روان شناسیسلامتلیلی (عاشقانه ها)مهربانو (روابط)

چرا حتی رمانیتک ترین زوج ها نیز از هم طلاق می گیرند ؟

۶ ماه اول آشنایی، بسیار شگفت انگیز است. در این روزها همه چیز در بهترین حالت ممکن قرار دارد و در گل و شمع و چت‌های عاشقانه و ویدئو چت، خلاصه می‌شود. احساسات زوجین  این روزها، در بهترین حالت ممکن است،‌ به طور مثال با هم غذا می‌خورند و مدت‌ها دست در دست پیاده روی می‌کنند.

به صورت خلاصه می‌توان گفت، شما از بودن در کنار همسرتان خوشحال هستید و هیچ گاه از یک دیگر سیر نمی‌شوید.

یک سال بعد نیز  جدا می‌شوند&#۸۲۳۰;..!!!!!

نحوه آغاز هرگز مهم نیست

با این که شما رابطه را بسیار خوب آغاز کرده اید و همه چیز در بهترین شرایط ممکن قرار داشته است؛ اما ناگهان تمام این اشتیاق محو می‌شود.

آمارها نشان می‌دهد ۱۸ ماه طول می‌کشد تا از شدت و حرارت روابط کاسته شود. در طول این مدت که ناگهان همه احساسات پر حرارت کم رنگ می‌شوند، افراد به این موضوع فکر می‌کنند که آیا باید این رابطه را ادامه بدهند یا خیر! تحقیقات نشان می‌دهد که در مدت زمان کم تر از ۷ سال، روابط از هم می‌پاشند، اغلب این مدت زمان ۲ سال می‌باشد.  تا این مدت شما بهترین و بدترین حالت‌های همسرتان را دیده اید و به دنبال جرقه ای هستید تا شور و اشتیاق سابق را به رابطه بازگردانید.  بسیاری از زوجین رابطه خود را در این مرحله به پایان می‌رسانند.

البته افرادی که این کار را انجام می‌دهند، نمی‌دانند که این مرحله تنها یک فاز است و برای همه زن و شوهرها اتفاق می‌افتد.

۵ مرحله ای که تمامی‌روابط آن را طی می‌کنند

اولین اشتباه همه زوجین این است که تصور می‌کنند اگر نشانه‌های شور و اشتیاق اوایل رابطه کم رنگ شود، دیگر آن رابطه به پایان خود رسیده است.

کارشناسان معتقدند تمامی‌روابط شامل ۵ مرحله، خواهند شد و تمامی‌روابط این مرحله را می‌گذرانند. برخی از روابط با موفقیت هر ۵ مرحله را پشت سر می‌گذارند و برخی از آن‌ها نیز در مرحله سوم از هم می‌پاشند.

  1. شور و اشتیاق

این مرحله را می‌توانیم مرحله شیفتگی و شیدایی نام گذاری کنیم. در مرحله شیفتگی، زوجین احساسات شدیدی به هم دارند و بدون هیچ دلیلی یک دیگر را مدام در آغوش می‌گیرند و می‌بوسند.

در این مرحله هردو طرف به صورت کامل در اختیار طرف مقابل قرار دارند و معایب یک دیگر را  نمی‌بینند.

در این مرحله احساسات بسیار شدید و گذرا است.

  1. جدی تر شدن

در این مرحله هنوز شور و اشتیاق دو طرف وجود دارد و  معایب یک دیگر را نمی‌بینند؛ اما زوجین متوجه می‌شوند که رابطه آن‌ها بلند مدت بوده و به همین دلیل شروع به برنامه ریزی‌های بلند مدت با همسرشان می‌کنند. در این مرحله نیز ابراز احساسات زوجین به یک دیگر شدید است و ممکن است یک دیگر را با نام مستعار صدا بزنند و به صورت کلی می‌توان گفت زوجین با یک دیگر بسیار صمیمی‌هستند.

