روان شناسیسلامتلیلی (عاشقانه ها)مهربانو (روابط)

انواع دلبستگی در رابطه چیست و شما جزو کدام گروه هستید ؟بخوانید

همه ما می‌دانیم که کیفیت ارتباطات، تاثیر بزرگی بر روی رضایت و شادی در زندگی می‌گذارد. از طرفی دیگر هنگامی‌که روابط ما به خوبی پیش نمی‌رود و یا اشتباهاتی یکسان را به صورت مداوم مرتکب می‌شویم، احساس ناامیدی و گیجی خواهیم کرد و به آینده نیز بدبین خواهیم شد. یکی از بهترین راه‌ها برای حل کردن این مشکل این است که در مورد نحوه دلبستگی خود در روابط کمی‌بیش تر فکر کنیم.

این مفهوم از دیر باز در علم روانشناسی مورد بحث است و به این موضوع بازمی‌گردد که ما چه طور با دیگران ارتباط برقرار می‌کنیم و نسبت به افراد مهم در زندگی مان چه احساسی داریم.

به صورت کلی همه ما در یکی از ۳ گروه زیر قرار می‌گیریم :

ایمن ( زمانی که شما احساس خوبی در رابطه دارید)

اضطرابی( هنگامی‌که احساس ناامنی دارید و کمی‌در رابطه مضطرب هستید)

اجتنابی( در این حالت شما به صورت کامل از برقراری هر گونه رابطه ای اجتناب می‌کنید و یا در روابط خود سرد بوده و بی قرار هستید)

البته نوع دیگری نیز وجود دارد که ترکیبی نامیده می‌شود. در این وضعیت افراد ترکیبی از حالت‌های اجتنابی و مضطرب را دارند، به همیت دلیل گاهی گرم و گاهی سرد و بی قرار هستند که بستگی به موقعیت خواهد داشت.

سبک دلبستگی ما بستگی به تجربیات مان در روزهای اول زندگی و نحوه مراقبت والدین از ما خواهد داشت. به طور مثال اگر در خانواده شما روابط گرم نبوده و با آغوش باز از فرزندن پذیرایی نمی‌شود، سبک دلبستگی اجتنابی خواهد شد. از طرفی اگر در دوران کودکی افراد بسیاری از یک دیگر جدا شده و یا کانون خانواده را ترک کرده باشند، سبک اضطرابی می‌باشد. اگر افراد خانواده شما رفتاری غیر قابل پیش بینی و یا دلهره آورداشته باشند، سبک شما ترکیبی خواهد شد؛ زیرا در این حالت شما پیام‌هایی گیج کننده از افراد دریافت می‌کنید که انتظارش را ندارید.

افرادی که ارتباطات مثبت در طول زندگی داشته اند، سبک دلبستگی آن‌ها از نوع ایمن خواهد شد. البته در این موارد استثناهایی نیز وجود دارد. به طور مثال اگر شما روابط عاشقانه سخت و چالش برانگیز را تجربه کرده باشید که در آن عهد شکنی و عدم اعتماد بسیار وجود داشته، دارای سبک دلبستگی اضطرابی و یا ترکیبی خواهید شد. از طرفی اگر روابط عاشقانه مستحکم و خوبی را داشته باشید، احساس امنیت خواهید کرد که می‌تواند سبک‌های دلبستگی اضطرابی و یا اجتنابی را بسیار بهبود ببخشد.

برخی از مشاوران معتقدند که بین صمیمت و استقلال و هم چنین سبک‌های اضطرابی و اجتنابی، ارتباط وجود دارد.

از نظر آن‌ها، افراد مضطرب تمایل به داشتن روابط صمیمانه و افراد اجتنابی تمایل به استقلال دارند.

سبک دلبستگی ما در ارتباطات بسیار جالب است؛ زیرا نشان دهنده چگونگی ارتباط ما با جهان می‌باشد. حتی می‌تواند نوع مشکلاتی که در محیط کار و یا در روابط دوستانه خود داریم، مشخص نماید.

سبک دلبستگی به مفهومی‌اطلاق می‌شود که ما آن را «روابط شی» می‌نامیم – و به این موضوع که ما چگونه دیگران را در زندگی خود درک می‌کنیم، گفته می‌شود.

این موضوع کمی‌پیچیده است؛ اما به صورت کلی می‌توان گفت که اگر در بین ۳ تا ۱۰ سالگی  شما تجربه خوبی از ارتباط با افرادی که در اطراف شما قرار دارند، داشته باشید با بیش تر افرادی که پس از آن نیز وارد زندگی شما می‌شوند، ارتباط خوبی خواهید داشت. البته شاید نسبت به غریبه‌ها و افرادی که رفتارهای غیر قابل پیش بینی دارند؛ کمی‌وضعیت متفاوت باشد؛ اما در کل می‌توان گفت که «روابط شی» شما مثبت خواهد بود.

