تهمینه (مادرانه ها)کودکیمادر و کودکمهربانو (روابط)

چرا باید فرزندمان را برای بازی کردن آزاد بگذاریم؟ (قسمت دوم)

در قسمت اول این مقاله با ضرورت بازی‌های خلاقانه و آزاد برای کودکان آشنا شده و آموختیم که والدین در روند بازی کردن کودکان چه کارهایی را نباید انجام دهند. در این قسمت راهکارهایی را به شما معرفی خواهیم کرد که به کمک آن‌ها می‌توانید کودکان تان را به بازی کردن آزادانه تشویق کنید. اجازه دهید کودکان این راهکارها را امتحان کرده تا خلاقیت شان شکوفا شود. این راهکارها باعث رشد احساسی و روانی کودک نیز می‌شود:

  1. کارهای هنری

برای کودک تان مداد شمعی، مداد رنگی، کاغذ، ماژیک، جعبه‌های خالی و چیزهایی مثل این‌ها تهیه کنید. خواهید دید که آن‌ها بیش تر از آن چه که فکرش را می‌کردید از خود خلاقیت بروز می‌دهند. نیاز نیست به آن‌ها بگویید چه بکشند و یا چگونه یک اثر هنری خلق کنند. آن‌ها خودشان در این زمینه ایده‌های خاص خود را دارند. اگر می‌خواهید که آن‌ها در هنر موفق باشند، تنها می‌بایست وقتی در حال بازی کردن هستند با جملات و عبارت‌های مثبت آن‌ها را تشویق کنید.

برای مثال، اگر دخترتان نقاشی ای کشید و ناگهان رنگ قرمز را برداشت و همه نقاشی اش را با آن خط خطی کرد، به او نگویید که نقاشی اش را خراب کرده است. به جای آن، در مورد انتخاب خلاقانه او نظر دهید. توانایی‌های او را تحسین کنید تا او بداند که چه قابلیت‌هایی دارد و با اعتماد به نفس به دنبال آن‌ها برود.

این که موقعیتی را فراهم کنید تا کودکان بتوانند یک کاردستی هنری را به تنهایی خلق کنند نیز بسیار مفید است. اگر نگران به هم ریختگی خانه هستید، می‌توانید روی میز کار کودک و زمین زیر آن را با روزنامه، کاغذهای باطله یا هر چیز دور ریختنی دیگر بپوشانید. حتی می‌توانید از یکی از لباس‌های کهنه تان نیز برای این کار استفاده کنید. به این که ممکن است خانه کثیف شود اهمیت ندهید، بلکه به این فکر کنید که کودک تان می‌تواند آزادانه خلاقیت خود را در هنر شکوفا کند.

  1. جست و جو در بیرون از خانه

به بیرون از خانه رفته و با کودک تان به جست و جو  بپردازید. حتی یک جعبه یا دوربین خراب می‌تواند ایده‌های خلاقانه زیادی در ذهن کودک شما ایجاد کند. به کودک اجازه دهید خودش انتخاب کند که در خارج از محیط خانه به دنبال چه چیزی بگردد یا چگونه بازی کند. فضای بیرون از خانه می‌تواند طبیعت فوق العاده ای باشد که کودکان می‌توانند بازی و فعالیت‌های ابتکاری خود را در آن انجام دهند.


همچنین بخوانید :  هنر کنترل کردن یک نوجوان و یک کودک به طور همزمان درخانه !

  1. خاله بازی، معلم بازی و &#۸۲۳۰;

یکی از بازی‌هایی که به کودک کمک می‌کند تا بداند هنگامی‌که بزرگ شد چه چیزی در انتظارش است، بازی‌هایی است که در آن‌ها خود را به جای شخصیت‌های بزرگسال می‌گذارد. هنگامی‌که کودک صحنه‌های زندگی بزرگسالان را بازسازی می‌کند، در واقع، خیال پردازی می‌کند که این رویدادها در زندگی واقعی چگونه اتفاق می‌افتد. ( برای مثال یکی از آن‌ها معلم شده و دیگران شاگرد می‌شوند تا کلاس درس را بازسازی کنند؛ دکتر می‌شوند و عروسک‌های خود را جراحی و مداوا می‌کنند و یا نقش‌های خانوادگی به یک دیگر می‌دهند تا فضای خانه را به وجود بیاورند.)

آن‌ها می‌خواهند به طور واقعی این که بزرگسالان در این صحنه‌ها چگونه ظاهر می‌شوند را تجربه کنند. این راه امنی است که به آن‌ها اجازه می‌دهد موقعیت‌هایی که در بزرگسالی برای شان پیش می‌آید را به صورت عملی و عینی درک کنند.

