خبر فوریزندگـی سالــمکیمیای هستی (سبک زندگی)

۱۰ کاربرد شگفت انگیز کافور که نمی دانستید

شاید شما نام کافور را نشناسید؛ اما بوی آن را می‌شناسید.  یکی از ترکیبات کافور به نام Vicks VapoRub بوی تندی دارد و هم چنین برای آن مزایای دارویی بسیاری نیز برشمرده شده است.

کافور یک ماده جامد مومی، قابل اشتعال، سفید و شفاف است که در چوب لارو کافور، یک درخت بومی‌آسیا یافت می‌شود. این درخت از دیرباز در آسیا استفاده‌های دارویی داشته است.

کافور به شکل جامد و روغن، از درخت کافور استخراج می‌شود.

از جمله خواص کافور می‌توانیم به ضد عفونی کننده، ضد التهاب، ضد رماتیسم، ضد قارچ، ضد اسپاسم و آرام بخش بودن آن اشاره نماییم.

  1. درمان سرفه

سرفه یکی از موادی است که می‌توانید برای درمان آن از کافوراستفاده نمایید.

بوی تند کافور می‌تواند برای باز کردن سینه و گرفتگی بینه مفید باشد. در بسیاری از داروهایی که برای درمان سرفه و سینه درد مورد استفاده قرار می‌گیرد، کافور یکی از تشکیل دهنده‌های اصلی آن‌ها می‌باشد.  برای استفاده از کافور به شما پیشنهاد می‌کنیم ۴ الی ۵ قطره روغن کافور را با ۱ قاشق غذا خوری روغن بادام مخلوط کرده و بر روی قفسه سینه خود زده و چند دقیقه اجازه دهید تا بماند. برای درمان سرفه بخور دادن با روغن کافور نیز می‌تواند مفید باشد. بدین صورت که چند قطره روغن کافور را در داخل یک کاسه آب داغ چکانده و با آن بخور دهید.

  1. از بین بردن آکنه

کافور می‌تواند برای از بین بردن آکنه و لک‌های صورت که ناشی از آفتاب هستندنیز، مفید واقع شود.

طبیعت ضد التهابی آن به کاهش التهاب، تورم و قرمزی پوست کمک می‌کند.

یک فنجان روغن نارگیل را داخل ظرفی ریخته و آن را در هوای آزاد قرار می‌دهیم.  سپس ۱ قاشق روغن کافور به آن اضافه کرده و این دو را با یک دیگر مخلوط می‌کنیم. ابتد اصورت خود را با شوینده‌ها شسته و سپس از این مخلوط بر روی آکنه‌های خود بگذارید. به مدت ۵ دقیقه صورت خود را با آن ماساژ دهید و بگذارید در طول شب روی صورت تان بماند.  پس از بیدارشدن در صبح، صورت خود را با آب گرم به خوبی شستشو داده و می‌توانید یک روز در میان این کار را انجام دهید.

  1. باز کردن گرفتگی مخاط بینی

کافور به عنوان ماده ای ضد انعقاد طبیعی عمل کرده و به سرعت می‌تواند گرفتگی بینی را برطرف نماید، علاوه بر این تنفس را نیز آسان تر خواهد کرد.

مقداری روغن کافور و روغن خردل گرم را با یک دیگر مخلوط کرده و قبل از رفتن به رخت خواب از آن بر روی سینه، گلو و پشت خود بزنید، با استفاده از این روش می‌توانید تنفس راحتی داشته و بهتر بخوابید.

  1. درمان تب خال

تب خال یکی از زخم‌های شایع در بسیاری از افراد است که مسری بوده و ممکن است با درد و سوزش فراوانی نیز همراه باشد.  برای از بین بردن تب خال‌ها می‌توانید از کافور استفاده نمایید؛ زیرا کافور دارای خواص ضد  درد و ضد التهابی است و برای از بین بردن درد و التهاب این گونه زخم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.  برای از بین بردن تب خال‌ها به شما توصیه می‌کنیم از  ۲ الی ۳ قطره روغن کافور به علاوه ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل استفاده کرده و با پد‌های نخی این مخلوط را روی زخم‌های خود بگذارید.  این عمل را ۳ الی ۴ بار در روز می‌توانید تکرار کنید.

  1. از بین بردن شپش

ترکیب کافور به علاوه روغن نارگیل، می‌تواند برای از بین بردن شپش‌های سر بسیار مفید باشد. روغن نارگیل می‌تواند از رسیدن اکسیژن به شپش‌ها جلوگیری نماید و روغن کافور نیز می‌تواند آن‌ها را به کل از بین ببرد. برای از بین بردن شپش‌ها از ۱ قاشق غذاخوری روغن کافور و ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل استفاده کرده و آن را بر روی پوست سر و ریشه موهای تان بگذارید. سپس کلاهی را به سر کرده و بگذارید به مدت ۱ شب روی سرتان بماند، روز بعد سر خود را کامل بشویید. از این روش می‌توانید ۲ الی ۳ بار در هفته به مدت ۱ ماه برای از بین بردن شپش‌های سر استفاده نمایید.


