افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامت

۷ راهکار توصیه شده توسط ” مارک تواین ” برای داشتن زندگی موفق تر

یکی از افراد مورد علاقه من که برای یافتن نکته‌های بی انتها، فردی باهوش و عاقل است مارک تواین نام دارد. تو این یک سخنران، هجو نویس، طنزگو و نویسنده کتاب‌های کلاسیک آمریکایی مانند: ماجراهای تام سایر و ماجراهای‌هاکلبری فین می‌باشد.

در این مطلب قصد دارم ۷ مورد از توصیه‌های او را برای شما بیان کنم تا زندگی ساده تر و موفق تری را تجربه کنید.

امیدوارم شما نیز مانند من بتوانید به فواید این راهکارها و استراتژی‌ها پی برده و از آن‌ها استفاده کنید.

 1. راز حرکت کردن

« راز حرکت کردن در تقسیم برنامه‌های زیاد و گیج کننده به قسمت‌های کوچک تر و برداشتن اولین گام است.»

اگر شما دائما به آینده نگاه و فکر کنید تقریبا هر برنامه و یا پروژه ای غیرممکن به نظر می‌رسد. در این جا است که از حرکت در مسیر رسیدن به آن باز مانده، کلافه شده و ترس وجودتان را پر می‌کند.

بنابراین سعی کنید:

 • برنامه‌های خود را به قسمت‌های کوچک تر تقسیم کنید.
 • امروز فقط سعی کنید بر روی قدم اول تمرکز نمایید. این تمام چیزی است که برای تمرکز کردن نیاز دارید. با برداشتن اولین قدم وضعیت روحی شما تغییر خواهد کرد و دیگر در مقابل ادامه مسیر مقاومت نمی‌کنید.

شما خودتان را در وضعیتی قرار می‌دهید که فرد مثبت تری شده و دید بزرگ تری داشته باشید. وضعیتی که شاید در آن برای برداشتن قدم دوم مشتاق نباشید، اما به هر حال آن را قبول کرده اید.

بدین طریق شما قدم بعدی را برمی‌دارید و قدم‌های بعدی را نیز به همین طریق. در نهایت به مقصدی که برای خود تعیین کرده بودید، خواهید رسید.

 1. کم تر حرف بزنید و بیش تر عمل کنید

« به طور کلی دو گروه انسان وجود دارد. گروهی که چیزهایی را به دست می‌آورند و گروهی که ادعا می‌کنند چیز‌هایی را به دست آورده اند. جمعیت گروه اول کم تر است.»

اغلب حرف زدن درباره موضوعی بسیار ساده است، اما عادت دادن خودتان به فردی که همیشه در حال پیشرفت می‌باشد کمی‌سخت تر است.

ایجاد این عادت که برنامه‌هایتان را به قسمت‌های کوچک تری تقسیم نمایید، یکی از موثرترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید تا به طور مداوم فعالیت داشته باشید.

دو مورد دیگر از عاداتی که بسیار به من کمک کردند، عبارت اند از:

 • روز خود را با یک عادت صبحگاهی مثبت شروع کنید:

یک شروع خوب معمولا منجر به یک روز خوب می‌شود. یک شروع بد و یا بدون تصمیم معمولا منجر به یک روز معمولی خواهد شد. بنابراین، عادت صبحگاهی را در خود پرورش دهید تا یک شروع خوب داشته باشید. به عنوان مثال برای من یک عادت صبحگاهی خوب عبارت است از: یک صبحانه خوب، کسب اطلاعات مثبت در هنگام خوردن صبحانه و شروع به انجام مهم ترین برنامه وقتی که کارم را شروع می‌کنم.

