خانــه داریخانه داریزندگی مدرنکیمیای هستی (سبک زندگی)

چگونه لباس های سفید را سفید نگه داریم؟

نگهداری از لباس‌های سفید میتواند کار دشواری باشد حال آنکه پنهان کردن لکه‌های موجود بر روی پارچه‌های سفید غیرممکن نیز میباشد. زمانی که لباس‌های سفید چرکین و ساییده میشوند، شاید فکر کنید که باید آنها را دور بیاندازید. اما قبل از اینکار بار دیگر فکر کنید. راهکار‌های موثر زیادی وجود دارد که با استفاده از آنها میتوانید لباس‌های سفید را دوباره تمیز کرده و سفید تر بکنید و همچنین از این راهکار‌ها میتوانید برای درخشان نگه داشتن لباس‌هایتان برای دراز مدت استفاده کنید. از تکنیک &#۸۲۲۰;از قبل خیساندن&#۸۲۲۱; با مواد طبیعی استفاده کنید و یا مواد مازادی را برای شستشو اضافه کنید. همچنین لباس‌های سفید تان را جدا از دیگر لباس‌هایتان با رنگ‌های دیگر بگذارید و برای خشک کردن آنها از نور آفتاب استفاده کنید.

روش اول: راهکار‌هایی قبل از شستشوی لباس‌های لکه دار
 1. قبل از اینکه لباس‌های لکه دار خود را بشویید، از شوینده‌های مایع که حاوی آنزیم میباشند استفاده کنید. اگر سوپ تان را بر روی تی شرت سفید تان ریخته اید و یا اینکه بعد از پوشیدن لباس تان، لکه‌های عرق در زیر بغلتان میبینید، قبل از اینکه به آنها اجازه دهید بر روی لباس‌های شما جا خوش کنند، به آنها حمله کنید. کمی‌از این مواد شوینده مایع را بر روی قسمت‌های لکه دار بمالید و قبل از اینکه بخواهید لباس تان را بشویید، اجازه دهید که ۱۵ دقیقه و یا بیشتر در همین حالت باقی بمانند.
 • توضیحات پشت شوینده را بخوانید تا مطمئن شوید که حاوی آنزیم‌های مختلف برای مبارزه با کثیفی‌ها میباشد.
 1. بگذارید لباس‌های سفیدتان که رنگ شان پریده است در آب داغی که حاوی جوش شیرین میباشد، خیس بخورد. اگر لباس‌های سفید تان شفافیت خود را از دست داده اند و یا اینکه رنگ پریده شده اند، یک سطل را پر از آب داغ کرده و نصف فنجان به آن جوش شیرین اضافه کنید؛ سپس لباس‌ها را درون سطل بیاندازید و بگذارید لباس‌ها تا یک روز همینطور باقی بماند و سپس آنها را در لباس شویی بیاندازید.
 2. لکه‌های قوی را با استفاده از آبلیمو، نمک و پودر لباس شویی از بین ببرید. یک سطل برداشته و آن را پر از آب داغ کرده و سپس یک قاشق غذاخوری نمک، آب سه عدد لیمو و یک چهارم فنجان پودر لباس شویی را به آن اضافه کنید. بگذارید لباس‌ها به مدت ۴۵ دقیقه در همین حالت باقی بماند و سپس چندین بار آنها را آبکشی کنید.
 3. لکه‌های عرق را با استفاده از جوش شیرین و لیمو از بین ببرید. برای از بین بردن لکه‌هایی که بخاطر عرق کردن بوجود آمده اند، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین بر روی قسمت لکه دار بریزید. یک لیمو را از وسط نصف کرده و یک تکه از آن را بر روی لکه موردنظر بمالید. بعد از انجام اینکار بگذارید لباس تا ۱۵ دقیقه به همان صورت باقی بماند و سپس همانند دیگر لباس‌ها آبکشی کنید.
 • از این روش میتوانید برای لکه‌های ناشی از زنگ زدگی هم استفاده کنید با این تفاوت که باید بگذارید لباس‌ها یک شب کامل در آن حالت باقی بماند. روز بعد، لباس را با استفاده از آب سرد بشویید چرا که آب داغ میتواند باعث ماندگاری زنگ زدگی بر روی لباس شود. اگر هنوز لکه‌ها باقی مانده بودند، این تکنیک را دوباره انجام دهید.
 1. از بین بردن لکه شراب قرمز با استفاده از نمک و کلسیم سودا. ایجاد لکه شراب قرمز بر روی لباس‌های سفیدتان میتواند به شدت شما را مضطرب کند اما اگر بتوانید سریعا این لکه را از بین ببرید، میتوانید لباس تان را نجات دهید. در ابتدا نمک را بر روی قسمت لکه دار بپاشید چرا که نمک رطوبت را جذب میکند. به مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس نمک را از روی لباس پاک کنید. قبل از اینکه به طور معمول لباس تان را بشویید، با استفاده از کلسیم سودا لباس تان را خیس کنید.
 2. از بین بردن لکه چمن و لکه جوهر با استفاده از وودکا. اگر لباس شما توسط چمن خیس و یا جوهر لکه دار شده است، مقداری وودکا بر روی قسمت‌های لکه دار بریزید و اجازه دهید الکل معجزه خودش را نشان دهد. سپس لباس‌هایتان را بشویید.
 • از وودکا میتوانید برای از بین بردن لکه‌های ناشی از شیره درختان و یا رژ لب نیز استفاده کنید.
 1. استفاده از آبلیمو، سرکه و یا هیدروژن پروکساید برای از بین بردن دیگر انواع لکه‌ها. همه این مواد از بین برنده طبیعی لکه‌ها میباشند و میتوانید از آنها با توجه به نوع لکه استفاده کنید. سعی کنید مقداری از این مواد را بر روی لکه بسابید و سپس اجازه دهید لباس‌هایتان همانطور باقی بماند. سپس لباس‌هایتان را بشویید و ببینید که آیا تغییری ایجاد شده است و یا خیر.

