روان شناسیسلامتلیلی (عاشقانه ها)مهربانو (روابط)

چرا برای ماندن در رابطه ای که در آن عشقی نیست، تلاش می کنید؟

یافتن فردی برای ازدواج در دنیای امروز کمی‌مشکل بوده و شبیه کاوش در یک معدن می‌باشد. برخی از افراد تصور می‌کنند یافتن فرد مناسب برای ازدواج ، ‌به معنای ماندن بی قید و شرط تا پایان عمر با او می‌باشد. این افراد حتی اگر در رابطه، ناراحتی‌ها و مشکلاتی را داشته باشند،‌ خود را ملزم به تحمل این ناراحتی می‌دانند و به امید بهتر شدن رابطه هر روز، خودشان را متقاعد می‌سازند.

 قطعا هیچ کس نمی‌خواهد احساس ناراحتی کند؛ اما واقعا چرا برخی از افراد با وجود احساسات ناخوشایندی که در یک رابطه دارند، باز هم ماندن در آن را انتخاب می‌کنند.

زندگی افراد را قبل از این که وارد یک رابطه شوند، تصور کنید. همه آزاد و خوشحال هستند و به انجام کارهای مورد علاقه خود می‌پردازند؛ اما زمانی که با نامزد خود ملاقات می‌کنند، ناگهان همه چیز تغییر خواهد کرد.

در ابتدا همه چیز عالی است و این دو نفر با ساختن حریمی‌برای خود، پیوند نزدیکی با یک دیگر ایجاد می‌کنند؛ اما پس از مدت کوتاهی ناگهان به دلایل مختلفی، همه چیز تغییر می‌کند. این افراد حاضرند هر گونه ناراحتی و افسردگی را تحمل کنند؛ زیرا می‌ترسند آن کلبه کوچک دنج و گرمی‌را که با هم ساخته بودند، ترک نمایند.

آن‌ها ماندن خود را با دلایل مختلفی توجیه می‌کنند. شاید به خاطر فرزندان و یا به خاطر خاطرات مشترکی که با هم دارند، ماندن را ترجیح دهند وشاید دلیل نرفتن آن‌ها سال‌های زیادی باشد که در کنار هم هستند و به دلیل سرمایه گذاری که برای ساختن این رابطه انجام داده اند، نمی‌خواهند زحمات خود را هدر دهند.

طرز فکر آن‌ها به گونه ای است که تصور می‌کنند شاید هنوز راه حلی برای بهتر شدن شرایط رابطه، وجود داشته باشد و برای دست یافتن به این راه حل‌ها تمام اجزای رابطه را مورد بازبینی قرار داده و برای بهبود آن‌ها دست به کار می‌شوند. باور این افراد به گونه ای است که تصور می‌کنند برای رسیدن به عشق در یک رابطه باید سخت تلاش کرد. به همین دلیل یکی از دلایل دیگر آن‌ها برای ماندن در رابطه این است که فکر می‌کنند هنوز آن طور که باید و شاید،  برای بهتر شدن رابطه تلاش نکرده اند.

یکی از دلایل دیگر افراد برای ماندن در رابطه ای که به آن احساس خوبی ندارند، آسان تر بودن آن است. در واقع ما انسان‌ها ساخته شده از عادت‌های مان هستیم و هنگامی‌که از انجام دادن کاری احساس راحتی کنیم، آن را ادامه می‌دهیم و به همین ترتیب این کار تبدیل به یکی از عادت‌های ما خواهد شد. بسیاری از افراد ماندن را به رفتن ترجیح می‌هند؛ زیرا تصور می‌کنند ماندن در خانه ای که امن و آشنا است، خیلی آسان تر از رفتن می‌تواند باشد.


همچنین بخوانید :  تب « زوج ایده آل » رابطه شما را نابود خواهد کرد! بخوانید و یک رابطه واقعی بسازید!

مشکلاتی که در روابط به وجود می‌آید

افرادی که در این  حالت قرار دارند، از اتفاقاتی که در بیرون و داخل از رابطه می‌افتد، بی خبر هستند.

برای ماندن در این رابطه، اگرچه فرزندان می‌توانند بهانه ای تقریبا معقول باشند؛ اما برای این تصمیم، نیاز به بررسی عمیق تری دارید تا به دلایلی محکمه پسند تر برای ماندن برسید.

افرادی که تنها به سرمایه گذاری‌های خود برای ساختن این رابطه فکر می‌کنند، نمی‌توانند آن را تمام کنند؛‌ زیرا احساس می‌کنند با این کار تمامی‌تلاش‌های خود برای سرمایه گذاری را هدر داده اند.  این موضوع بدین معنا است که اگر تلاش زیادی برای ساختن چیزی انجام شده باشد، مردم از سرمایه گذاری بر روی آن دست برنمی‌دارند، حتی اگر کاری اشتباه باشد.

این تصمیم تنها بدین دلیل است که آن‌ها نمی‌خواهند سرمایه گذاری‌های قبلی خود را نابود کنند؛ اما در واقع با این کار خودشان را از دست یافتن به فرصت‌های بهتر آینده،‌ محروم خواهند کرد.

