بارداریزندگـی سالــمکیمیای هستی (سبک زندگی)مادر و کودک

۱۰ مورد از نشانه های اولیه بارداری

یکی از زیباترین مراحل زندگی یک خانم باردار شدن است. تصور این که موجودی در درون شما رشد می‌کند حسی فوق العاده خواهد بود.

اما چگونه بفهمید که باردار شده اید؟

خانم‌هایی که قصد دارند باردار شوند به محض عقب انداختن عادت ماهیانه شان گمان می‌کنند حامله شده اند. اگر چه این موضوع حائز اهمیت است، اما جزء شاخصه‌های اولیه تشخیص بارداری نیست.

زمانی که باردار می‌شوید هورمون‌هایتان فعال شده و تغییراتی در بدن شما ایجاد می‌کنند. اگر به تغییرات بدن خود حساس باشید متوجه آن‌ها و بارداری خود شده و می‌توانید زودتر تحت نظر متخصص قرار بگیرید.

در این مقاله با ۱۰ مورد از نشانه‌های اولیه بارداری آشنا خواهیم شد:
 1. حساس شدن سینه‌ها

اولین نشانه بارداری تورم، سنگینی و حساس شدن سینه‌ها است. دلیل آن ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون در بدن می‌باشد. دقیقا شبیه همان حالتی که در دوران عادت ماهیانه تان دارید. این نشانه بعد از هفته اول بارداری پدید آمده و پس از سه ماهه اول به شدت کاهش می‌یابد. برای رهایی از این درد  می‌توانید از سوتین‌های مخصوص این دوران استفاده نمایید.

همچنین ممکن است نوک پستان‌ها کمی‌بیش از معمول دچار بیرون زدگی شده و رنگ‌هاله آن تیره تر شود؛ درست مانند دوران قاعدگی و تخمک گذاری .

 1. سرگیجه

افزایش هورمون پروژسترون سبب گشاد شدن رگ‌های خونی و در نتیجه کاهش فشار خون می‌شود. تحت این شرایط خون کم تری به مغز رسیده و منجر به سرگیجه خواهد شد. اختلالات هورمونی نیز در زنان باردار می‌تواند موجب اختلال در شنوایی و در نتیجه سرگیجه و وزوز گوش شود. سرگیجه متداول ترین نشانه در سه ماهه اول بارداری است؛ اما ممکن است در تمام طول دوران بارداری ادامه پیدا کند.

خانم‌هایی که دچار کم خونی هستند بیشتر از سایرین دچار سرگیجه می‌شوند.

زمانی که احساس کردید  دچار سرگیجه شده اید، از دو کار اجتناب کنید :

 1. از جایی که نشسته اید خیلی سریع بلند نشوید.
 2. از دراز کشیدن به شدت خودداری کنید.

نفس کشیدن‌های عمیق زودتر شما را از این وضعیت خارج می‌کند.

 1. احساس خستگی

زمانی که شما باردار شوید بدن تان با تغییرات بسیار زیادی مواجه خواهد شد. افزایش میزان هورمون پروژسترون و کاهش میزان فشار و قند خون در دوران بارداری شما را دچار خستگی زودرس می‌کند.

زمانی که جفت در حال شکل گیری و رشد است مواد حیاتی مورد نیاز خود را از بدن شما دریافت می‌کند. انتقال مواد حیاتی به جفت تمام انرژی شما را گرفته و در نتیجه دچار خستگی می‌شوید. خستگی متداول ترین نشانه در سه ماهه اول و سه ماهه سوم بارداری است.

برای رفع این خستگی، خواب کافی داشته باشید و غذاهای مفیدی از جمله خوراکی‌هایی که حاوی آهن هستند، مصرف نمایید.


همچنین بخوانید :  نکات تغذیه ای مهم برای خانم‌های باردار شاغل

 1. قوی شدن حس بویایی

بارداری می‌تواند شما را نسبت به بوها حساس تر کند. تغییرات مداومی‌که در میزان هورمون استروژن ایجاد می‌شود روی سیستم بویایی شما تاثیر می‌گذارد. در خانم‌های باردار چون میزان این تغییرات زیاد است طبیعتا نسبت به بوهای اطراف شان حساس تر خواهند شد.

این حس بویایی قوی نسبت به عطرها و غذاهای مختلف منجر به ویار، هوس و یا عدم تمایل نسبت به بعضی از غذاها می‌شود و طعم تلخی را در دهان ایجاد می‌کند.

 1. حالت تهوع

یکی دیگر از نشانه‌های بارداری احساس بی حالی و تهوع در اول صبح است. با توجه به اظهارات کنگره زنان و زایمان آمریکا، استفراغ و حالت تهوع حالتی است که ۷۰ تا ۸۵ درصد خانم‌های باردار دچار آن می‌شوند.

ممکن است در هر زمانی از شبانه روز دچار آن شوید. این حالت معمولا بعد از دو هفته از زمان بارداری پدید می‌آید. تغییرات هورمونی و کمبود اسید فولیک در بدن سبب ایجاد این حالت تهوع می‌شود و معمولا بعد از شروع سه ماهه دوم بارداری از بین خواهد رفت.