حتما بخوانید : چگونه از وسایل چرمی‌و جیر خود مراقبت کنیم؟

روش دوم: اضافه کردن مواد به لباس شویی به هنگام شستشو
 1. برچسب روی لباس را کنترل کنید تا ببینید آیا لباس شما توانایی سفید شدن را دارد و یا خیر. قبل از اینکه هر نوع ماده شیمیایی اعم از سفید کننده‌ها را بر روی لباس تان بریزید، به دستور العملی که بر روی برچسب لباس تان قرار دارد دقت کنید. این برچسب‌ها معمولا در قسمت داخلی لباس‌هایتان چاپ شده اند. سعی کنید در این برچسب‌ها به دنبال یک مثلث بگردید چرا که این مثلث با علائمی‌که دارد به شما نشان میدهد که آیا میتوانید از ماده سفیدکننده استفاده کنید و یا خیر.
 • اگر درون مثلث دو خط وجود داشت، بدین معناست که شما فقط میتوانید از سفید کننده‌های بدون کلر استفاده کنید. اگر خطی بر روی مثلث کشیده شده بود، بدین معناست که شما نمیتوانید برای این لباس از سفید کننده استفاده کنید و در صورت استفاده، احتمال اینکه به پارچه و یا رنگ لباس تان آسیب برسد، وجود دارد.
 • همچنین همان برچسب را کنترل کنید تا ببینید چه نوع شستشویی – شستشو با دست، شستشو با ماشین لباس شویی و یا خشک شویی- برای لباس مورد نظرتان توصیه شده است.
 1. قبل از اینکه بخواهید لباس‌هایتان را درون ماشین لباس شویی بیاندازید، مواد شوینده را اضافه کنید. به مدت ۵ دقیقه و یا تا زمانی که آب لباس شویی کف کند، صبر کنید. صبر کردن در این مرحله حائز اهمیت است چرا که فعال سازی آنزیم بعضی از شوینده‌ها نیازمند چند دقیقه زمان است و این را هم بدانید که سفیدکننده میتواند مانع از این واکنش و آزادسازی آنزیم‌ها شود.
 • برای تمیزی بیشتر لباس‌هایتان، میتوانید نصف فنجان جوش شیرین نیز همراه با مواد شوینده به لباس شویی اضافه کنید.
 1. ماده سفید کننده را بعد از ۵ دقیقه اضافه کنید. به طور کلی نصف فنجان (۱۱۸٫۳ میلی لیتر) ماده سفیدکننده به آب اضافه کنید. قبل از اینکه لباس‌هایتان را درون ماشین لباس شویی بیاندازید، بگذارید چند دقیقه ای ماده سفید کننده درون آب باقی بماند.
 • استفاده بیش از حد از ماده سفیدکننده میتواند به لباس‌هایتان آسیب بزند و یا باعث زرد شدن آنها بشود بنابراین میزان آب و ماده سفید کننده را به درستی اندازه گیری کنید.
 • هیچگاه زمانی که لباس‌هایتان درون ماشین لباس شویی میباشند، ماده سفید کننده را اضافه نکنید.
