بارداریزندگـی سالــمکیمیای هستی (سبک زندگی)مادر و کودک

۹ باور غلط در  رابطه با دوران بارداری

دوران بارداری یکی از مراحل طلایی در دوران زندگی هر خانمی‌می‌تواند باشد؛ اما به محض اعلام کردن این موضوع به عزیزان تان، با توصیه‌های فراوانی درمورد باید و نباید‌های دوران بارداری مواجه خواهید شد. علاوه بر این در کتاب‌ها، مجلات، اینترنت و برنامه‌های تلوزیونی نیز با مشاوره‌های بسیاری مواجه خواهید شد. در نتیجه با مواجه شدن باحجم زیادی از این نکات خودتان در مورد این که باید از کدام یک پیروی کرده و کدام یک را نادیده بگیرید، با مشکل مواجه خواهید شد.

در ابتدا باید بدانید که یک سری حقایق عمومی‌در مورد بارداری وجود دارد. هم چنین به یاد داشته باشید که شرایط بارداری هر خانم با دیگری متفاوت است و به همین دلیل شما باید بیش تر به نکاتی که پزشک تان می‌گوید، توجه نمایید.

  1. به اندازه دو نفر غذا خوردن

تمام خانم‌های باردار معتدقد هستند که باید در این دوران حجم مواد غذایی دریافتی خود را افزایش دهند؛ زیرا  حالا دو نفر هستند. اما در حقیقت این باوری نادرست است. در دوران بارداری تمام توجه خانم‌ها باید بر این موضوع باشد که از مواد غذایی سالم و مقوی استفاده نمایند و هر خانم بارداری در هر روز تنها به اندازه ۳۰۰ کالری، انرژی بیش تری نیاز دارد.

در واقع اگر شما به میزان بیش تری غذا میل کنید، وزن تان افزایش یافته و به همین دلیل با مشکلاتی نظیر، دیابت بارداری، کمر درد، فشار خون بالا مواجه شده و به دلیل رشد بیش از حد کودک تان، مجبورید، سزارین شوید.

علاوه بر این کودک تان نیز با مشکلاتی مانند، کاهش هوش، اختلالات خوردن مواد غذایی و مشکلات روانی مواجه خواهد شد.

در نتیجه در این دوران از مواد غذایی سالم مانند تخم مرغ، گوشت، ماهی، لوبیا و مقدار زیادی سبزیجات برگ سبز، میوه و کربوهیدرات‌ها استفاده نمایید.

  1. ورزش نکردن

شاید شنیده باشید که زنان باردار باید تمام ۹ ماه حاملگی را تنها استراحت کرده و ورزش نکنند. این موضوع نیز در واقع نادرست است و حتی بسیاری از پزشکان به خانم‌های باردار، انجام پیاد ه روی‌های هفتگی، ورزش‌های سبک و انجام کارهای خانه را توصیه می‌کنند. البته این موضوع را به یاد داشته باشید که خانم‌های باردار نباید به انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های سخت و سنگین بپردازند.

جالب است بدانید خانم‌هایی که در دوران بارداری ورزش می‌کنند، با احتمال کم تری به افسردگی پس از زایمان مبتلا خواهند شد و هم چنین خواب بهتری خواهند داشت. علاوه بر این بدن شان سریع تر به حالت قبل از حاملگی بازخواهد گشت.

مطالعه  ای در مجله ۲۰۱۷ انجمن پزشکی آمریکا، نشان داد ورزش کردن برای مادر و نوزاد فواید فیزیو لوژیک بسیاری خواهد داشت.

پیاده روی، شنا، دوچرخه زدن ساکن و ایروبیک سبک، تمرین خوبی برای زنان باردار می‌باشد. همیشه قبل از تمرین گرم کردن و حرکات کششی و خنک کردن پس از ورزش را فراموش نکنید.

از انجام هر گونه فعالیت شدید و سخت اجتناب نمایید.

