زندگـی سالــمکودکیکیمیای هستی (سبک زندگی)مادر و کودک

ترکیباتی مفید برای درمان اسهال کودکان

 اندر ساراچ در کتاب آخر خود با نام« کودک خود را به شیوه صحیح تغذیه کنید» برای رفع مشکل شایع اسهال کودکان ترکیباتی توصیه کرده است. در ادامه این مطلب به فرمول‌های تغذیه ای برای برطرف کردن اسهال در کودکان می‌پردازیم.

اگر کودک تان بیش تر از ۳ بار در ۲۴ ساعت مدفوع آبکی داشته باشد باید درمان اسهال را آغاز کنید. اگر اسهال به مدت طولانی ادامه یافت و یا خونی بود حتما به پزشک مراجعه کنید.

اسهال باعث از دست دادن آب بدن و مواد معدنی در کودک تان می‌شود. به همین دلیل قبل از هر چیز به فرزند خود که دچار اسهال شده است آب و مقدار کمی‌نمک بدهید. در این جا چگونگی آماده سازی ترکیبات درمانی اسهال که معمولاً در زمان‌های قدیم به روش خانگی تهیه می‌شدند را بیان خواهیم کرد. اگر کودک تان بیش تر از ۶ ماه سن داشته باشد می‌توانید از درمان او آر اس استفاده کرد.

درمان او آر اس در خانه

۵ لیوان آب را در دمای اتاق بجوشانید و ۲ قاشق سوپ خوری شکر، ۱ قاشق چای خوری نمک و ۱ قاشق چای خوری کربنات به آن اضافه کرده و به هم بزنید.( به صورت آماده در داروخانه‌ها موجود می‌باشد) این ترکیب را باید به تدریج به کودک خود بدهید و برای کودکان ۶ ماهه تا ۲ ساله مناسب می‌باشد. در کنار این درمان فراموش نکنید که به کودک تان مقدار زیادی آب بدهید.

کودک مبتلا به اسهال خود را چگونه تغذیه کنیم؟

بهترین غذا ماست است. می‌توانید ۱ کاسه ماست را با اضافه کردن سیب زمینی آب پز، هویج و یا برنج آب پز به او بدهید. همچنین می­توانید با اضافه کردن مقدار کمی‌سماق این ترکیب را حاضر کنید. سماق جزء چاشنی­هایی است که از اسهال جلوگیری می‌کند. می‌توانید هر روز ۱ شیشه کوچک آب معدنی را باز کرده تا بی گاز شود و سپس از کودک خود بخواهید تا آن را بیاشامد. این کار برای جلوگیری از کمبود آب و مواد معدنی مفید خواهد بود. در دوره اسهال یکی از مواد معدنی که در بدن کاهش پیدا می‌کند روی است. در نتیجه، می‌توانید خوراکی‌هایی را که منبع روی هستند، مصرف کنید. ریشه گندم منبعی سرشار از روی است.

ترکیبات متوقف کننده اسهال مواد لازم
 • ۱ کاسه ماست با دمای اتاق( نباید سرد باشد)
 • ۱ سیب زمینی آب پز کوچک
 • ۳ قاشق سوپ خوری برنج آب پز
 • ۱ قاشق چای خوری سماق
 • نمک به مقدار کم
نحوه آماده سازی

همه مواد را با هم مخلوط کنید. برای بچه‌های کوچک به اندازه نیم کاسه و برای بچه‌های بزرگ از ۱ کاسه استفاده نمایید.

سوپ متوقف کننده اسهال مواد لازم
 • ۵/۱ لیوان ماست با دمای اتاق
 • یک سوم لیوان برنج
 • ۲ لیوان آب
 • ۱ عدد هویج
 • ۱ عدد تخم مرغ
 • ۱ قاشق چای خوری سماق
 • نمک به مقدار کم
نحوه آماده سازی

برنج را شسته، هویج‌ها را تکه تکه کنید و صبر نمایید تا زمان نرم شدن کامل حدود نیم ساعت بپزد. تخم مرغ را با ماست به هم بزنید. در این بین آب برنج در حال جوشیدن را به اندازه یک قاشق به ماست اضافه کرده و حرارت دهید. ترکیب ماست را به تدریج به قابلمه اضافه کرده و سوپ را به طور مداوم به هم بزنید. برای این که ماست نبرد تا زمان جوشیدن، به هم زدن ادامه دهید. در آخر با اضافه کردن سماق و مقدار کمی‌نمک سوپ شما آماده است.

به کودک مبتلا به اسهال این خوراکی‌ها را ندهید!

به کودک خود در دوره حاد اسهال چای سیاه، نوشیدنی‌های قهوه مانند، بامیه، تره فرنگی، کدوتنبل، کلم بروکلی، کلم، اسفناج، جوی دوسر، عدس، نخود، خیار، بلغور، شیر، شکر و خوراکی‌های شکردار ندهید.


همچنین بخوانید :  ویژگی‌های شخصیتی و اجتماعی کودکان از تولد تا ۶ سالگی

برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.