 • اگر شما همراه با مواد شوینده از جوش شیرین نیز استفاده میکنید، میزان ماده سفید کننده را نیز نصف کنید. بعد از اینکه این چرخه را انجام دادید، رنگ لباس‌هایتان را چک کنید و اگر تغییر رنگی را دیدید، سریعا لباس‌هایتان را با استفاده از آب بشویید.
 1. استفاده از سرکه سفید راه حل طبیعی دیگری برای شماست. سرکه سفید میتواند علاوه بر اینکه کثیفی‌ها را از بین ببرد، به طور طبیعی به مانند یک نرم کننده لباس استفاده شود بنابراین دیگر نیازی به نرم کننده‌های شیمیایی نخواهید داشت. فقط کافی است نصف تا یک فنجان سرکه سفید را همراه با دیگر مواد شوینده به ماشین لباس شویی خود اضافه کنید.
 • تا زمانی که لباس‌ها خیس باشند شما عطر سرکه را احساس خواهید کرد اما زمانی که لباس‌ها به کلی خشک شوند، این عطر و بو نیز از بین خواهد رفت.
 • از ماده سفید کننده و سرکه با هم استفاده نکنید چرا که واکنش این دو مواد با هم باعث تولید گاز سمی‌کلرین میشود.
 • برای دریافت نتیجه یکسان میتوانید از نصف فنجان جوش شیرین نیز استفاده کنید.
 1. میتوانید به جای مواد سفیدکننده از هیدروژن پروکسید استفاده کنید. این ماده که فاقد سفید کننده میباشد – سفید کننده‌ها میتوانند به برخی از پارچه‌ها آسیب بزنند – جایگزین خوبی برای سفیدکنندگی لباس‌هایتان میباشد. نصف فنجان هیدروژن پروکسید را همراه با دیگر شوینده‌ها به ماشین لباس شویی خود اضافه کنید.
 • از هیدروژن پروکسید سه درصد استفاده کنید. این نوع ماده را میتوانید به راحتی از فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها تهیه کنید.
 1. میتوانید به جای مواد سفیدکننده از مایع شوینده ظرف استفاده کنید. از مواد شوینده به همان مقدار معمولی استفاده کنید و یک چهارم فنجان نیز ماده شوینده ظرف به ماشین لباس شویی اضافه کنید. برای اینکه از نظر زیست محیطی از مواد سالم تری استفاده کنید، سعی کنید از مواد شوینده ظرف بهره ببرید که فاقد فسفات و یا کلرین باشند.
 2. استفاده از آب لیمو به همراه شوینده‌ها. آبلیمو هم برای درخشندگی لباس‌ها و هم برای جان بخشی دوباره به پارچه‌ها، راهکار بسیار فوق العاده ای است. میتوانید به اندازه یک چهارم تا یک دوم فنجان از آبلیمو همراه با دیگر شوینده‌ها برای سفیدکنندگی لباس‌هایتان استفاده کنید.

حتما بخوانید : ۱۰ روش کاربردی برای داشتن کمد لباس مرتب!