  1. کمردرد اجتناب ناپذیر است

حاملگی بدین معنا است که شما باید کمر درد و بسیاری دردهای دیگر را تحمل نمایید. این موضوع در دنیای واقعی، حقیقت دارد؛ اما بدین معنا نیست که شما نمی‌توانید از آن جلوگیری کنید.

به دلیل افزایش وزن، عضلات پایین کمر شما ممکن است آسیب ببیند؛ اما شما این درد را به راحتی با صاف نگه داشتن ستون فقرات خود و داشتن استایل مناسب، می‌توانید کاهش دهید. برای این که استایل شما در حالت مناسب قرار داشته باشد، باید شانه‌های خود را به سمت عقب کشیده و از قوز کردن خودداری نمایید، البته توجه داشته باشید که به شکم تان فشاری وارد نشود.

ورزش هم چنین می‌تواند به پیش گیری و کاهش درد کمک کند. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ در مجله Physiotherapy منتشر شده است می‌گوید، ورزش یک درمان مؤثر برای مدیریت کمردرد در دوران بارداری می‌باشد. تمرینات ورزشی، می‌تواند به شما کمک کند تا عضلات پشت کمر خود را بکشید و در نتیجه دردتان در این ناحیه، کاهش پیدا کند.

برای کاهش کمر درد هم چنین، به شما توصیه می‌کنیم که از پوشیدن کفش‌های پاشنه دار و بلند کردن اجسام سنگین، خودداری نمایید.

  1. در خانه گربه نگهداری نکنید

برخی از افراد می‌گویند خانم‌های باردار باید در دوران حاملگی از حیوانات خانگی هم چون گربه‌ها به دور باشند. این موضوع نیز مانند موارد قبلی تنها یک باور غلط است که وجود دارد. گربه‌ها حیوانات خانگی و دوست داشتنی هستند که فعالیت‌های خنده دار آن‌ها می‌تواند به کاهش استرس در شما کمک کرده و لبخند را روی صورت تان بنشانند.

تنها موضوعی که در این مورد باید به داشته باشید، این است که خودتان جعبه و یا مکان نگهداری گربه را ، تعویض نکنید؛ زیرا فضولات گربه انباشته از انگل است و خطر انتقال توکسوپلاسموز را افزایش می‌دهد. توکسوپلاسموز می‌تواند خطر سقط جنین یا تولد نوزاد مرده را افزایش دهد. این عفونت حتی می‌تواند باعث تغییر شکل در جنین در حال رشد شود.

بنابراین، از همکار یا دوست خود بخواهید جعبه گربه را تمیز کند و خودتان تنها از بازی کردن با او لذت ببرید. هم چنین پس از بازی با دوست پشمالی خود، دست‌های  تان را کاملا شستشو دهید.


حتما بخوانید : افسردگی در دوران بارداری

  1. با دوش آب داغ حمام نکنید

ممکن است در این دوران برخی از افراد به شما توصیه کنند که از گرفتن دوش با آب گرم خودداری نمایید. حقیقت این است که نباید دوش آب گرم شما بیش از ۵ دقیقه طول بکشد و به اصطلاح حمام طولانی مدت، نباید داشته باشید.

دانشگاه متخصصان بیماری‌های زنان و زایمان در آمریکا می‌گوید که، گرفتن دوش طولانی مدت با آب گرم منجر به افزایش بیش از حد دمای بدن می‌شود؛ در حالی که دمای بدن خانم‌های باردار نباید از ۱۰۲٫۲

 درجه فارنهایت بیش تر شود.

در واقع اگر دمای بدن خانم‌های باردار بیش از حد افزایش یابد، مشکلاتی نظیر کاهش فشار خون و یا بیماری اسپینا بیفیدا، به وجود خواهد آمد.

همچنین، گرفتن دوش بیش از حد با آب گرم ممکن است خطر کم آبی و سرگیجه را افزایش دهد.