قبل از این که بخواهید هر کدام از آن قدم‌های کوچک را بردارید، مطمئن شوید در محلی قرار گرفته اید که مسائل مختلف شما را اذیت نکرده و حواس تان را پرت نمی‌کند. پس اینترنت خود را خاموش کنید و یا از برنامه‌هایی استفاده کنید تا در ساعت کاری سایت‌هایی را که زیاد از آن‌ها بازدید می‌کنید، بلاک کند! گوشی خود را در حالت سکوت قرار داده و آن را در جایی بگذارید که برای مدتی از دیدگان شما دور باشد. درب اتاق خود را ببندید و سپس شروع به کار کنید.

 1. در برابر ترس شجاع باشید

شجاع بودن می‌تواند سخت باشد، اما اگر می‌خواهید طوری که دوست دارید زندگی کنید، گاهی اوقات نیاز است که در چشمان ترس نگاه کرده و به مسیر خود ادامه دهید.

من راهکارهایی را برای شجاع بودن به شما معرفی می‌کنم:

 • از خودتان بپرسید:

بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد چیست؟ فقط برای چند ثانیه به این سوال فکر نکنید. کمی‌وقت بگذارید و یک کاغذ و خودکار و یا لپ تاپ خود را در کنارتان داشته باشید. تمام اتفاقات بدی را که ممکن است برای شما رخ دهد، بنویسید. سپس راهکارهایی را برای جلوگیری از این رخدادها یادداشت کنید. این موضوع باعث شفاف سازی مسائل برای شما می‌شود و ترس‌های بی خود را از بین می‌برد. همچنین به شما کمک می‌کند که اگر بدترین اتفاقات هم رخ دهد باز به راحتی بتوانید با آن روبرو شوید.

 • درباره ترس خود با فردی صحبت کنید:

با نگه داشتن ترس تان برای خود و بیان نکردن آن به فرد دیگری، مطمئن باشید که بسیار ساده آن را تبدیل به یک کابوس و یا یک چیز بسیار خطرناک می‌کنید. اما با بیان ترس‌هایتان به فردی که تجربه بیش تری نسبت به شما دارد می‌توانید از شر فشار درونی خلاص شوید. آن‌ها به شما کمک خواهند کرد که ترس خود را کاهش دهید. در این جا است که دوباره می‌توانید دید بهتر و سالم تری نسبت به مسائل پیدا کنید.

 • ترس را بپذیرید:

انگیزه درونی که افراد برای نپذیرفتن ترس به هنگام رویارویی با آن دارند کاملا طبیعی است. شاید شما سعی می‌کنید که به آن فکر نکنید تا از بین برود. اما من به این نتیجه رسیده ام که در بسیاری از مواقع، پذیرفتن ترسی که در حال حاضر در زندگی شما وجود دارد، بهتر است. زمانی که برای چند دقیقه درگیر آن احساس ناراحت کننده شوید و آن را بپذیرید، خواهید دید که فشار رفته رفته از بین می‌رود. در اینجا است که شما برای ترس تان بهای کم تری می‌دهید و آن را برای خود بزرگ نمی‌کنید. در نتیجه، آن ترس یا از بین می‌رود و یا این که کم تر می‌شود.


حتما بخوانید : ۶ توصیه برای ساختن یک زندگی شاد و با نشاط

 1. تشویق کردن چیزی فوق العاده ای است

تشویق کردن‌ها فوق العاده هستند، اما سعی کنید شما تشویق گر باشید. مطمئن شوید که تشویق شما واقعی است. زیرا اگر واقعی نباشد تاثیر معکوسی خواهد داشت.

 1. همراهی مثبتی داشته باشید

من چندین بار به این موضوع اشاره کرده ام، اما باز هم ارزش تکرار را دارد:

«زمان بیش تری را با افراد، کتاب‌ها، موسیقی، فیلم‌ها، اخبار و وب سایت‌های مثبت بگذرانید.»

زمان خود را در محیطی صرف کنید که باعث پیشرفت شما می‌شود. زمان کم تری را برای منافع منفی بگذارید. اگر می‌توانید اصلا زمانی را برای آن‌ها صرف نکنید.

انتخاب‌های هوشمندانه داشته باشید، به جای این که فقط کتاب بخوانید به یک موسیقی خوب گوش دهید و یا با افراد مثبت معاشرت کنید.

