیم که هنوز پله دیگری هم باقی مانده است. در نتیجه، به اشتباه پای خود را بلند می‌کنیم و برای یک لحظه تعادل مان را از دست می‌دهیم. امروز از زندگیت لذت ببر!

به مرگ بی اعتنایی نکن، اما از آن نترس. مرگ بزرگ ترین فقدان در زندگی نیست؛ بزرگ ترین فاجعه و فقدان آن چیزی است که در درون تان می‌میرد در حالی که جسم شما هنوز زنده است! جسور و شجاع باشید و از زندگی نهایت لذت را ببرید.

۲- خود شما هستید که زندگی را می‌سازید!

زندگیتان تنها برای شما است و دیگران می‌توانند شما را تشویق کنند، اما حق تصمیم گیری ندارند. به علاوه می‌توانند در کنار شما باشند، اما به هیچ وجه نمی‌توانند جای شما باشند! پس سعی کنید راه خود را انتخاب کرده، بر اساس علایق و تصمیمات تان پیش بروید و از تغییر دادن راه و مسیر زندگی نهراسید. به خاطر داشته باشید که بودن در اوایل راهی که دوستش دارید بهتر از انتهای مسیری است که به آن علاقه ای ندارید.

خلاق و صبور باشید و بدانید که صبور بودن به معنی منتظر چیزی بودن نیست، بلکه داشتن دیدگاهی مـثبت حین کار و تلاش می‌باشد. این زندگی شما است و کاملا بر اساس انتخاب‌های شما پیش می‌رود. حتی اگر زمانی هیچ ایده یا تصمیمی‌نداشتید با شجاعت ادامه دهید تا سرانجام آن را ببینید.

۳- مشغله داشتن به معنی فعال بودن نیست!

این موضوع که سر شما شلوغ است، موهبت به حساب نیامده و باعث نمی‌شود که دیگران بیش تر به شما احترام بگذارند! اگرچه همه ما در بعضی از فصول برنامه کاری بسیار فشرده ای داریم، اما در حقیقت نیازی به این حجم از کار نیست. ما معمولا نمی‌دانیم که چگونه با مشغله و هیاهو به زندگیمان ادامه دهیم. این روزها تعداد افراد پرمشغله بیش تر از اشخاص خلاق و کارآمد است.

در حقیقت افراد پرمشغله همیشه در حال کار کردن هستند و وقت خالی برای خانواده و خوشگذرانی ندارند! کنفرانس، قرار کاری، جلسات پشت سر هم و ایمیل‌ها، پیام‌ها و زنگ‌هایی که مانند گلوله‌های مسلسل از تلفن همراهشان بیرون می‌آید! این سبک از زندگی باعث می‌شود که شخص احساس مهم بودن پیدا کند، اما در اصل این توهمی‌بیش نیست. زیرا آن‌ها در حال از دست دادن زمان زندگی خود هستند! اگرچه این مشغله باعث می‌شود که ما احساس سرزندگی و شادابی لحظه ای داشته باشیم ولی این حس دائمی‌نخواهد بود.


همچنین بخوانید :   ۱۳۲ فکت جالب که حتما باید بدانید!

۴- معمولا قبل از رسیدن به موفقیت شکست‌هایی وجود دارد!

بعضی از اشتباهات اجتناب ناپذیر می‌باشند، پس کمی‌در حق خودتان بخشنده باشید. اشتباه کردن اشکالی ندارد، اما اگر از آن‌ها درس نگیریم حتما به بروز مشکلاتی منجر خواهند شد. اگر خیلی از شکست خوردن می‌ترسید نمی‌توانید کارهای مورد نیاز برای رسیدن به موفقیت را به خوبی انجام دهید. بهترین روش برای مقابله با این مشکل، کنار آمدن با شکست‌هایتان می‌باشد!

برای مثال فرق بین یک فرد حرفه ای و تازه کار در این است که فرد باتجربه و حرفه ای صدها بار شکست خورده، در حالی که فرد تازه کار هنوز به آن میزان سعی و تلاش نکرده است! پشت هر اثر هنری هزاران تلاش بی سرانجام بوده تا به موفقیت رسیده، در حالی که ما از آن‌ها بی خبر هستیم.

