روان شناسیسلامتلیلی (عاشقانه ها)مهربانو (روابط)

سبک دلبستگی خودتان را بشناسید و بعد فرد مناسب خودتان را پیدا کنید! بخوانید

آیا تا به حال در رابطه با سبک دلبستگی چیزی را شنیده اید؟ این تئوری نوع دلبستگی ما را در روابط بزرگسالی،  مخصوصا با شریک عاطفی مان را توضیح می‌دهد.

در برخی روابط سبک‌های دلبستگی با هم سازگار هستند؛ اما هنگامی‌که در یک رابطه سبکهای دلبستگی متفاوت باشد، ممکن است درگیری‌های بسیاری به وجود بیاید. یکی از این درگیری‌ها مربوط به زمان است. به طور مثال تئوری دلبستگی می‌گوید که برخی از افراد خواهان گذراندن تمام وقت آزاد خود با شریک شان هستند؛‌در حالی که گروه دیگری از افراد به گذراندن تمام زمان آزاد خو با شریک شان نیاز و تمایلی ندارند. در نتیجه در این روابط زوجین برای به توافق رسیدن بر سر میزان گذراندن زمان با یک دیگر، دچار اختلاف خواهند شد.

تغییر سبک دلبستگی فرایندی سخت و بسیار زمان بر می‌باشد

قطعا شما توانایی تغییر سبک دلبستگی خود را دارید؛ اما این کار واقعا سخت است و به زمان بسیاری نیاز دارد. براساس تئوری دلبستگی، سبک دلبستگی ما در زمان کودک مان  و براساس رابطه ای که با پدرو مادر خود داریم، ‌شکل می‌گیرد.

در ادامه ما در مورد انواع سبک‌های دلبستگی  و این که کدام ترکیب‌ها در روابط بهتر است، صحبت خواهیم کرد. اگر شما سبک دقیق دلبستگی خود را شناسایی کنید، می‌توانید شریک مناسب خودتان را نیز بیابید. اگر هم اکنون در رابطه ای هستید که سبک دلبستگی‌های تان مناسب هم نیست، لازم نیست نگران باشید. هنوز راه حل‌هایی برای شما و دیگران وجود دارد.


همچنین بخوانید :   چرا زوج‌ها روابط خود را خیلی زود و خیلی راحت پایان می‌دهند؟

۴ سبک دلبستگی

تئوری دلبستگی ۴ سبک را در انواع سبک‌های دلبستگی معرفی می‌کند:

ایمن

نیاز به احساس امنیت دارید و به شریک تان نزدیک می‌شوید، البته در شرایطی که احترام و استقلال هر یک از طرفین حفظ گردد.

ناامنی استرسی

احساس تان در رابطه بیش تر مبتنی بر غمگین بودن است؛ زیرا  شما به شدت نگران از دست دادن افراد مهمی‌هستید که خوشحالی تان به آن‌ها بستگی دارد.

ناامنی اجتنابی

از به وجود آمدن هر گونه رابطه عاطفی جلوگیری می‌کنید و بیش تر دوست دارید از همسرتان دور باشید. در این حالت شریک تان ممکن است احساس کند که علاقه ای به این رابطه ندارید.

ناامنی سازمان نیافته

در این حالت شما به سختی به دیگران اعتماد می‌کنید و هم چنین مواقعی که از خیلی نزدیک و یا خیلی دور به همسرتان هستید، احساس ترس خواهید کرد. کسانی که این سبک را دارند غالبا احساس گیجی می‌کنند‌؛ ‌زیرا عواطف آن‌ها به سرعت تغییر می‌کند.

هر یک از سبک‌های متفاوت دلبستگی می‌توانند چشم اندازی متفاوت را در روابط به وجود بیاورند چشم اندازهای  مثبت:
 • ایمن+ ایمن
 • ایمن+ناامنی استرسی
 • ایمن+ ناامنی اجتنابی
 • ایمن+ ناامنی سازمان نیافته

اگر در روابط یک نفر دارای سبک ایمن باشد آن گاه، این رابطه چشم اندازی مثبت خواهد داشت.

تئوری دلبستگی می‌گوید فردی که دارای سبک ایمن است، می‌تواند نگرانی‌های شریک خود را از بین ببرد و هم چنین می‌توانند به شریک خود کمک کنند تا بر احساس عدم اطمینان خود غلبه نماید.
 • چشم اندازها ی چالش برانگیز
 • ناامنی استرسی+ ناامنی استرسی
 • نامنی اجتنابی+ ناامنی اجتنابی
 • ناامنی سازمان نیافته+ ناامنی سازمان نیافته

ترکیب سبک‌های استرسی با یک دیگر می‌تواند چالش برانگیز باشد؛ زیرا افرادی که در روابط خود ترکیب این دو سبک را دارند، می‌توانند به راحتی تغییراتی را که در رفتار و عواطف به وجود می‌آید را متوجه شوند. این توانایی ادراکی هنگامی‌که با ناامنی اضطرابی ترکیب می‌شود، می‌تواند رابطه ای سرشار از اتفاقات غم انگیز، حسادت و دعوا را به وجود بیاورد.

همین اتفاق برای حالتی که هر دو طرف ناامنی سازمان نیافته دارند نیز، اتفاق می‌افتد.