  1. بالا آمدن شکم به معنای داشتن جنین دختر است

یکی از رایج ترین باورهای غلطی که در مورد بارداری وجود دارد، شکل شکم زنان است. در واقع این باور غلط می‌گوید که اگر شکم مادر بالا آمده باشد، یعنی جنین دختر است و در برعکس این حالت یعنی جنین پسر است.

واقعیت این است که هیچ پایه علمی‌برای این موضوع وجود ندارد. شکل و اندازه شکم ، بستگی به عوامل دیگری مانند شکل رحم، نوع بدن فرد و عضلات شکمی‌دارد. هم چنین وضعیت جنین و میزان چربی که در اطراف شکم قرار دارد، شکل شکم را مشخص می‌کند. برای آگاهی از جنس جنین تنها پزشک تان می‌تواند به شما پاسخ گو باشد.

  1. سرعت تپش قلب جنین، نشان دهنده جنسیت وی می‌باشد

یکی دیگر از باورهای مشهوری که در مورد جنسیت جنین وجود دارد، سرعت تپش قلب نوزاد می‌باشد. اعتقاد بر این است که اگر ضربان قلب کودک سریع باشد، جنین دختر و اگر ضربان قلب آهسته  باشد، جنین پسر است.

مطالعه ای در سال ۲۰۰۶ در مورد تشخیص جنسیت جنین انجام شده که نشان می‌داد، در تپش قلب نوزادان دختر و پسر تفاوت‌های بسیاری دیده نمی‌شود.

  1. احساس سوزش معده به معنای پر مو بودن کودک شما می‌باشد

برخی از خانم‌های باردار عقیده دارند که سوزش سر معده به معنای داشتن کودکی با موهای بسیار است؛ اما سوزش سر دل یکی از نشانه‌های معمول در دوران بارداری است و به دلیل رفلاکس اسید معده می‌باشد. خوردن غذای تند اغلب ممکن است باعث سوزش سر دل شود.

از نظر علمی‌هیچ ارتباطی بین سوزش سر دل و مقدار موهای کودک شما وجود ندارد؛ اما مطالعه ای در سال ۲۰۰۶ نشان داد که بین شدت سوزش سر دل و موهای نوزاد، ممکن است ارتباط وجود داشته باشد. بر طبق این تحقیق هورمونی که باعث سوزش سر دل می‌شود، بر رشد موی کودک نیز تاثیر گذار خواهد بود؛ با این حال لازم است بدانید زنانی که از سوزش شدیدی در معده خود داشته اند، نوزدان طاسی را نیز به دنیا آورده اند.

  1. ویار به غذاهای شیرین به معنای دختر بودن کودک و ویار به غذاهای شور به معنای پسر بودن کودک است

میل داشتن به غذای‌های شور به معنای پسر بودن جنین و میل داشتن به غذاهای شیرین به معنای دختر بودن جنین است. در حقیقت هیچ تحقیق علمی‌وجود ندارد که ارتباط بین این دو فاکتور را تایید کرده باشد.

ویار بستگی به ذائقه هر فرد می‌تواند دارد و تا به حال هنوز هیچ کس نتوانسته بگوید، چرا برخی خانم‌ها ویار به برخی مواد غذایی خاص دارند.

بعضی از کارشناسان معتقدند این می‌تواند به دلیل تغییرات سریع هورمون‌ها در بدن زنان باردار و یا  به دلیل کار اضافی بدن برای حمایت از زندگی جنین در حال رشد در رحم این زنان باشد.

ما نمی‌توانیم با استفاده از ویاری که افراد دارند، جنسیت جنین آن‌ها را تشخیص دهیم؛ اما بسیاری از افراد به عنوان سرگرمی‌ از این موضوع استفاده می‌کنند.


حتما بخوانید : راه کارهایی برای مقابله با ویار و حالت تهوع در دوران بارداری

منبع
top10homeremedies
برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.