حتما بخوانید : از فواید زینک برای سلامتی چه می‌دانید؟ آیا منابع زینک را میشناسید؟

  1. درمان دردهای عضلانی

کافور علاوه بر خواص ضد التهابی، می‌تواند برای دردهای عضلانی نیز موثر واقع شود. ماساژ دادن ناحیه مورد نظر با کافور می‌تواند گردش خود را افزایش دهد و با از بین بردن انقباض عضله، باعث بهبودی آن گردد.

برای ماساژ عضلات آسیب دیده می‌توانید، ۵ الی ۶ قطره روغن کافور را با ۱ الی ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کرده و ۱ یا ۲ بار در روز از آن استفاده نمایید.

اگر پس از انجام این کار درد در آن ناحیه بدتر شد، بهتر است از ادامه صرف نظر نمایید.

  1. از بین بردن ترک پاشنه‌های پا

کافور یکی از درمان‌های موثری است که می‌توانید برای درمان ترک پاشنه‌های پای خود از آن استفاده نمایید.

یک قطعه کافور را درون آب گرم ریخته و مخلوط کنید. پای خود را به مدت ۱۰ دقیقه درون آن قرارداده و با سنگ پا آن را بشویید، سپس دوباره پای خود را شسته و خشک نمایید. روش دیگر این است که یک تکه کافور را روی پاشنه پای خود قرار داده و از شب تا صبح جورابی را روی آن بپوشید. این کار را روزانه تکرار نمایید.

  1. درمان میخچه پا

میخچه پا می‌تواند در هنگام راه رفتن و یا ایستادن ناراحتی‌های بسیاری را به وجود بیاورد. برای کاهش این ناراحتی‌ها می‌توانید از کافور استفاده نمایید.

در واقع کافور به عنوان ماده ای ضد عفونی کننده قوی است که به درمان میخچه‌های پا کمک بسیاری خواهد کرد.

یک چهارم فنجان روغن نارگیل را درون مایکرویو قرار داده و اجازه دهید تا گرم شود. سپس آن را با ۱ قاشق غذاخوری روغن سقز و ۲ قاشق غذاخوری روغن کافور مخلوط نمایید. پس از مخلوط کردن، اجازه دهید تا سرد شود.

سپس این کرم خانگی را بر روی پای خود زده و پس از ۵ دقیقه آن را شسته و کاملا خشک نمایید.

این کار را می‌توانید ۲ تا ۳ بار در روز تکرار نمایید.

  1. فراری دادن حشرات و پشه‌ها

روغن کافور به عنوان دفع کننده حشرات و پشه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، این خاصیت روغن کافور به دلیل داشتن بوی قوی آن است.  برای دفع کردن حشرات باید در داخل نصف فنجان آب گرم، ۲۰ قطره روغن کافور بریزید و این دو را به خوبی با یک دیگر مخلوط نمایید.  از این اسپری می‌توانید در اطراف مکان‌هایی که حشرات وجود دارند، استفاده کنید.  علاوه بر این می‌توانید چند قطره از این روغن را داخل یک سیستم تهویه ریخته و در مکانی که حشرات وجود دارند، قرار دهید.

  1. درمان سندرم بی قراری پا

کسانی که از سندرم پای  بی قرار رنج می‌برند، با احساسات ناخوشایندی مانند سوزش وکشیده شدن عضلات پا، مخصوصا در هنگام خواب سرو کار دارند.

برای کاهش این ناراحتی‌ها و لذت بردن از یک خواب راحت، کافور را امتحان کنید. خواص درمانی و ضد اسپاسم آن به کاهش التهاب و کاهش علائم پای بی قرار کمک می‌کند.

برای استفاده از این روش مقداری روغن کافور را با روغن زیتون مخلوط کرده و به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه پاهای خود را آن ماساژ دهید. البته بهتر است قبل از خواب این کار را انجام می‌دهید.

نکات مهم

هیچ گاه از روغن کافور به تنهایی استفاده نکنید و آن را با روغن‌های دیگر مخلوط نمایید؛ زیرا روغن کافور بسیار قوی است و منجر به تحریک پوست پا خواهد شد.

دوز مناسب برای مصرف کافور به صورت خوراکی بین ۱۲۵ تا ۳۷۵ میلی گرم در روز است. برای دریافت دوز مناسب با پزشک خود مشورت کنید.


حتما بخوانید : اسطوخودوس و فواید بی نطیر آن را بشناسید

برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.