روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامتمستانه (روانشناسی رفتار با دیگران)

بهترین عکس العمل برای همدردی با افرادی که با ما درد و دل می کنند چیست؟

یکی از مسائل چالش برانگیز در دوستی، نحوه عکس العمل نشان دادن به مشکلاتی است که دیگران دارند و آن را با ما به اشتراک می‌گذارند. شاید این موضوع مهمی‌به نظر نیاید که، نحوه همدردی شما با طرف مقابل تان، تعیین کننده میزان نزدیکی شما به یک دیگر می‌باشد.

این موضوعی طبیعی است که ما برای بهتر شدن حال عزیزان مان در این گونه موقعیت‌ها تلاش کنیم. اگر شما هیچ گونه تجربه ای در مورد وضعیت طرف مقابل تان نداشته باشید، در پیدا کردن بهترین راه برای کمک به او دچار تردید خواهید شد. حتی اگر موقعیت آن‌ها را نیز درک کنید، متوجه خواهید شد که غلبه کردن بر احساسات بد در این گونه موقعیت‌ها دشوار خواهد بود. به طور مثال ممکن است طرف مقابل شما یک شکست عشقی را تجربه کرده باشد که، در این وضعیت پیدا کردن راه حلی مناسب، مشکل خواهد بود. اگر چه برای آرامش دادن به افراد در این گونه موقعیت‌ها راه حلی جامع و یکسان وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید از بهترین روش‌ها برای هندل کردن این گونه موقعیت‌ها استفاده کنید.

نیت خوب شما می‌تواند منجر به بدتر شدن احساسات طرف مقابل تان گردد

هنگامی‌که ما به دنبال بهترین راه حل برای پاسخ دادن به دوست غمگین مان هستیم، ممکن است به اشتباه از شیوه ای نامناسب استفاده کنیم. ممکن است حرفی را به اشتباه بگوییم و یا به صورت غیر منتظره نسبت به احساسات آن‌ها حساسیت نشان دهیم . به هر حال واکنش نامناسب ما می‌تواند منجر به بدتر شدن احساس دوست مان بعد از صحبت کردن شود.

ما هیچ گاه قصد آسیب رساندن و یا ناراحت کردن طرف مقابل خود را نداریم؛ اما حتی بهترین نیت‌ها هم می‌توانند به روشی اشتباه بیان شوند. در واقع هنگامی‌که نمی‌دانیم باید چه چیزی بگوییم، شروع به گفتن هر آن چیزی که به ذهن مان می‌آید خواهیم کرد تا بتوانیم کمی‌از ناراحتی‌های طرف مقابل خود بکاهیم.

اگر می‌خواهید به دوست تان برای داشتن احساسی بهتر کمک کنید، باید موارد زیر را به خاطر داشته باشید.

تغییر دادن موضوع مورد بحث، کمکی نخواهد کرد

در مکالمات چالش برانگیز، شاید شما تصور کنید که با تغییر دادن موضوع می‌توانید به دوست تان کمک کنید و در ذهن خودتان تصور می‌کنید که با این کار توجه او را از اتفاقات منفی به امور مثبت و لذت بخش تر تغییر خواهید داد؛ این کار شاید برای شما لذت بخش باشد؛ اما به دوست تان کمکی نخواهد کرد. طرف مقابل شما در این موقعیت‌ها نمی‌تواند به فیلم‌های سینمایی و یا رستوران مورد علاقه شما در شهر، توجه کند!

این روش خود می‌تواند مشکل ساز باشد؛ زیرا دوست شما هنگامی‌که مشکلاتش را در میان می‌گذارد، یعنی به دنبال گوشی برای شنیده شدن می‌گردد. آن‌ها با در میان گذاشتن مشکلات شان و شنیدن نظرات شما می‌توانند کمی‌از دردهای خود را بکاهند. اگر موضوع مورد بحث را تغییر دهید، تنها طرف مقابل تان را از این فرصت محروم کرده اید.

دادن اطمینان خاطر مثبت، به طرف مقابل انرژی منفی منتقل می‌کند

هنگامی‌که طرف مقابل تان از مشکلات و سختی‌هایش می‌گوید، شاید تصور کنید گفتن عباراتی هم چون« همه چیز درست می‌شود» « تو به اندازه کافی خوب هستی» و&#۸۲۳۰; می‌تواند کمک کننده باشد؛ زیرا به آن باور دارید؛ اما گاهی اوقات حتی جملات مثبت نیز نمی‌توانند مفید واقع نشوند؛ زیرا طرف مقابل تان به چیز دیگری احتیاج دارد.

شاید دوست شما تنها به یک نفر برای تخلیه کردن احساسات منفی خود، احتیاج داشته باشد. آن‌ها در این گونه مواقع به فردی نیاز دارند تا بتوانند مشکلات خود را در میان بگذارند و به راه خود ادامه دهند. اگر شما در این حالت سعی کنید به آن‌ها قوت قلب دهید، یعنی نگاهی تحقیر آمیز به طرف مقابل تان داشته اید. پس در این گونه مواقع شما نیز اعتراف کنید که اتفاقات بدی افتاده است، با این کار طرف مقابل برای یافتن راه حل‌های عقلانی، نیز شویق خواهد شد.