روش سوم: لباس‌های سفید تان را سفید نگه دارید.
 1. لباس‌های سفیدتان را به طور منظم و جدا از هم بشویید. هرچقدر مدت زمان وجود لکه‌ها بر روی لباس کمتر باشد، زحمت کمتری نیز برای از بین بردن آنها لازم است. مخصوصا این موضوع به خوبی برای لکه‌های زرد رنگی که بخاطر تعریق و یا استفاده از اسپری‌های ضد تعریق‌ها ایجاد شده اند، صدق میکند. لباس‌های سفید تان را یک الی دو بار بعد از پوشیدن بشویید تا مطمئن شوید که سفید و تمیز باقی می‌مانند.
 • هرگز لباس‌های سفید تان را با لباس‌های رنگی نشویید چرا که این کار میتواند باعث تغییر رنگ لباس‌هایتان بشود.
 1. از نرم کننده‌های پارچه استفاده نکنید. این مواد بیشتر از اینکه برای لباس‌های شما فایده داشته باشند، به آنها آسیب میزنند چرا که باقی مانده این مواد بر روی لباس‌ها باعث میشود که کثیفی بیشتر از قبل بر روی لباس‌های شما باقی بماند. شما میتوانید از سرکه سفید به عنوان سفید کننده طبیعی استفاده کنید.
 2. لباس‌هایتان را در برابر نور آفتاب خشک کنید. اشعه‌های خورشید بعنوان سفید کننده‌های طبیعی عمل میکنند و جریان هوا باعث میشود لباس‌ها تمیز شوند و عطر و بوی تازگی بدهند. اگر امکانش را دارید از یک طناب برای پهن کردن لباس تان در حیاط تان استفاده کنید.
توصیه‌ها:
 • از بسیاری از عناصر سفید کننده نظیر جوش شیرین و یا آبلیمو میتوانید برای از بین بردن لکه‌ها و یا بعنوان سفید کننده در پروسه شستشوی لباس‌ها استفاده کنید.
 • اگر زیاد از مواد سفیدکننده استفاده نمیکنید، یک بطری کوچک از آن برای شما کافی است. این مواد فقط تا تاریخ انقضایشان موثر هستند که تاریخ انقضا آنها نیز حدودا ۶ ماه بعد از باز شدن درب آنها میباشد. این مواد بعد از این دوره نمیتوانند به خوبی لکه‌ها را از بین ببرند.
 • اگر برچسب لباس شما پاره شده است و نمیدانید که آیا میتوانید از سفید کننده استفاده کنید و یا خیر، قسمت کمی‌از لباس تان مانند آستین آن را اغشته به سفید کننده کنید. اگر تغییر رنگی در لباس تان دیدید، بدین معناست که نباید از سفید کننده برای لباس تان استفاده کنید. این را هم به یاد داشته باشید که مواد سفیدکننده معمولا به لباس‌های ابریشمی‌و پشمی‌آسیب میرسانند.
 • مواد سفیدکننده ای که حاوی کلرین میباشند میتوانند لباس شما را چه با آب سرد و چه با آب داغ سفید کنند اما اگر میخواهید بهترین نتیجه را دریافت کنید، از آب داغ همراه با دیگر مواد شوینده استفاده کنید.
هشدار‌ها
 • جوش شیرین، آبلیمو، هیدروژن پروکسید و دیگر مواد سفیدکننده نباید با یکدیگر مخلوط شوند. برای دریافت بهترین نتیجه یکی از این مواد را با مواد شوینده معمولی مخلوط کنید.
 • حواستان باشد که ماده سفیدکننده را با آمونیاک مخلوط نکنید. مخلوط این دو ماده، گازهای سمی‌را تولید میکند. همچنین سرکه و سفیدکننده را نیز با هم مخلوط نکنید چرا که مخلوط این دو ماده نیز میتواند گازهای سمی‌را تولید کند. بعنوان یک قانون کلی، هر بار که میخواهید از مواد شیمیایی برای شستشوی لباس‌ها استفاده کنید، حواستان باشد که آن محیط تهویه مطبوع خوبی داشته باشد.
موادی که به آن نیاز دارید
 • ماده شوینده
 • ماده سفیدکننده
 • آب
 • جوش شیرین
 • آبلیمو
 • سرکه سفید
 • ماده ظرف شویی
 • طناب برای اویزان کردن لباس‌های در بیرون از خانه
منبع
wikihow
برچسب ها

علی اصغر جوادی

علی اصغر حدود 10 سال زبان انگلیسی خونده و 5 سال موسیقی کار کرده و نوازنده گیتاره . بیشتر اوقات فراغت به ساز زدن و کتاب خوندن میگذرونه و بر این باوره که همیشه میشه چیزهای جدید یاد گرفت و هیچ وقت برای هیچ چیز دیر نیست. . به جهت مطالعه زیاد اطلاعات خوبی در زمینه روانشناسی داره و بصورت تخصصی در زمینه روان شناسی به تولید محتوا میپردازه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.