 1. بر روی چیزی که واقعا برای شما اهمیت دارد، تمرکز کنید

یک انتخاب هوشمندانه داشته باشید تا بر روی اهدافی که واقعا برای شما مهم است تمرکز کنید. این را هم در نظر بگیرید که بر روی چیزهایی که شرکت‌ها و یا افراد دیگر می‌گویند مهم است، تمرکز نکنید.

سعی کنید ۴ مورد از مهم ترین مسائلی را که در زندگی برایتان اهمیت دارد در جایی یادداشت کرده و در محلی قرار دهید که هر روز آن را ببینید. این کار باعث می‌شود که اولویت‌های زندگی خود را فراموش نکنید.

 اگر نیاز به کمی‌راهنمایی دارید از این راهکار‌ها استفاده کنید:

 • از خودتان بپرسید، آیا این فایده ای دارد؟ برای مثال اگر یک برنامه تلویزیونی و یا مجله هیچ چیز مفید و یا سرگرم کننده ای برای شما ندارد، پس برای چه باید وقت تان را صرف آن کنید؟ این موضوع بسیار غیر منطقی است که شما وقت خود را بر روی انجام کارهایی بگذارید که اصلا دلیلی برای انجام آن ندارید.
 • ببینید که واقعا به انجام چه کاری علاقه دارید: به احتمال زیاد این موضوع چیزی فراتر از وبگردی و یا عوض کردن کانال‌های تلویزیون می‌باشد. همچنین اگر بفهمید که واقعا به انجام چه کاری بیش تر علاقه دارید، رفته رفته کم تر وقت خود را برای انجام این کارهای بیهوده هدر می‌دهید.
 1. زمانی که احساساتی شده اید، کمی‌صبر کنید

به هنگامی‌که احساسات منفی در شما رخنه کرده است، امکان اتخاذ تصمیمات اشتباه بسیار زیاد است. همچنین زمانی که از شما انتقاد می‌شود و یا فردی با لفظ بدی با شما صحبت می‌کند، ممکن است به راحتی عصبانی شده و یا حالت دفاعی به خود بگیرید.

اگر نمی‌خواهید شرایط را از چیزی که هست بدتر کنید، هیچ کدام از این کارها را انجام ندهید. زیرا با انجام دادن آن‌ها شاید برای مدتی احساس خوبی به شما دست بدهد، اما همیشه یک حس بد و مبهم در درون تان وجود خواهد داشت.

اما چگونه در این شرایط می‌توانید خود را کنترل کنید:

 • نتایجی را که ممکن است رخ دهد به خود یادآوی کنید:

این جمله را با خود تکرار کنید،« من نمی‌خواهم به خودم و عزت نفسم آسیب بزنم و یا تصمیم بدی بگیرم که نتایج منفی داشته باشد. »

 • حداقل تا ۱۰ بشمارید و چند نفس عمیق بکشید:

سپس پاسخ دهید. این روش آرام بخشی به خودتان باعث می‌شود که شما از بسیاری از دردسرهایی که ممکن است برای خود به وجود آورید در امان باشید. همچنین به شما کمک خواهد کرد چیزی نگویید که بعدا پشیمان شوید.

 • احساسات خود را بپذیرید:

اگر شما بیش از یک دقیقه برای پاسخ گویی وقت داشتید مانند مورد بالا نفس عمیق بکشید و احساسات خود را بپذیرید تا این حس خشم زودتر فروکش کند.

 • اگر امکانش را دارید تا روز بعد و یا حداقل تا آخر همان روز صبر کنید:

در این شرایط منفی ترین چیزها نیز برای شما بهای خود را از دست خواهند داد و شما می‌توانید به مسائل با شفافیت بیش تری نگاه کنید و هوشمندانه تر و بهتر قدم بردارید.


حتما بخوانید : با این ۳۰راهکار، شاد تر زندگی کنید!

منبع
positivityblog
برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.