  1. روابط در وضع ثابت قرار می‌گیرند

در این مرحله روابط شکل و شمایلی واقعی به خود می‌گیرند و حالا شما می‌توانید شریک تان را واقعا همان طوری که هست، بینید. تماس‌های فیزیکی و احساسات شدید در این مرحله کم تر می‌شوند و حال شما همسرتان را طوری می‌بینید که پیش از این هرگز ندیده بودید.

سخت ترین قسمت این مرحله این است که در آن هر دو طرف، درگیر سوالاتی از این دست می‌شوند:

پس آن همه عشق و هیجانی که داشتیم، کجا است؟

آیا عشق ما از بین رفته است؟

آیا این همان کسی است که من می‌توانم با او تا آخر عمر  بمانم؟


حتما بخوانید : چگونه و تحت چه شرایطی برای جلوگیری از طلاق باید از مشاور کمک گرفت ؟

  1. مرحله ای فراتر از شیدایی

افرادی که مرحله سوم را پشت سر می‌گذارند و در رابطه می‌مانند، روابطی صمیمی‌و عیمق را ایجاد خواهند کرد.

این مرحله زمانی است که واقعا زوجین،‌ زندگی خود را با هم شریک می‌شوند. در این مرحله بحث‌های جدی در رابطه با ازدواج، بچه‌ها و نحوه مدیریت اوضاع مالی صورت می‌گیرد و زوجین برنامه ریزی می‌کنند تا با هم یک خانواده را بسازند.

در این مرحله ارتباط تثبیت شده و زوجین با هم یک زندگی را می‌سازند. بسیاری از زوجین به این مرحله رسیده و یک رابطه سالم و پر معنا را تجربه خواهند کرد. البته برخی از زن و شوهرها نیز &#۸۲۳۰;&#۸۲۳۰;

  1. تبدیل شدن به یک تیم

در این مرحله زوجین تبدیل به یک تیم می‌شوند. رابطه گذشته تبدیل به « رابطه من و تو» می‌شود و تیم مهم تر از هر یک از افراد می‌شود.  این مرحله معنای واقعی  عشق را می‌رساند؛ اما تعداد کمی‌از افراد به این مرحله می‌رسند.  در این مرحله زوجین می‌توانند خوشحال ترین حالت ممکن خود را داشته باشند. البته این موضوع بدین معنا نیست که اصلا هیچ چالش و اختلافی وجود نخواهد داشت؛ بلکه معنای واقعی آن این است که دو طرف تحت هرشرایطی با هم می‌مانند و به یک دیگر متعهد هستند.

در مرحله تیم شدن، پذیرش بی قید و شرط عشق اتفاق می‌افتد.

جدایی در مرحله سوم ( شور و اشتیاق)

بیش تر روابط در مرحله سوم پایان می‌یابند؛ اما برای این که روابطی سالم داشته باشیم،‌ باید مرحله سوم را بگذرانیم؛ زیرا روابطی که از مرحله سوم هیچ گاه نمی‌گذرند، روابط سالمی‌نیستند و یا انتظارات یکی از طرفین نادیده گرفته می‌شود.

اگر در رابطه احساسات تان دچار تزلزل شد و از شور و اشتیاق اولیه کاهش پیدا کرد، لازم است بدانید احساسات تعیین کننده، وضعیت روابط نیستند. درو اقع به احساسات نباید اعتماد کرد؛ زیرا آن‌ها بستگی به روحیه ما و بسیاری عوامل خارجی خواهند داشت. به طور مثال زمانی را تصور کنید که نوزادی به دنیا می‌آید، در روزهای اول همه چیز شیرین است و تمام اعضای خانواده از آمدن این نوزاد بسیار خوشحال هستند. البته پس از مدتی گریه‌های وقت و بی وقت نوزاد و یا دیگر فعالیت‌های مربوط به او ممکن است کمی‌ناخوشایند باشد؛ اما این موضوع بدین معنا نیست که این خانواده دیگر نوزادشان را دوست ندارند.