 اگر در رندگی شما افرادی بوده اند که شما را ترسانده، نادیده گرفته و یا به طرق مختلف آسیب‌هایی را به شما وارد کرده اند، ارتباط شی شما خیلی مثبت نخواهد شد.

در این حالت شما به همه مشکوک بوده و از صمیمی‌شدن با افراد می‌ترسید؛ زیرا از تایید و رد شدن توسط افراد مختلف واهمه دارید.


حتما بخوانید : سبک دلبستگی خودتان را بشناسید و بعد فرد مناسب خودتان را پیدا کنید! بخوانید

حال سبک دلبستگی ما چگونه بر زندگی مان در بزرگسالی تاثیر خواهد گذاشت؟

درادامه مثال‌هایی را از برخی افراد می‌آوریم که سبک دلبستگی آن‌ها موجب ناراحتی شان در زندگی بزرگسالی شده است:

سوفیا نام دختری است که پس از طلاق پدر و مادرش و ندیدن پدر برای مدت طولانی، دچار سبک اضطرابی در دلبستگی شده است. سال‌ها بعد، پس از ازدواجش سوفیا، مدام این سوال را از خود می‌پرسید که آیا شریک زندگی اش واقعا به او علاقه دارد؟ به همین دلیل همیشه سعی می‌کرد با شریک زندگی خود رابطه ای بسیار صمیمانه داشته باشد؛ زیرا به دلیل اتفاقاتی که در زندگی کودکی او رخ داده بود، باور داشت، ارتباطات همه زوجین روزی به پایان می‌رسد.

جاش نام پسری است که دارای سبک اجتنابی در دلبستگی می‌باشد، او در کودکی از لحاظ احساسی رابطه خوبی با والدین خود نداشته؛ زیرا آن‌ها مدام سرکار بوده اند. او در زندگی آموخته بود که از هیچ کسی کمک نگیرد و همیشه مستقل بوده و به خودش تکیه کند.

هنگامی‌که جاش ازدواج کرد و صاحب فرزند شد، با همسر خویش مشکلاتی فراوان داشت؛ زیرا هیچ گاه نمی‌توانست همسرش را مورد حمایت عاطفی خویش قرار دهد. هم چنین او با فرزندان خود نیز بسیار سرد برخورد می‌کرد و هیچ گونه احساس هم دلی بین آن‌ها وجود نداشت.

آستین نام فردی دیگر است که او دارای سبک ترکیبی در دلبستگی می‌باشد.

این فرد در خانه ای بزرگ شده بود که مادرش حالتی خشن و عصبی داشت و هم چنین پدرش نیز افسرده و غمگین بود. او مشکلات بسیاری را در محل کار داشت، به صورتی که از همکاران خود بسیار عصبی و ناراحت می‌شد و هم چنین نسبت به انتقاد و رد شدن، نیز بسیار حساس بود.

با دیدن این مثال‌ها متوجه می‌شوید که چه طور مسائل مربوط به سبک دلبستگی بر زندگی ما تاثیر گذار خواهد بود.  تعاملات ما براساس سبک دلبستگی مان شکل می‌گیرد، به طور مثال اگر سبک دلبستگی ما از نوع اضطرابی باشد، با افرادی که در اطراف مان قرار دارند، به طور مثبتی رفتار می‌کنیم تا از این موضوع مطمئن شویم که آن‌ها به ما علاقه مند هستند. اگر سبک دلبستگی ما از نوع اجتنابی باشد، ممکن است به پیام‌های عاشقانه ای که از افراد اطراف مان می‌رسد، کاملا بی تفاوت باشیم؛ زیرا احساس ضعف یا خجالت می‌کنیم. این اقدامات در هیچ یک از این افراد آگاهانه نیستند، برخی از افراد برای فاصله گرفتن و برخی از افراد به داشتن رابطه ای بسیار صمیمی‌تمایل دارند و هیچ یک از این دو گروه دلیل این احساسات خود را نمی‌دانند.

