بلوغتهمینه (مادرانه ها)کودکیمادر و کودکمهربانو (روابط)

چرا نباید مدام فرزندتان را کنترل کنید؟!

هنگامی‌که والدین بیش از اندازه مراقب فرزندشان هستند و در نقش والدین هلیکوپتری (به مقاله والدین هلیکوپتری کیوی مگ مراجعه کنید) ظاهر می‌شوند، ناخواسته، باعث به وجود آمدن موارد زیر می‌شوند:

  1. سرکوب خلاقیت

تکالیف مدرسه ای که به عهده فرزند شما قرار داده می‌شود، برای تقویت ذهن و تفکر خلاقانه او است و او می‌بایست آن‌ها را بر اساس ایده‌های شخصی خود انجام دهد. اگر شما به عنوان والدین، بخواهید به جای فرزندتان فکر کرده و تکالیف اش را انجام دهید، در واقع، فرصت این که فرزندتان با خلاقیت فکر کند را از او می‌گیرید.

اگر فرزندتان از شما در این مورد کمک خواست می‌توانید به او کمک کنید اما نه به این معنی که تمام وظایف او را انجام دهید. سوالاتی از او بپرسید تا با فکر کردن به جواب آن‌ها خلاقیت اش شکوفا شود. در هر حال، فرزندتان باید برای ایده‌هایی که دارد از سوی شما تشویق شود. مهم نیست که این ایده‌ها تا چه اندازه با افکار و رفتار شما تطبیق دارد، مهم این است که او خود به آن‌ها دست پیدا کرده است.

فراموش نکنید که تشویق فرزندتان به داشتن فکر و ایده شخصی و محدود نکردن توانایی‌های ذهنی اش، با ایراد گرفتن از او، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر فرزند شما غیر واقعی فکر می‌کند، می‌توانید با طرح کردن سوالات مناسب، ذهن او را به سمتی هدایت کنید که بتواند پاسخ‌های واقعی بدهد. این روش در طولانی مدت به او کمک خواهد کرد که قوه خلاقیت اش در زمینه‌های عینی و ملموس فعال شود. به خاطر داشته باشید که با این روش حتی ممکن است از پاسخ‌ها و راه حل‌های خلاقانه او شگفت زده شوید!

  1. کاهش توانایی حل مشکلات

هنگامی‌که فرزند شما در مقابل کمبودها و مشکلات زندگی قرار بگیرد، می‌آموزد که چگونه احساسات اش را در این شرایط مدیریت کند. از طرفی، با حل کردن مشکلات ساده، او احساس استقلال و قدرت خواهد کرد. در واقع، قرار گرفتن در مقابل مشکلات، توانایی مقابله با آن‌ها را نیز برای او به همراه خواهد داشت. به علاوه این که رویایی با مسائل گوناگون باعث می‌شود فرزندتان برای مقابله با هریک از آن‌ها به دنبال راه حل‌های متفاوتی بگردد و بار دیگری که آن مشکل برایش پیش آمد بتوانند عکس العمل مناسبی داشته باشد و یا از شما کمک بخواهد (البته توجه داشته باشید، منظور از کمک گرفتن، حل کردن آن مشکل نیست!)

والدین نباید فرزندشان را از مشکلات کوچکی که در زندگی اش به وجود می‌آید، نجات دهند. آن‌ها باید اجازه دهند تا فرزندشان خود به تنهایی از پس آن‌ها بربیاید. به این ترتیب، خیلی زود شاهد رشد شخصیتی او خواهند بود. کودکان در مواجهه با مشکل شان، خیلی زودتر از آن چه که شما تصور می‌کنید، راه حل‌های مناسب را پیدا کرده و به بهترین شکل ممکن آن را برطرف می‌کنند.

اگر والدین مدام فرزندشان را از مشکلات و کمبودهای کوچک زندگی نجات دهند، زمانی که او با مشکلات بزرگ رو به رو شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ ( برای مثال، زمانی که در دانشگاه درسی را می‌افتد و یا از اولین شغل اش اخراج می‌شود.)

در چنین مواقعی، دیگر شما نمی‌توانید مشکلات او را حل کرده و یا مانع از به وجود آمدن آن‌ها شوید. به این ترتیب، فرزند شما دچار افسردگی خواهد شد؛ چرا که در دوران خردسالی نتوانسته است مهارت حل مشکلات را فرا بگیرد.