  1. ساختن چیزها

قطعه‌های چوبی، لگوها، ست‌های چرخ دنده و دیگر اسباب بازی‌هایی که کودکان به کمک آن‌ها می‌توانند چیزی را بسازند، برای ایجاد خلاقیت و ابتکار بسیار مفید اند. آن‌ها برای این که چیزی را خلق کنند، باید آن را بسازند ( در ذهن شان چیزی خلق نمی‌شود، بلکه در عمل آن را می‌آفرینند). بنابراین، از مهارت‌های خلاق و مبتکرانه شان استفاده می‌کنند. آن‌ها می‌توانند همزمان یک معمار، انبوه ساز و طراح باشند. آن‌ها برنامه ریزی می‌کنند؛ برنامه شان را اجرا می‌کنند و سپس زمانی که پروژه شان به اتمام رسید از حاصل کار خود لذت می‌برند.

زمانی که کودک چیزی را می‌سازد، لذت و اعتماد به نفس فوق العاده ای کسب می‌کند. این، صرفا یک بازی تخیلی نیست، بلکه با این بازی، کودک می‌آموزد که چگونه می‌تواند از شروع کردن یک پروژه و به انتها رساندن آن لذت ببرد. شما نیز خواهید دید که هیجان آن‌ها از ساختن چیزها در طول بازی افزایش می‌یابد.

در این مورد نیز، والدین می‌توانند لوازم مورد نیاز کودک را تامین کرده و اجازه دهند کودک، خود تصمیم بگیرد که چگونه بسازد و تخریب کند. اگر آن‌ها از شما کمک خواستند، مانعی ندارد که کمک شان کنید. اما به آن‌ها اجازه دهید که به شما بگویند باید چه کاری انجام دهید ( به جای این که شما آن‌ها را هدایت کنید). با این کار، آن‌ها حس کنترل کردن یک پروژه را خواهند داشت و نقش یک رهبر را در وظیفه ای که بر عهده دارند به خوبی ایفا می‌کنند. همچنین این کار برای کودک حس اختیار داشتن را القا کرده و باعث تقویت احساس و روحیه او می‌شود.

  1. فعالیت‌های فیزیکی

کودکان به فعالیت‌های فیزیکی نیاز دارند. دلیل این که آن‌ها نمی‌توانند یک جا بنشینند نیز همین است. اصلا آن‌ها ساخته شده اند تا تمام روز را تحرک داشته باشند! آن‌ها موجودات کوچکی هستند که پر از انرژی اند. این تحرک داشتن نیز در روند رشد آن‌ها بسیار مفید است. زمانی که آن‌ها بازی‌های فیزیکی می‌کنند، به خصوص با بچه‌های دیگر، در واقع، در حال افزایش نبوغ خود هستند.

برای مثال، آن‌ها دنبال هم می‌دوند و در ذهن شان تصور می‌کنند که بچه‌های خوب باید بچه‌های بد را بگیرند. به این ترتیب، قوه تخیل شان تقویت می‌شود. از طرفی، زمانی که به آن‌ها آزادی، وقت و فضای کافی برای حرکت داده شود، آن‌ها فعالیت‌هایی انجام می‌دهند که شامل بازی‌های فیزیکی نیز می‌شود. مهم این است که آن‌ها تحرک داشته و انرژی شان تخلیه شود.

علاوه بر موارد بالا، بازی و فعالیت فیزیکی داشتن برای کودکان استخوان بندی آن‌ها را تقویت کرده و می‌تواند به منزله ورزشی باشد که بدن آن‌ها در این سن به آن نیاز دارد.

اجازه دهید فرزندتان بچگی کند

عوامل گوناگونی برای کاهش بازی کردن کودکان در جوامع امروزی شناخته شده اند که از میان آن‌ها می‌توان به تغییر ساختار خانواده، سبک زندگی سریع و افزایش توجه به فعالیت‌های آموزشی و هدفمند به جای بازی‌های کودک محور آزاد، اشاره کرد.

والدین می‌بایست سبک زندگی و برنامه ریزی خود را بازنگری کرده و مطمئن شوند که زمانی را برای کودک شان اختصاص داده اند تا او صرفا بچگی کند. این به معنی آن است که باید برای کودک زمانی را در نظر گرفت تا او بتواند آزادانه بازی کرده و استعداد و خلاقیت‌هایش را بروز دهد.

مشغول کردن بیش از اندازه کودک و مقید کردن او، برای رشد و پیشرفت او در بلند مدت زیان بار است. این کار مانع از شکوفایی خلاقیت کودکان خواهد شد. این در حالی است که کودک برای کسب بسیاری از مهارت‌های ارزشمند و و مهم در بزرگسالی نیاز به این خلاقیت دارد.


همچنین بخوانید :  کابوس صبح‌های زود برای مادران!

منبع
lifehack
برچسب ها

مریم امینی

مريم اميني هستم، كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي. از ٦ سال پيش نويسندگي و ويراستاري را به عنوان حرفه اصلي خود انتخاب كرده ام. از آن جايي كه به كارم علاقه بسياری دارم، هميشه تلاش مي كنم "بهترين" ها را ارائه دهم. روزانه، به طور منظم، مطالعه و ورزش مي كنم. ديدن يك تئاتر خوب انتخاب اصلي من براي گذراندن اوقات فراغت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.