۵- « فکر» و «عمل » دو چیز کاملا متفاوت هستند!

موفقیت و خوشبختی تنها با فکر کردن به سراغ شما نمی‌آیند! شما آن چیزی هستید که به آن عمل می‌کنید نه آن چیزی که می‌گویید! علم و دانش بدون« عمل» بی ارزش است. اتفاقات خوب برای آن‌هایی رخ می‌دهد که هدف معناداری دارند و بر روی آن کار می‌کنند. از خودتان بپرسید که چه چیزی برایتان مهم است. سپس بر روی همان تمرکز کنید. به علاوه یادتان باشد که هیچ گاه از خودتان انتظار نداشته باشید که ۱۰۰% برای انجام کاری آماده بوده یا در آن به موفقیت برسید.

۶- برای بخشش نیاز به شنیدن عذرخواهی ندارید!

زمانی که نسبت به شنیدن عذرخواهی بی اعتنا باشید، زندگی برای شما آسان تر خواهد شد. نکته کلیدی آن است که نسبت به تجارب مثبت و منفی زندگی شکرگزار باشید! باید به عقب برگردید و به زندگی بگویید:« مرسی بابت درسی که به من یاد دادی.» بر همگان اثبات شده است که حسرت خوردن نسبت به گذشته باعث از بین رفتن خوشبختی امروز ما خواهد شد و در این صورت همیشه موضوعی آزار دهنده در مغز زندگی خواهد کرد.

بخشیدن همانند یک عهد است که شما باید به آن وفادار باشید. بدین معنی که وقتی فردی را می‌بخشید در واقع به گذشته غیرقابل تغییر خود قول می‌دهید! فردی را که جرمی‌مرتکب شده با اشتباهاتش رها کنید و حس قربانی شدن را از خود دور سازید.

۷- بعضی از افراد با شما همخوانی ندارند!

شما به اندازه آدم‌های اطراف خود بزرگ هستید، پس سعی کنید در کنار گذاشتن آن‌هایی که سعی در زمین زدن شما دارند به قدر کافی شجاع باشید. اگر نسبت به فردی احساس خوبی ندارید باید ارتباط خود را با او قطع کنید؛ اگر بعضی از اشخاص به هر دلیلی باعث آزار و اذیت شما می‌شوند هیچ گاه نباید آن‌ها را به عنوان دوست نزدیک خود انتخاب نمایید.

اگر نمی‌توانید در کنار آن‌ها، خود واقعیتان باشید سعی کنید رابطه را قطع یا محدود کنید و اگر در کنار آن‌ها از لحاظ عاطفی ضعیف یا دچار اضطراب می‌شوید به غریزه درونی خود گوش کرده و رابطه خود را به هم بزنید. برای انتخاب دوست افراد بسیاری وجود دارند که قلب پاک شما را درک می‌کنند و کنار آن‌ها می‌توانید خود واقعیتان را نشان دهید. پس هیچ اجباری وجود ندارد تا با کسانی در ارتباط باشید که با اخلاقیات شما همخوان نیستند.

۸- این وظیفه مردم نیست که شما را دوست داشته باشند!

این که با دیگران مهربان و خوش برخورد باشید امری بسیار پسندیده و مهم است. اما مهم تر از آن دوست داشتن خودتان می‌باشد! شما باید برای هرکاری که در این زندگی انجام داده اید خود را دوست داشته باشید. پس هیچ گاه از دید آن‌هایی که برای شما ارزش قائل نیستند به خود نگاه نکنید. خود را دوست داشته باشید حتی اگر آن‌ها از شما خوش شان نمی‌آید. اجازه بدهید یک نفر شما را همان طور که هستید دوست داشته باشد؛ همراه با همه کم و کاستی، زشتی و نواقصی که فکر می‌کنید دارید.

۹- اجازه ندهید ذهن تان تحت سلطه دیگران باشد!