حتما بخوانید : احساس همدردی مهم ترین مهارتی است که شما باید داشتن آن را تمرین کنید ،چگونه ؟ بخوانید

تلاش شما برای حل کردن مشکل، تنها موقعیت را بدتر خواهد کرد

مشاهده درد و رنج عزیزان، برای همه ما مشکل است. به همین دلیل همه ما دوست داریم برای حل شدن مشکلات دوستان خود به آن‌ها راه حل‌هایی را ارائه دهیم. در این گونه مواقع ما از جملات این چنینی استفاده می‌کنیم:

« اگر من جای تو بودم&#۸۲۳۰;.» « بهتر بود اگر&#۸۲۳۰;»

همانند تغییر دادن موضوع بحث، ارائه دادن راه حل نیز تنها وضعیت را بدتر کرده و با این استراتژی نیاز طرف مقابل تان را برای درک شدن از او می‌گیرید.

ارائه راه حلی ناخواسته به طرف مقابل، نه تنها به او کمکی نخواهد کرد؛ بلکه برای خودتان نیز خسته کننده خواهد بود. هنگامی‌که طرف مقابل از شما درخواست راه حل می‌کند، مجاز به ارائه راه حل هستید؛ در غیر این صورت به آن‌ها هیچ گونه راه حلی را ارائه ندهید.

برای درک و تایید احساسات طرف مقابل خود، به او گوش دهید

بعد از همه این‌ها، طرف مقابل تان به دنبال کسی است که به حرف‌هایش گوش دهد. شما می‌توانید با گوش دادن صبورانه و واقعی، این هدیه را به دوست خود بدهید. بدون هیچ قضاوتی، به طرف مقابل خود این فرصت را بدهید و به صورت کامل صحبت‌هایی که برای گفتن آن‌ها برنامه ریزی کرده بودید، فراموش کنید. البته به خاطر داشته باشید که منظور ما این نیست که ساکت بمانید و هیچ عکس العملی نداشته باشید، گوش دادن فعال شامل مراحل زیر می‌شود:

  1. برای دادن اطمینان خاطر بیش تر، ارتباط فیزیکی داشته باشید

اگر ساکت بنشینید، حس شنیده شدن را به طرف مقابل تان انتقال نخواهید داد. در واقع شما باید با زبان بدن تان به او نشان دهید که در حال گوش دادن به صحبت‌هایش هستید. تکان دادن سر و برقراری رابطه چشمی، به آن‌ها احساس امنیت داده و تشویق شان می‌کند تا صحبت‌های خود را ادامه دهند.

  1. صحبت‌های طرف مقابل خود را تایید کنید

لازم نیست حتما از زبان بدن استفاده نمایید؛ اما با استفاده از روش‌های مختلفی می‌توانید به طرف مقابل تان نشان دهید که بر صحبت‌های او تمرکز کرده اید. به طور مثال با گفتن عباراتی هم چون« در حال گوش دادن به صحبت‌های تو هستم» و یا « من نمی‌توانم احساسات تو را درک کنم؛ اما می‌دانم واقعا سخت است» نشان دهید که در حال تایید صحبت‌های طرف مقابل تان هستید.

  1. به آن‌ها بفهمانید که سعی می‌کنید وضعیت دوست تان را درک نمایید

اگر تمام صحبت‌های طرف مقابل خود را بدون هیچ تکراری به او بگویید، یعنی تنها به صورت طوطی وار حرف‌های طرف مقابل تان را حفظ کرده اید؛ در حالی که باید به طرف مقابل تان نشان دهید در حال فکر کردن به صحبت‌های او هستید و با کلمات تان خود را به جای او قرار دهید. علاوه بر این می‌توانید با بیان برخی از جمله‌ها نظرات شخصی خود را نیز ، بیان نمایید.« این منطقی نیست که با وجود این همه تلاش، باز هم مسئولیت موارد بیش تری را بر عهده بگیری» در واقع با بیان این جمله شما نشان داده اید که دوست تان « بیش از حد مورد نیاز، تلاش کرده است»

همه آن‌ها تنها به گوشی شنوا احتیاج دارند، نه هیچ چیز دیگر

یکی از مسائل چالش برانگیز این است که بدانید چه چیزی را و چگونه، بگویید. اگر دوست تان در مورد مشکلاتش با شما سخن می‌گوید، بدین معنا است که به شما اعتماد کرده است.این اعتماد آن‌ها را به عنوان هدیه ای برای خودتان در نظر بگیرید و در مقابل شرایط را طوری برای آن‌ها فراهم کنید که بتوانند آن چه برای آن‌ها اتفاق افتاده با شما در میان بگذارند.

از همه این‌ها مهم تر آن است که به عنوان شنونده ای فعال بوده و برای احساسات طرف مقابل تان ارزش قائل شوید. به جای این که سعی کنید مشکلات آن‌ها را حل نمایید، موضوع بحث را تغییر دهید و یا به آن‌ها با بی اهمیت جلوه دادن موضوع، دل گرمی‌دهید؛ باید سر و پا گوش باشید و این تنها چیزی است که دوست شما در زمان سختی به آن نیاز دارد. به صحبت‌های دوست تان گوش فرا دهید تا از نتایج آن شگفت زده شوید. از هر دستی بدهید از همان دست می‌گیرید و قطعا روزی دوست تان نیز این محبت شما را جبران خواهد کرد.


حتما بخوانید : این ۷ جمله مخرب را به افراد افسرده نگویید!

منبع
lifehack
برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.