برخی نیز معنای واژه« کار سخت» را به درستی درک نکرده اند و تصور می‌کنند برای رسیدن به یک رابطه خوب باید به سختی تلاش کنند؛ در حالی که این طور نیست!  کسانی که در روابط خود همیشه با هم دعوا و اختلاف دارند، هیچ گاه به یک رابطه خوب  و سرشار از عشق نخواهند رسید.

شاید برخی از افراد این سوال را بپرسند که « اگر ما برای رسیدن به روابط خوب هیچ تلاشی را نمی‌کنیم، پس از کجا می‌دانیم که نباید برای آن تلاش کرد؟»

پاسخ این سوال مشخص نیست و شاید با تلاش کردن بتوان کمی‌شرایط را تغییر داد . هیچ کس از آینده خبر ندارد و ما هم مانند انسان‌های دیگر دوست داریم در مورد ناشناخته‌ها بیش تر بدانیم.  گاهی اوقات اتفاقاتی برای ما رخ می‌دهند که ما انتظارش را نداریم.  علاوه بر این، برخی از افراد می‌توانند تشخیص دهند که چه چیزی برای آن‌ها بهتر است و این قدرت حاصل از حس کنجکاوی آن‌ها نیست. از این رو مشخص نیست زمانی که شما روابط خود را به پایان می‌رسانید، چه قدر احساس شادی می‌کنید؟

چگونه به روابط خود پایان دهیم

اولین و مهم ترین اقدامی‌که  هنگام پایان دادن به روابط باید انجام دهید، صحبت کردن با شریک تان است. تفاوتی ندارد در حال حاضر چه احساسی دارید و یا می‌خواهید چه کاری را انجام دهید، شریک تان سزاوار است  بداند که شما قصد دارید به این رابطه پایان دهید. صحبت کردن در مورد این موضوع آسان نیست؛ اما درست ترین کاری است که می‌تواند به نفع هر دوی شما باشد. صداقت همواره بهترین گزینه در پایان روابط می‌باشد.

کمی‌مکث

پس از صحبت در رابطه با جدایی با همسرتان، باید کمی‌از هم دور باشید تا بتوانید خودتان و رابطه را بیش تر ارزیابی نمایید. این بهترین فرصتی است که می‌تواند برای ارزیابی رابطه، مورد استفاده قرار گیرد. در طول مدت جدایی می‌توانید با افرادی بهتر از همسرتان آشنا شوید و اگر این اتفاق افتاد، حتما همسرتان را آگاه کرده و موضوع را با او در میان بگذارید. فراموش نکنید در طول مدت جدایی نباید با پنهان کاری یک دیگر را فریب دهید. قبل از آغاز این دوره،‌ حتما برای آن مدت زمانی معین را در نظر گرفته و پس از پایان این مدت، به سراغ مراحل بعدی قبل از جدایی بروید؛ زیرا هیچ یک از طرفین در رابطه تمایلی به ترک یک دیگر با شرمساری ندارند.

محکم صحبت کنید

هنگامی‌که بحث جدایی جدی تر شد، می‌توانید دوباره نظرات خود را در مورد رابطه، با همسرتان در میان بگذارید. اگر تصمیم  گرفتید به این رابطه پایان دهید، انتظارات خود را اشتباه بیان نکنید؛ بلکه خیلی واضح  و دوستانه، تمایل تان را در مورد پایان دادن به این رابطه بیان نمایید.  گاهی اوقات با بیان اشتباه انتظارات، همسرتان تصور می‌کند با تغییر دادن برخی شرایط، می‌تواند دوام رابطه را حفظ نماید.

طرف مقابل تان را به خاطر پایان یافتن رابطه سرزنش نکنید؛ به  طرف مقابل تان بفهمانید که پایان یافتن این رابطه به خاطر اشتباه‌های او نبوده و تنها شما از بودن در این رابطه، خوشحال نیستید. هنگامی‌که این توضیحات را می‌دهید، حالتی دوستانه داشته باشید.

به خاطر عشق بمانید نه ترس

پایان دادن به یک رابطه اصلا آسان نیست، مخصوصا اگر به فردی علاقه مند باشید.

اگر به دنبال رابطه ای شاد و سلامت هستید،‌ باید ریسک کنید. اگر تنها به خاطر احساس ترس، احساس گناه و یا دلایل دیگری از این دست، در یک رابطه می‌مانید،‌ بدانید که نه تنها به خودتان بلکه به شریک زندگی تان نیز آسیب می‌زنید.

اگر واقعا به شریک زندگی خود علاقه مند هستید، با شجاعت تمام بمانید؛ اگر هم این طور نیست،‌با شجاعت تمام رابطه را پایان دهید.


همچنین بخوانید :  ۱۰ راه برای این که خودتان را جذاب تر حس کنید و این حس را به اطرافیان انتقال دهید

منبع
lifehack
برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام و خداقوت .از مطالب شما استفاده میکنم و برایم جذاب هستند. در صورت تمایل میتوانم با شما همکاری کنم .به زبان ترکی استانیولی اشنایی دارم و میتوانم ترجمه کنم .با زبان انگلیسی هم تا حد مناسبی اشنایی دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.