خرت و پرت و وسایلی که دارید اصلا هیچ ربطی به خود شما ندارد. زیرا اکثر ما با کم تر از چیزی که فکر می‌کنیم احتیاج داریم هم می‌توانیم زندگی کنیم. این مطلب خیلی مهم است مخصوصا در جوامع مصرف گرایی که مادیات خیلی در زندگی انسان تاثیر گذاشته و یک برتری در روابط روزمره ایجاد کرده است. شما باید جامعه ای که در آن زندگی می‌کنید را بسازید پس تلویزیون تماشا نکنید، مجله‌های مد را نخوانید و خیلی به اخبار روزانه اهمیت ندهید؛ در عوض سعی کنید وقت خود را صرف تجارب هدف دار کنید.

زیرا در حقیقت این زمان و فضایی که مشغول آن هستید« زندگی» نام دارد. اما اگر دائما دوست دارید در زندگی افراد مشهور سرک بکشید حتما کنترل خود در زندگی را از دست خواهید داد. بدین معنی که زندگی خود را به کمپانی‌های بزرگی که می‌خواهند به شما تلقین کنند چگونه لباس بپوشید، چگونه به زندگی نگاه کنید و چگونه آدمی‌باشید، خواهید فروخت. این موضوع ناراحت کننده است و در حقیقت شست و شوی مغزی صنعت سینما و مد‌هالیوود می‌باشد. اما به یاد داشته باشید چیزی که واقعیت دارد، شما، دوستان، خانواده، عشق، علایق و امید شما است.

بعضی اوقات به ما گفته می‌شود که نقش خیلی مهمی‌در زندگی نداریم! بدین معنی که فقط به دنیا آمده ایم تا درس بخوانیم، مدرک تحصیلی بگیریم، خانه ای تهیه کرده و در نهایت ازدواج کنیم. اما روزی از خواب بیدار شده و می‌فهمیم تمامی‌این مسائل حقه و کلک بوده است. آن روز تنها چیزی که می‌خواهید این است که ذهن خود را از دست افرادی که سال‌ها آن را تحت سلطه داشته اند، نجات دهید.


همچنین بخوانید :   با یک برنامه ی ۳۰ روزه فوق العاده خودتان را تغییر دهید و مثبت اندیش باشید!

۱۰- همه چیز در حال تغییر است!

از تغییر استقبال کنید. زیرا به دلیلی اتفاق افتاده و شاید در اول راه چیز خاصی به نظر نرسد، اما در آخر می‌فهمید که ارزشش را داشته است. به علاوه چیزی که شما امروز دارید شاید فردا از دست برود چون همه چیز در حال تغییر است و مردم و محیط زندگی اغلب به طور ناگهانی عوض می‌شوند. زندگی برای هیچ کس توقف نمی‌کند و بی وقفه در حال تغییر از حالت آرام به هرج و مرج می‌باشد.

بعضی اوقات در صدم ثانیه مسیر زندگی ما تغییر می‌کند و برخی از تصمیمات ناگهانی که می‌گیریم همانند شهاب سنگی که به کره زمین برخورد کند، زندگی ما را به هم می‌زند. زندگی در تمام مراحل خود دارای نوسان و بالا و پایین شدن می‌باشد و این امر اجتناب ناپذیر است. پس هر چه قدر که یک موقعیت در زمان حال خوب یا بد باشد، مطمئن باشید که دستخوش تغییر خواهد شد. وقتی خوشحال هستید دنبال لذت بیش تر نباشید. زیرا خوشبختی معمولا از زندگی کسانی که شکرگزار نیستند، خواهد رفت!

منبع
marcandangel
برچسب ها

مریم امینی

مريم اميني هستم، كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي. از ٦ سال پيش نويسندگي و ويراستاري را به عنوان حرفه اصلي خود انتخاب كرده ام. از آن جايي كه به كارم علاقه بسياری دارم، هميشه تلاش مي كنم "بهترين" ها را ارائه دهم. روزانه، به طور منظم، مطالعه و ورزش مي كنم. ديدن يك تئاتر خوب انتخاب اصلي من براي گذراندن اوقات فراغت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.