جهت کاهش و مقابله با حالت تهوع، برای صبحانه از غذاهایی استفاده کنید که دارای نشاسته هستند و به راحتی هضم می‌شوند. علاوه بر این مصرف آب بسیار مفید است.

 1. بی حوصلگی

شما در دوران بارداری دچار بی حوصلگی و کلافگی خواهید شد. البته این وضعیت ممکن است یکی از نشانه‌های نزدیک شدن به عادت ماهیانه باشد. به همین دلیل بعضی از خانم‌ها این موضوع را به عنوان نشانه ای از بارداری در نظر نمی‌گیرند.

 برای کنترل هر چه بیشتر این احساسات ورزش کرده و شاداب باشید.

 1. دل درد

بعضی از خانم‌ها دل درد را کمی‌قبل از شروع عادت ماهیانه نیز تجربه می‌کنند. دلیل آن انتقال تخمک‌ها به پوشش داخلی رحم و منقبض شدن آن است. معمولا این نوع دل درد  با دل درد در دوران عادت ماهیانه اشتباه گرفته می‌شود. دل دردی که همراه با نفخ معده و سوء‌هاضمه باشد دلیل مطمئنی برای بارداری است. شما می‌توانید برای تسکین این درد کمی‌قدم بزنید و یا به آرامی‌حرکات کششی انجام دهید.

 1. نفخ

هنگامی‌که میزان ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون در بدن شما افزایش یابد پوشش رحم ضخیم تر می‌شود. در نتیجه، شما دچار نفخ می‌شوید. دلیل دیگر آن نیز می‌تواند تاثیر تغییرات هورمونی بر روی سیستم گوارش باشد؛ چرا که عملکرد آن را دچار تغییرات کرده و این خود باعث نفخ می‌شود.

خانم‌های باردار علاوه بر نفخ ممکن است به سوء‌هاضمه، باد معده و یبوست نیز دچار شوند. با توجه به اینکه مشکلات گوارشی در تمام مدت بارداری گریبان گیر شما است، سعی کنید بیشتر آب بنوشید؛ به طور مرتب ورزش کنید و از غذاهایی استفاده کنید که میزان فیبر بیشتری دارند.

 1. تکرر ادرار

افزایش حجم خون در دوران بارداری توسط کلیه‌ها کنترل می‌شود. در نتیجه، مثانه سریع تر پر شده و شما بیش از معمول نیاز به دستشویی پیدا می‌کنید. این درحالی است که شاید اصلا مایعات زیادی مصرف نکرده باشید. علاوه بر این ممکن است دائما احساس تشنگی داشته باشید.

در طول دوران بارداری تکرر ادرار امری عادی است. دیواره رحم برای رشد نوزاد گشادتر شده و فضای مثانه را کاهش می‌دهد. در نتیجه، فشار بر مثانه بیشتر شده و شما دچار تکرر ادرار می‌شوید. به خاطر داشته باشید که اگر در هنگام دفع ادرار دچار سوزش شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 1. عقب انداختن عادت ماهیانه

برای خانمی‌که در سن باروری است و از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده نمی‌کند. عقب انداختن عادت ماهیانه به مدت یک هفته می‌تواند نشانه بارداری باشد.

در بعضی مواقع ممکن است کمی‌خونریزی داشته باشید که دلیل آن انتقال تخمک‌ها به قسمت‌هایی از دیواره رحم است. این خونریزی‌ها معمولا بی خطر هستند.

جدا از بحث بارداری، عقب انداختن عادت ماهیانه می‌تواند به دلایل زیر نیز باشد:

تغییر در رژیم غذایی، استرس بیش از حد، تغییرات وزن، تغییرات هورمونی و بعضی از بیماری‌ها.

اگر از زمان عادت ماهیانه شما گذشته است، بهترین راه برای این که بفهمید باردار هستید، استفاده از تست‌های بارداری می‌باشد. توصیه می‌شود این تست‌ها را بین ۲ تا ۱۰ روز بعد از زمان دقیق عادت ماهیانه تان انجام دهید.

از دیگر نشانه‌های بارداری:
 • بعضی از خانم‌ها ممکن است در روزهای اول سه ماهه اول بارداری ترشحات چسبناک سفید و یا سفید مایل به زردی داشته باشند.
 • میزان دمای عادی بدن آن‌ها ممکن است برای چند هفته بعد از لقاح، بالا باشد.
 • تغییرات هورمونی و تغییر در حجم خون در دوران بارداری می‌تواند باعث ایجاد سردرد شود.
 • در روز‌های اول ممکن است کم خوابی شما را دچار دردهای کمر و ستون فقرات بکند.
 • به دلیل حالت تهوع و استفراغ ممکن است اشتهای شما کم شود.

همچنین بخوانید :   افسردگی در دوران بارداری

منبع
top10homeremedies
برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.