افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامت

 چرا افراد موفق بازخوردهای منفی دریافت می کنند ؟بخوانید

آیا تا به حال شده اشتباهی را مرتکب شوید که با گوش دادن به حرف‌های دیگران می‌توانستید، از آن جلوگیری کنید؟

همه ما مرتکب این اشتباهات می‌شویم، حتی شرکت‌های بزرگ نیز ممکن است این اشتباه را بکنند.

داستانی عبرت آموز از فیسبوک را در این جا می‌توانید بخوانید.

در ماه آوریل سال ۲۰۱۳، فیس بوک یک برنامه کاربردی برای گوشی‌های تلفن همراه طراحی کرد، که &#۸۲۲۰;نگاه و احساس&#۸۲۲۱; کاربران را می‌توانست تغییر  دهد. این برنامه طوری طراحی شده  بود که می‌توانست صفحه پیش فرض تلفن همراه را به حالتی مانند وبسایت فیسبوک تبدیل کند.

ایده این بود که کاربر بتواند در هر زمانی، وارد فیسبوک شود، بدون این که نام کاربری و یا رمز عبور وارد نماید.

متاسفانه، سازندگان این برنامه متوجه نشدند که تلفن‌های اندرویدی از پوشه‌ها، ویجت‌ها و سایر اجزایی که تیم فیس بوک نادیده گرفته بودند، استفاده می‌کند. در مقابل، این واقعا تعجب آور است که شما فکر کنید تیم فیسبوک دانش فنی لازم برای ساخت یک اپ را نداشته باشد. با این حال دو دلیل وجود دارد که ما می‌توانیم این خطای بزرگ تیم فیسبوک را توضیح دهیم.

از آن جایی که بیش تر کارمندان فیسبوک تلفن‌های اپل با سیستم عامل ios داشتند، به همین دلیل این برنامه کاربردی را برای دارندگان این سیستم عامل طراحی کرده بودند و در نتیجه آن‌ها نیازهای بسیاری از مشتری‌ها را که ممکن بود تلفن همراه اندرویدی داشته باشند، نادیده گرفته بودند.

بازخورد گرفتن اگرچه سرگرم کننده نیست؛ اما حیاتی است

چه چیزی می‌توانست مانع از به وجود آمدن این فاجعه فیسبوک گردد؟

دو مورد می‌توانست تمامی‌اتفاقات را تغییر دهد. در ابتدا باید کارشناسان فیسبوک هر دو سیستم عامل فیسبوک و اندروید را امتحان کرده و مشکلات را شناسایی می‌کردند. دوما فیسبوک باید بازخوردهای مشتریان را به عنوان استفاده کنندگان از این سیستم عامل نیز، جمع آوری می‌کرد.

با این حال همه ما انسان‌ها نسبت به انتقاد نوعی بیزاری درونی داریم.

هیچ یک از ما دوست نداریم اشتباه کنیم و به همین دلیل حتی اگر فردی انتقادی سازنده به ما بدهد، آن را به عنوان حمله ای شخصی در نظر می‌گیریم.

به هر حال ترس ما از انتقاد، باعث می‌شود اشتباهات خودمان را نیز به گردن دیگران بیندازیم و آن‌ها را سرزنش کنیم؛ زیرا دوست نداریم باور کنیم که خودمان نیز ممکن است اشتباه کنیم.

گاهی اوقات برخی از افراد بیش از حد نظرات دیگران رانادیده می‌گیرند. این حالت اغلب برای افرادی اتفاق می‌افتد که موفقیت‌های بسیاری را تجربه کرده اند و در نتیجه اعتماد به نفس آن‌ها افزایش پیدا کرده است. در نتیجه این افراد می‌توانند به راحتی نظرات دیگران را نادیده گرفته و به آن‌ها کاملا بی اعتنا باشند. آن‌ها بازخوردهای دیگران را رد کرده و از پذیرفتن هر گونه انتقادی خودداری می‌کنند.

این مشکل را « تله اعتماد به نفس نام» گذاری می‌کنند و لازم است بدانید این موضوع می‌تواند بزرگ و بسیار خطرناک بوده ومانعی بر سر راه افراد موفق باشد.


حتما بخوانید :  ۸ دلیل برای این که چرا افراد موفق هر روز از لباس‌های یکسانی استفاده می‌کنند ؟

بهایی که بابت نادیده گرفتن انتقادها باید بپردازید

فردی که از انتقادهای دیگران اجتناب می‌کند، نمی‌تواند در حوزه‌های شخصی و حرفه ای رشد داشته باشد.

هنگامی‌که ما مسئولیت‌های شخصی خود را به خاطر شکست‌ها نادیده گرفته و شکست‌های مان را بر دوش عوامل خارجی می‌اندازیم، یعنی تنها خودمان را راحت کرده ایم. اگر شما موفقیت تان را محدود به تلاش‌های خودتان ندانید، از حداکثر تلاش برای رسیدن به موفقیت نیز بازخواهید ماند.