والدین علاوه بر این که می‌بایست فرزندشان را در معرض مشکلات کوچک قرار دهند، می‌توانند به شیوه‌های صحیحی توانایی مقابله با مشکلات را در او تقویت کنند. کودک نیز با این آموزش‌ها می‌تواند راه‌های گوناگونی را برای رفع مشکلات اش به کار گیرد و هربار که با مشکلی مواجه شد، آن را به روش متفاوتی برطرف کند.

برای این که فرزند شما بتواند توانایی حل مشکلات را داشته باشد می‌توانید او را حمایت کنید. به این معنی که هرگاه با سختی و مشکلی مواجه شد، شما کنار او بوده و به حرف‌هایش گوش کنید. یکی از بهترین روش‌های که می‌توانید فرزندتان را در چنین شرایطی حمایت کنید این است که افکارتان را در قالب جملات احساسی بیان کنی. برای مثال، می‌توانید با گفتن جملاتی که با «حس می‌کنم» آغاز می‌شود، علاوه بر همدلی کردن، او را تشویق به بیان احساسات اش کنید. با به کارگیری این روش فرزندتان می‌آموزد که مسئولیت مشکل اش بر عهده خود او است و فقط می‌توانید احساسات تان را در این باره با هم به اشتراک بگذارید. به این ترتیب، او به جای این که دیگران را برای مشکلات اش مقصر بداند و سرزنش کند، به تنهایی قادر خواهد بود از پس موانع زندگی بربیاید.

سعی کنید فضای صمیمانه و صادقانه ای ایجاد کنید تا فرزندتان بتواند با شما راحت صحبت کرده و از مشکلات اش بگوید. به این ترتیب، به جای این که تمام مسئولیت را به عهده بگیرید و یا نسبت به مشکل او بی تفاوت باشید، توانسته اید با به کارگیری روش متعادل او را در کسب مهارت برای مقابله با مشکل اش یاری کنید.

البته برای هر پدر و مادری دیدن ناراحتی، عصبانیت و ناامیدی فرزند اش سخت است. اما بهتر است بدانید که مواجه شدن با این احساسات برای او، در این سن، بسیار بهتر از این است که در آینده، وقتی مشکلات اجتناب ناپذیری در زندگی اش به وجود آمد، توانایی رویارویی و برطرف کردن آن‌ها را نداشته باشد.


همچنین بخوانید :  چگونه مدیریت منابع مالی و مسئولیت پذیری را به نوجوانان آموزش دهیم؟

  1. تضعیف اعتماد به نفس

زمانی که پدر یا مادر در تمام کارهای فرزند اش دخالت کرده و آن‌ها را انجام می‌دهد، باعث می‌شود که فرزند دیگر به توانایی‌های خود اعتماد نداشته باشد. بچه‌ها بسیار باهوش اند. آن‌ها کاملا تفاوت موفقیتی که به تنهایی به دست آورده اند و موفقیتی را که والدین شان در آن دخیل بوده اند را تشخیص می‌دهند.

اگر به فرزندتان بیش از حد کمک کنید، او تصور می‌کند توانایی انجام آن کار را ندارد و هرگز هم نمی‌تواند آن را کسب کند. در واقع، والدینی که قدم به قدم فرزندشان را کمک می‌کنند، ناخواسته، اعتماد به نفس فرزندشان را تضعیف می‌کنند. به علاوه این که، وقتی شما مدام در حال کمک کردن به او هستید او رفته رفته این کار را وظیفه شما دانسته و به شخصیت وابسته ای تبدیل می‌شود.

حتی اگر فرزندتان آن طور که انتظار دارید در کارها و وظایف اش پیش نمی‌رود، مهم نیست. مهم این است که او توانایی‌هایش را باور کرده و اعتماد به نفس داشته باشد. فراموش نکنید که شما نمی‌توانید در تمام مراحل زندگی، به ویژه در بزرگسالی، پا به پای او باشید. در عوض، می‌توانید به او اعتماد به نفسی ببخشید که خود به تنهایی بتواند از پس زندگی آینده اش بربیاید. او را مستقل از خود تربیت کنید تا بتواند توانایی‌های خود را درک کرده و از عهده مسئولیت‌های زندگی به خوبی بربیاید.

  1. جلوگیری از قدرت تصمیم گیری

زمانی که والدین برای تمام جنبه‌های زندگی فرزندشان، از نوع لباس و غذا گرفته تا مدرسه ای که در آن درس می‌خوانند، تصمیم بگیرند، قدرت تصمیم گیری را از آن‌ها سلب می‌کنند. هنگامی‌که کودک نتواند در سنین خردسالی تصمیم گیری را تجربه کند، چگونه در زندگی بزرگسالی اش تصمیم‌های درستی بگیرد؟

همه می‌دانیم که هر بزرگسالی در طول زندگی اش با شرایطی مواجه می‌شود که در آن‌ها می‌بایست تصمیم‌های مهم و حساسی بگیرد. افرادی که در دوران کودکی فرصت‌هایی برای تصمیم گیری نداشته اند، در برهه‌های خاص زندگی دچار مشکل خواهند شد.