وضعیت یک رابطه عاطفی نیز مشابه همین مورد می‌باشد. در حین این درگیری‌ها، دو طرف بیش تر رشد می‌کنند و شرایط رابطه نیز بهتر خواهد شد. پشت سر گذاشتن مرحله سوم در رابطه، مانند  زنده شدن بیمار رو به مرگی است که با شک الکتریکی، ضربان قلبی بهتر پیدا می‌کند.

طول مدت هر رابطه برای هر کسی می‌تواند مفید باشد، به طور مثال مرحله اول روابط برای برخی از افراد ممکن است،‌ چند سال طول بکشد و برخی از افراد نیز تنها چند ماه دوام خواهد داشت. نکته مهمی‌که باید به آن توجه داشته باشید، این است که طول مدت هر یک از مراحل، تاثیری نخواهد داشت.

شما خودتان می‌توانید تعیین کنید که مرحله سوم چه مدت زمانی طول خواهد کشید. در واقع برای خروج از مرحله سوم باید خودتان تصمیم گیری کنید و به این نتیجه برسید که رابطه شما ارزش ماندن و ادامه دادن را خواهد داشت.

در ادامه به مواردی اشاره خواهیم کرد که می‌تواند به شما کمک کند از مرحله سوم بیرون بیایید: وضعیت رابطه خود را بررسی نمایید

تشخیص دهید که آیا نگرانی‌هایی  شما به سادگی باعث از میان رفتن شور و اشتیاق روابط می‌شود یا خیر و این که آیا اصلا از این دست نگرانی‌ها را دارید یا خیر&#۸۲۳۰;

درمورد نگرانی‌های تان با فرد مناسب صحبت کنید

از این مورد اطمینان حاصل کنید که نگرانی‌های خود را با همسرتان به اشتراک می‌گذارید. نگرانی‌های خود را خیلی ساده و روشن بیان کنید،‌ به طور مثال می‌توانید بگویید« من فکر می‌کنم ارتباط ما این روزها خسته کننده شده و برای بهترشدن آن باید کارهایی را انجام دهیم»  با این کار مکالمه ای دو طرفه میان شما و شریک تان آغاز خواهد شد و هر دو طرف می‌توانند نگرانی‌های خود را با هم در میان بگذارند.

به جز همسرتان می‌توانید با دیگر افراد نیز در مورد نگرانی‌های خود صحبت کرده و از آن‌ها درخواست کمک نمایید، البته دقت داشته باشید که از چه کسی کمک می‌خواهید.

تصمیم بگیرید و سپس وارد عمل شوید

اگر برای بهتر شدن رابطه خود تصمیمی‌را گرفته اید، پس از این تصمیم وارد عمل شوید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب تنها امیدوار بودن کافی نیست، بلکه باید پس از آن اقداماتی را نیز انجام دهید. برای این که شرایط رابطه شما پیشرفت خوبی داشته باشد،‌ باید مدام فعال باشید. به طور مثال می‌توانید به انجام کارهایی که همسرتان به آن‌ها علاقه دارد،‌ بپردازید.  روابط به تلاش نیاز دارند و این درست همان زمانی است که باید برای بهتر کردن آن ، تلاش کنید.

 نحوه آغاز مهم نیست، آن چه مهم است نحوه انجام دادن آن می‌باشد

تمامی‌روابط به زمان، انرژی و تلاشی هدفمند نیاز دارند و این موضوع اصلا ربطی به این ندارد که شما در آغاز رابطه چه قدر عاشق و دیوانه هم بوده اید؛ زیرا بالاخره روزی دوران شیدایی تمام می‌شود و باید برای دوام رابطه، تلاش کنید. مرحله سوم در مراحل گفته شده فوق به معنای تمام شدن روابط نیست؛ بلکه شما خودتان تعیین کننده دوام یا مرگ رابطه خواهید بود.


حتما بخوانید : تجربه‌هایی از زنانی که در سنین پایین طلاق گرفته اند و توصیه‌هایی به آنها !

منبع
lifehack
برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

  1. اکثر زوج‌ها وقتی به مرحله سه میرسند دیگه تلاشی برای بهبود رابطشون نمیکنند و هر روز از هم دورتر می‌شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.