هنگامی‌که دو سبک اجتناب ناپذیر با یک دیگر ترکیب می‌شوند، از آن جایی که ارتباط کمی‌وجود دارد در ابتدا ممکن است خیلی آسیب پذیر نباشند؛ اما با گذشت زمان این ارتباط ضعیف تر شده و نگه داشتن آن سخت تر خواهد شد.

ترکیب‌های سمی
 • ناامنی اجتنابی+ ناامنی اضطرابی
 • ناامنی سازمان نیافته + ناامنی اجتنابی
 • ناامنی سازمان نیافته + ناامنی اضطرابی

اگر هر دو طرف دارای  سبک‌های اضطرابی و اجتنابی باشند، ‌مشکلاتی به وجود می‌آید. در واقع در این حالت‌ها شما باید آمادگی ذهنی برای مسائلی که در زندگی تان به وجود می‌آید را، داشته باشید. اگر هنوز وارد این رابطه نشده اید، در افکار خود تجدید نظر نمایید.

جالب است بدانید در این دو نوع سبک دلبستگی، دو طرف غالبا به دنبال هم هستند؛‌ زیرا آن‌ها یک دیگر را کامل می‌کنند، در واقع شخصی که سبک ناامن دارد، به خاطر ترس از دست دادن شریک اجتنابی خود، به رابطه متعهد می‌ماند.  در واقع این ترکیب تایید کننده رفتار اجتنابی می‌باشد.

شخصی که سبک ناامنی سازمان نیافته را دارد نیز، ترکیبی از سبک‌های اضطرابی و اجتنابی می‌باشند.  هنگامی‌که سبک سازمان نیافته با اضطرابی‌ها و اجتنابی‌ها می‌آید، فاجعه به وجود خواهد آمد؛ زیرا هیچ کدام از آن‌ها شبیه یک دیگر نیستند.

برای شناسایی سبک دلبستگی با خودتان صادق باشید

برای این که بتوانید شخص مناسب با خودتان را بیابید، باید ابتدا سبک تان را به درستی شناسایی کرده باشید. بدین منظور باید در رابطه با روش‌های عکس العمل نشان دادن خود نسبت به شریک تان،‌ فکر کنید.

به طور مثال تصور کنید همسرتان قول این را که ساعت ۶ با شما تماس خواهد گرفت؛ اما تا ساعت ۶ و نیم هیچ تماسی را از او دریافت نمی‌کنید. حال عکس العمل شما چیست؟

آیا تمام این نیم ساعت را به این فکر می‌کنید که ممکن است چه مشکلی پیش آمده باشد؟

آیا احساس می‌کنید او شما را رها کرده است؟ با خودتان صادق باشید، ممکن است شما اخم کرده و سپس با شریک تان دعوا کنید.

اگر این گونه هستید،‌بدانید که سبک دلبستگی شما از نوع، ناامنی اضطرابی می‌باشد.

 

هنگامی‌که شما زمان بسیاری را با یکی از افراد مهمن در زندگی تان می‌گذرانید،‌چه احساسی  دارید؟ آیا باید پس از آن زمانی را به تنهایی با خودتان اختصاص دهید؟ و یا بودن در یک رابطه بلند مدت برای شما به معنای از دست دادن آزادی شخصی است؟

اگر این ویژگی‌ها را دارید، یعنی سبک دلبستگی شما از نوع ناامنی اجتنابی می‌باشد.

رفتارهای شریک تان را مشاهده و سبک دلبستگی او را نیز بیابید

شاید شناسایی سبک دلبستگی در افرادی که برای شما مهم هستند، مشکل باشد؛ اما غیر ممکن نیست. شما احساسات درونی آن‌ها را نمی‌دانید؛ اما رفتارهای آن‌ها را می‌بینید. درباره نحوه عکس العمل آن‌ها نسبت به نگرانی‌های خودتان، فکر کنید. به طور مثال هنگامی‌که شما پس از گذراندن یک روز بد به خانه می‌آیید و اتفاقات آن روز را بازگو کنید،‌ چه می‌گویند؟ اگر بی علاقگی خود را نسبت به شنیدن این حرف‌ها نشان می‌دهند و شما احساس می‌کنید که نادیده گرفته شده اید، یعنی سبک دلبستگی آن‌ها نا امنی اجتنابی است.

هنگامی‌که دیر به سر قرار می‌روید، عکس العمل آن‌ها چیست؟ آیا تنها پس از ۳ دقیقه از دیر رسیدن شما شروع به فرستادن پیامک می‌کنند تا، علت را جویا شوند؟ این اشخاص سبک دلبستگی ناامنی اضطرابی دارند.

هیچ رابطه ای کامل نیست و هم چنین هیچ رابطه ای تنها به خاطر وجود تفاوت در سبک دلبستگی از هم نمی‌پاشد؛ اما با تشخیص سبک دلبستگی خود و همسرتان می‌توانید، می‌توانید خوشبختی خود را با همسرتان در آینده تضمین نمایید.


همچنین بخوانید :   آیا برای بودن در کنار هم الزاما باید زبان عشق مشترک داشت ؟

منبع
lifehack
برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.