در واقع هنگامی‌که بازخوردها و یا انتقادهای دیگران را دریافت نمی‌کنید، خدمات و یا محصولات شما در خطر شکست قرار خواهند گرفت.

حتی اگر محصولات شما بالاترین کیفیت را نیز داشته باشند، در صورت نداشتن تقاضا برای خرید، هیچ سودی نخواهید داشت. در نتیجه ماه‌ها و سال‌های بسیاری را برای تولید محصولی جدید باید صرف کنید که بتوانید نظر مثبت مخاطبان را جذب نمایید و این موضوع می‌تواند منجر به بروز فاجعه گردد.

می‌توانید مورد فیسبوک را در این مورد در نظر بگیرید. فیسبوک در واقع برای هر اشتراک دو ساله از این برنامه، ۹۹دلار را در نظر گرفته بود که به دلیل عدم تقاضای کاربران، قیمت آن به  ۰٫۹۹ دلار کاهش یافت.

فیسبوک هم چنین مجبور به بازبینی ساختار داخلی خود شد. به طور خلاصه، تیم  فیس بوک اشتباهی را مرتکب شده بود که هزینه قابل توجهی از پول و تلاش کمپانی را در بر داشت.

مانند یک متخصص، دریافت کنند انتقادها باشید

مردم موفق می‌دانند که چه طور انتقاد پذیر باشند و انتقاد را به عنوان حمله ای شخصی در نظر نگیرند. این افراد اعتماد به نفس این را دارند که توسط دیگران خود را مورد ارزیابی قرار دهند و تصمیم می‌گیرند که براساس این انتقادها عمل کنند.

آن‌ها انتقادها را بدون این که احساس عذاب وجدان از انجام کاری اشتباه داشته باشند، می‌پذیرند.

بازخوردهای منفی را پیش بینی کنید

همیشه افرادی وجود دارند که بخواهند با رویکرد و یا کارهای شما مخالفت کنند. هر چه زودترشما بتوانید از انتقادهای دیگران ایده بگیرید، اعتماد به نفس تان بیش تر شده و بیش تر لذت خواهید برد. شکست خوردن اشکالی ندارد و شما باید به خودتان اجازه دهید که در هر زمانی مرتکب اشتباه شوید.

اگرچه این کار می‌تواند مشکل باشد؛ اما شما می‌توانید در هر انتقادی یک هدف را برای خودتان در نظر بگیرید. به این موضوع فکر کنید که اگر کسی به شما انتقادی نکند، چگونه برای بهبود اوضاع خود تلاش خواهید کرد؟ آیا اصلا برای بهبود اوضاع خود تلاش می‌کنید؟ انتقادها می‌توانند مفید باشند؛ زیرا دقیقا به شما می‌گویند باید بر روی چه نقاطی بیش تر تمرکز کنید. به طور مثال تصور کنید یک سخنرانی ارائه کرده اید و دوست شما می‌گوید« سخنرانی تو خوب بود؛ اما کمی‌تن صدایت بیش از حد بالا بود»

اما به هر حال برخی از انتقادها هم اصلا مفید نیستند که ما در ادامه به شما می‌گوییم چه طور انتقادهای مفید را از غیر مفید تشخیص دهید.

سریع بازخورد را دریافت کنید

شما باید هر چه زودتر برای کارها و فعالیت‌های  خود از بازخوردهای دیگران استفاده نمایید. هر چه زودتر  بازخورد‌ها را دریافت نمایید، بیش تر به نفع شما خواهد بود.

تیم فیسبوک نیز بازخورد را دریافت کرد؛ اما پس از عرضه محصول که دیگر دیر شده بود.

 تصور کنید اگر فیسبوک این کار را زودتر کرده بود در پول و انرژی آن چه صرفه جویی به وجود می‌آمد؛ اما این کار را پس از ارائه محصول به بازار انجام داد که بسیار دیر شده بود. اگر آن‌ها قبل از ارائه محصول به نظر خواهی از مشتریان خود می‌پرداختند، صرفه جویی بسیاری در هزینه و زمان آن‌ها به وجود می‌آمد.

همه افراد موفق در تمامی‌مراحل زندگی خود، به استفاده از بازخوردهای دیگران می‌پردازند. اگر می‌خواهید به انجام پروژه و یا سرمایه گذاری خاصی متعهد شوید، باید خودتان را برای دریافت هرگونه بازخورد منفی آماده سازید. آمادگی شما برای مواجه شدن با انتقادها، نه تنها شما را به عقب بازنمی‌گرداند، بلکه می‌تواند بهترین هدیه ای باشد که شما دریافت خواهید کرد.


حتما بخوانید : با این ۱۰ ویژگی،‌ شما نیز می‌توانید زنی موفق باشید

منبع
lifehack
برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.