تصمیم گیری کودکان برای زندگی شان همان قدر که مهم است، نگران کننده نیز هست. به همین دلیل والدین باید ابتدا قدرت تصمیم گیری‌های کوچک را در فرزند تقویت کرده و به تدریج تصمیم گیری‌های بزرگ تری را نیز بر عهده او بگذارند. پدر و مادر خوب، پدر و مادری نیست که چون فرزند ۵ ساله اش می‌خواهد خال کوبی کند، این اجازه را به او بدهد؛ بلکه اجازه دادن به او برای انتخاب نوع لباس اش و یک هدیه کوچک، در این سن می‌تواند تاثیر مثبتی بر شخصیت اش داشته باشد.

والدین باید متناسب با سن فرزند، به او اجازه تصمیم گیری بدهند. این که به تصمیم‌های فرزند در سنین پایین بی تفاوت باشید به هیچ عنوان درست نیست. توجه داشته باشید که هر چه قدر سن فرزندتان بالاتر رود قدرت تشخیص بد و خوب را خواهد داشت و به این ترتیب بخشی از نگرانی‌هایتان با بزرگ شدن او از بین خواهد رفت. اگر فرزندتان در دوران خردسالی اجازه تصمیم گیری‌های کوچک را داشته باشد، در بزرگسالی نیز می‌تواند به خوبی تصمیم بگیرد و این یکی از مهم ترین ویژگی‌های یک فرد بزرگسال است.

  1. جلوگیری از آشنا شدن با پیامدهای رفتاری

اگر والدین مدام فرزندشان را زیر نظر داشته و هرکار نادرستی که انجام می‌دهد بلافاصله جبران کنند، فرزند آن‌ها هرگز متوجه عواقب و نتایج واقعی رفتارهایش نخواهد شد.

فرض کنید فرزند شما قدم زنان و بی خیال به مدرسه می‌رود و دیر می‌رسد، شما به جای این که او را متوجه کار نادرست اش بکنید، سعی می‌کنید که از مدیر مدرسه بخواهید او را تنبیه نکند. به این ترتیب، نه تنها فرزندتان متوجه نمی‌شود که دیر به مدرسه رفتن و بی نظم بودن سزاوار تنبیه است، بلکه تصور می‌کند هرگاه در دردسری افتاد، پدر و مادرش آن را برطرف می‌کنند. این برای فرزند شما بسیار خطرناک است؛ چرا که نه فقط در این مورد، بلکه او در هیچ موردی متوجه پیامدهای رفتارش نخواهد شد.

درباره رفتارهای نادرست فرزندتان کاملا سخت گیر و جدی باشید. اجازه دهید او بداند که عواقب هریک از کارهایش چیست. او می‌بایست از اشتباهات اش درس بگیرد و زمانی که شما مدام کارهای او را پوشش می‌دهید، در واقع، مانع از این می‌شوید که او آن درس‌ها را بیاموزد. این موضوع می‌تواند در آینده برای فرزندتان بسیار خطرناک باشد. چرا که شما دیگر نمی‌توانید قدم به قدم با او باشید و آن وقت است که جامعه و اطرافیان، به بدترین شکل ممکن، او را متوجه عواقب رفتارهای نادرست خود خواهد کرد.

اجازه ندهید فرزندتان به خاطر کوتاهی‌های شما در آینده تجربه‌های تلخی داشته باشد. والدینی که اجازه می‌دهند فرزندشان با پیامدهای رفتارش رو به رو شود، والدین بهتری هستند. حتی اگر این پیامدها برای فرزند و حتی خودشان ناگوار باشد.


همچنین بخوانید :   سوالات رایج در رابطه با بلوغ در دختران

منبع
lifehack
برچسب ها

مریم امینی

مريم اميني هستم، كارشناس ارشد زبان و ادبيات فارسي. از ٦ سال پيش نويسندگي و ويراستاري را به عنوان حرفه اصلي خود انتخاب كرده ام. از آن جايي كه به كارم علاقه بسياری دارم، هميشه تلاش مي كنم "بهترين" ها را ارائه دهم. روزانه، به طور منظم، مطالعه و ورزش مي كنم. ديدن يك تئاتر خوب انتخاب اصلي من براي گذراندن اوقات فراغت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.