حال راه حل چیست؟ پیدا کردن راه حل برای این مشکل می‌تواند بسیار سخت باشد؛ زیرا سبک دلبستگی ما ریشه در شخصیت و رفتارمان دارد.  البته خبر خوبی را نیز برای شما داریم، افزایش آگاهی شخصی از خودتان می‌تواند اولین قدم برای حل کردن این مشکل باشد. در واقع ما با آگاهی از هر آن چیزی که شخصیت مان را شکل داده است، می‌توانیم بین رخدادهای گذشته و زمان حال خود تفاوت قائل شویم و در نتیجه مواردی را که مربوط به گذشته است را مورد توجه قرار ندهیم.

در ادامه مثال‌های دیگری را بررسی خواهیم کرد:

کتی نام دختری است که همسر سابقش چندین بار به او خیانت کرده است، به همین دلیل هم اکنون توانایی اعتماد کردن به دیگران در کتی، به صورت کامل از بین رفته است. حتی در رابطه اخیرش نیز نسبت به نامزد جدید خود بدبین است و تصور می‌کند که بالاخره روزی او را برای بودن با زنی دیگر، ترک خواهد کرد. کتی به دلیل تجربه‌های تلخ خود در گذشته، بر اثر برخی از اتفاقات ساده مانند دیر کردن نامزدش و یا دیر جواب دادن به پیامک‌ها، به راحتی عصبانی شده و برخی نشانه‌ها مانند ترس، اضطراب و ناامیدی در او ظاهر می‌شود.

روانشناسان برای درمان او، پیشنهاد می‌دهند که نسبت به این احساسات بی اعتنا بوده و بیمار با خودش صحبت کند. به طور مثال ازخودش بپرسد که چرا نگران است؟ چه اتفاق متفاوتی باید رخ می‌داد تا او نگران نباشد و&#۸۲۳۰;.؟ در این حالت بیمار نسبت به پاسخ‌هایی که می‌دهد آگاهی یافته و در نتیجه می‌تواند عکس العمل‌هایش را هنگام قرار گرفتن در چنین موقعیت‌های تغییر دهد. در طول زمان این کار آسان تر و آسان تر خواهد شد، اگرچه همیشه می‌تواند بیمار را تحت تاثیر قرار دهد؛ اما از استرس او به میزان قابل توجهی کاسته و بیمار قادر است زمان حال را از گذشته به خوبی جدا کند.

جان نام فرد دیگری است که دارای سبک اجتنابی در دلبستگی می‌باشد و مشکلات فراوانی را با نامزد خود دارد.  جان احساس می‌کند که در رابطه ای که با نامزد خود دارد به دام افتاده؛ زیرا از نظر خودش تمام استقلال و آزادی خود را در این رابطه از دست داده است. در واقع مشکل جان، درخواست نکردن نیازهایش در رابطه بود، او نیاموخته بود که باید از طرف مقابل خود در رابطه بخواهد که نیازهایش را برآورده نماید،  به همین دلیل روانشناسان وظیفه داشتند به او کمک کنند تا این مهارت را بیاموزد و هم چنین به کارهایی که نامزدش برای او انجام می‌دهد، بیش تر توجه کند.  پس از درمان، جان از بودن در این رابطه احساس خوشحالی می‌کرد و هم چنین نامزد او نیز آموخته بود که باید نیازهای عاطفی جان را در نظر بگیرد.

همان طور که در موارد فوق مشاهده کردید، ما با آگاهی شخصی می‌توانیم احساسات عاطفی خود را درک نماییم. البته همه ما به احساساتی که نیازی قوی به آن‌ها حس می‌کنیم، پاسخ خواهیم داد؛ مخصوصا اگر مربوط به روابط مان باشد. نکته اصلی این است که ما روابط خود را به خاطر اتفاقاتی که در گذشته رخ داده، خراب نکنیم. یکی از فواید آگاهی این است که به ما کمک می‌کند دریابیم آیا، رفتارمان ما را به خواسته‌های مان نزدیک تر می‌کند یا خیر!

 اگر همواره در روابط ما الگوهای مشابهی تکرار می‌شود و یا برای تامین نیازهای مان در روابط با مشکل رو به رو شویم، نشان دهنده این موضوع است که باید خودمان را بررسی نماییم.


حتما بخوانید : اگر می‌خواهید رابطه ای صمیمی‌تر داشته باشید ، این مقاله را بخوانید

منبع
psychcentral
برچسب ها

الهه افهامی

الهه افهامی هستم و حدودا ۴ سالی است که که در زمینه وبلاگ نویسی و تولید محتوا فعالیت می کنم. نوشتن تنها کار من نیست، بلکه یکی از علایق من هم هست و حالم رو خوب می کنه. سفر و کسب تجربه های جدید رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم همیشه اطلاعات ام رو در هر زمینه ای به روز نگه دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.