خانــه داریخبر فوریکیمیای هستی (سبک زندگی)

چگونه به خوبی از حیوان خانگی خود مراقبت کنیم؟

در این مقاله قصد داریم راهکارهای کلی و مفیدی را برای مراقبت از حیوان خانگی به شما معرفی کنیم. البته توجه داشته باشید به کار بردن این راهکارها شما را از دامپزشک بی نیاز نمی‌کند. در هر حال، اگر نسبت به سلامتی حیوان تان مشکوک شدید یا درباره نگهداری از او برای تان سوالی پیش آمد می‌بایست حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

به آبی که به آن‌ها می‌دهید دقت کنید:

هر موجود زنده ای برای زندگی و بقا نیاز به آب دارد. آبی که به حیوان خانگی تان می‌دهید باید تازه، سالم و بهداشتی باشد. همچنین اگر بتوانید آب آن‌ها را روزی دو بار عوض کنید، سلامتی آن‌ها بیشتر تضمین خواهد شد.

رژیم غذایی مناسبی برای آن‌ها در نظر بگیرید:

اگر حیوان خانگی شما قبلا صاحب دیگری داشته است، می‌توانید درباره رژیم غذایی قبلی او از صاحب اش پرسیده و همان را رعایت کنید. اگر می‌خواهید رژیم حیوان تان را تغییر دهید، سعی کنید این کار را به تدریج انجام دهید تا او نیز به آن عادت کند. همیشه به اندازه کافی به او غذا دهید و از دادن غذای کم و یا بیش از حد خودداری کنید. بیش از اندازه غذا دادن به حیوان یکی از اصلی ترین دلایل چاقی مفرط او می‌باشد. این اضافه وزن می‌تواند باعث بروز بسیاری از بیماری‌ها مانند دیابت، فشار خون، مشکلات قلبی و دیگر عارضه‌ها شود. برای تازه متولد شده‌ها و آن‌هایی که بزرگ تر هستند، غذاهای مخصوصی وجود دارد. توجه داشته باشید که حیوانات نیز مانند انسان‌ها، در سنین مختلف، نیازهای تغذیه ای مختلفی دارند.

محل نگهداری آن‌ها را مرتبا تمیز کنید:

تعداد دفعاتی که باید محل نگهداری آن‌ها را تمیز کنید بستگی به نوع حیوان شما دارد. اما حداقل یک بار در هفته نظافت محل نگهداری حیوانات الزامی‌است. این را در نظر داشته باشید که اگر جایی که زندگی می‌کنند تمیز نباشد، ممکن است زودتر مریض شوند؛ احساس ناراحتی کنند و حتی از میزان اجتماعی بودن شان نیز کاسته شود و بد اخلاق شوند.

آن‌ها را بیشتر با محیط آشنا کنید:

این روزها حیوانات خانگی بیشتر برای این که همراه و همدم صاحب شان باشند خریداری می‌شوند. بنابراین، باید با همدم خود به گردش نیز بروید. زمانی که آن‌ها را بیرون می‌برید، مراقب آن‌ها باشید چرا که خطرهای زیادی آن‌ها را تهدید می‌کند. اگر حیوان خانگی شما سگ است، همیشه به او قلاده ببندید و سگ‌های کوچک را نیز از لانه موش‌ها دور نگه دارید.

از سلامتی آن‌ها مطمئن شوید:

سعی کنید به طور مرتب سلامتی آن‌ها را بررسی کنید؛ چرا که بعضی اوقات تا بیماری آن‌ها حاد نشود، شما از آن باخبر نمی‌شوید. هر نوع حیوانی که دارید باید تغییرات رژیم غذایی و اشتهای او، بوهایی که منتشر می‌کند، خونریزی و دیگر مسائل اش را سریعا بررسی کنید.


حتما بخوانید : ۴ روش کاربردی برای دور کردن حیوانات خانگی از وسایل خانه

قبل از خرید، مطمئن شوید که بیمار نیستند:

البته که ما توصیه می‌کنیم به جای این که آن‌ها را از فروشگاه‌ها خریداری کنید، آن‌ها از پناهگاه‌ها به خانه بیاورید. با این کار می‌توانید زندگی یک موجود زنده را نجات دهید. از هر جا که حیوان تان را گرفتید، قبل از هر چیز او را به دامپزشکی برده و مطمئن شوید که بیماری خاصی ندارد.

قبل از خرید، تحقیقیات لازم را انجام دهید:

می‌توانید از وب سایت‌ها، کتاب‌ها و یا دامپزشک‌ها برای خرید حیوان مورد علاقه خود کمک بگیرید. باید همه ابعاد خرید خود را در نظر گرفته و از صحیح بودن اطلاعات تان مطمئن شوید. توجه داشته باشید که مسئولیت نگهداری از حیوان تان کاملا بر عهده شما است. پس خود را برای آن آماده کنید. باید تمام نیازهای او را برآورده کرده و دائما او را مرتب کنید و برایش وقت بگذارید.

هرگز به آن‌ها آسیب نزنید:

آسیب زدن به حیوانات و یا اذیت کردن آن‌ها می‌تواند باعث عصبانیت و حمله ور شدن آن‌ها به سمت شما شود. همیشه آن‌ها را نوازش کنید و ببوسید. اگر به خاطر کاری که انجام داده اند عصبانی هستید، محل را ترک کنید تا عصبانیت خود را بر روی آن‌ها تخلیه نکنید. به آن‌ها توجه کافی داشته باشید. فراموش نکنید هنگامی‌که دورشان را با آدم‌های زیاد شلوغ می‌کنید آن‌ها استرس می‌گیرند.

به تمیز بودن آن‌ها اهمیت ویژه ای بدهید:

برای آن‌ها شامپوهای مخصوص خریده و آن‌ها را به حمام ببرید. توجه داشته باشید که شامپو، نرم کننده و یا شامپوهای بدن انسان‌ها بر روی حیوانات موثر نیست. از طرفی، این موضوع را نیز باید در نظر بگیرید که حیوانات نسبت به دما حساسیت زیادی دارند. برای کنترل دما ببینید که آیا دمای آب برای خود شما مناسب است یا خیر. دمای مورد نیاز بدن انسان و حیوانات معمولا یکسان است. پس آب حمام نه باید زیاد سرد باشد و نه زیاد گرم.

به آن‌ها آموزش دهید:

هیچ کس دوست ندارد که گربه اش روی میز بپرد؛ سگ اش دائما واق واق کند و پرنده اش نیز او را نوک بزند. برای تربیت حیوانات می‌توانید از کتاب‌هایی که برای این کار تالیف شده است استفاده کنید. این را بدانید که تربیت کردن آن‌ها اصلا کار سختی نیست و تنها نیاز به زمان دارد. بنابراین، اگر هنوز نتوانسته اند به خوبی کارهایی را که به آن‌ها آموزش داده اید را انجام دهند، خونسرد بوده و هرگز عصبانی نشوید.


حتما بخوانید : کدام حیوان خانگی برای شما مناسب تر است؟

منبع
http://www.wikihow.com/Be-a-Good-Pet-Owner
برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.