افسر (اعتماد به نفس و خودباوری)روان شناسیروح انگیز (روان شناسی)سلامت

آیا میدانستید حالات چهره شما روی روابطتان تاثیر دارد؟ بخوانید

مدیریت حالت‌های مثبت و منفی صورت میتواند چالش‌هایی را برای رابطه مان به همراه داشته باشد.

یکی از چالش برانگیز ترین موضوعات در روابط صمیمی‌این است که به راحتی نمیتوان احساسات و تفکرات طرف مقابل را درک کرد. ما فرصت این را داریم خودمان را به طریقی که تصور میکنیم برای ما و دیگران مطلوب است ابراز کنیم با این حال جنبه‌های منفی خودمان را نیز پنهان میکنیم.

صورت، اندامی‌است که افراد بتوسط آن به خوبی میتوانند خودشان و دیدگاه‌هایشان را برای دیگران به تصویر بکشند. موضوع مهمی‌که وجود دارد این است که افراد حالت چهره ما را انتخاب نمیکنند بلکه ما از چهره و حالات آن استفاده میکنیم که به روش خاصی، خودمان را اظهار کنیم.

حالت‌های چهره ما میتواند یکی از دو نگرانی بزرگ را بازتاب کند. زمانی که چهره حالت مثبتی به خود میگیرد، این موضوع را بازتاب میکند که ما نیاز داریم اطرافیان به ما عشق بورزند و با مهربانی با ما رفتار کنند و همچنین حمایت و تشویق‌هایشان را از ما دریغ نکنند.

حالت منفی چهره بدین معناست که ما میخواهیم از محدودیت‌هایی که دیگران برای ما تحمیل کرده اند پای خود را فراتر بگذاریم و به طریقی احساس استقلال، خودمختاری و استقامت شخصی را به همراه دارد.


همچنین بخوانید :    چگونه یک رابطه سالم با پارتنرمان بسازیم؟ قسمت اول : مهارت‌های لازم

در روابط صمیمی‌زمانی کشمکش رخ میدهد که افراد با چالش مدیریت حالات منفی و مثبت صورتشان روبرو میشوند. در روابط صمیمی، زمانی که افراد در کنار معشوقه شان میباشند، سعی میکنند آن حالت مثبت صورت را نگه دارند.

زمانی که افراد در رابطه سعی میکنند از حوزه صحبت کردن‌های معمول در رابطه پای خود را فراتر گذاشته و رخداد‌های خصوصی تری را مانند شام‌های دونفره و یا ملاقات‌های خصوصی را تجربه کنند، ثابت میشود که این رابطه برای افراد اهمیت دارد و آنها به یکدیگر ارزش ویژه ای قائل هستند.

با این حال اگر چه اینگونه روابط باعث میشود که افراد حالت مثبتی برای چهره خود برگزینند اما به هر حال با گذر زمان ممکن است افراد خودمختاری خود را در رابطه از دست بدهند و با حالت‌های منفی چهره به یکدیگر بنگرند.

این افراد برای هر درخواست کوچک با چالشی روبرو میشوند و آن چالش این میباشد که آنها باید حالت‌های مثبت و منفی صورت شان را مدیریت کنند. گاهی اوقات اگر یکی از طرفین بخاطر درخواست معشوقه اش تحت فشار قرار گیرد، آنجاست که نگرانی‌هایی در باب حالات صورت خود را نمایان میکنند.

برای مثال ممکن است یکی از زوجین به همسرش بگوید که زمان بیشتری را صرف کار کردن بکند تا بدین طریق بتوانند خانه ای بخرند اما اینکار شاید باعث شود که آن فرد نتواند به سرگرمی‌های خود برسد. همچنین زمانیکه یکی از زوجین از دیگری درخواست دارد که کاری را انجام ندهد، میتوان اینگونه چالش‌ها را مشاهده کرد.

یا مثلا ممکن است یکی از زوجین از همسرش بخواهد که بخاطر امنیت و جانش در روز‌های تعطیل کمتر از موتور سیکلت خود استفاده کند اما همسرش از طرفی این درخواست را به نوعی مانعی برای انجام کار مورد علاقه اش تصور کند. به طور کلی پیام‌هایی که حاوی درخواست، سفارش و یا حتی توصیه ای باشند، بخاطر خصوصیات استقلال طلبی و خودمختاری که انسان داراست، ممکن است توسط فرد مقابل بعنوان تهدید برای سلب آزادی شان تصور شود.

توانایی کنترل حالت چهره امری ضروری برای تمام حوزه‌های روابط میباشد حال چه افراد بخواهند کار‌های روزمره شان را انجام بدهند یا اینکه بخواهند برای رابطه شان تصمیم بزرگی بگیرند و انتخاب مهمی‌برای رابطه شان برگزینند.

با این حال تعداد بسیار کمی‌از ما این چالش را شناخته و درک کرده اند. حالت چهره شما با توجه به اتفاقات روزانه تان تغییر میکند. اگر بتوانید حالات چهره تان را به خوبی مدیریت کنید، احترامی‌دو طرفه بیان شما بوجود میاید و به یکدیگر توجه میکنید و تعاملات خوبی نیز با هم خواهید داشت. همچنین این را باید بدانید که مدیریت موثر حالات صورت امری بسیار مهم برای داشتن رابطه ای سالم و مثبت با دیگران میباشد.


همچنین بخوانید :    خانم‌ها این مطلب را بخوانید و آقایان را بیشتر بشناسید !

منبع
psychologytoday
برچسب ها

مریم رزاقی

مریم رزاقی هستم آی تی من ،24 ساله و در تبریز زندگی میکنم. به مطالعه،فلسفه،روانشناسی، طبیعت، سفر ،موزیک و آدم های جالب علاقه دارم! در حال حاضر با تمام انرژی به کار تولید محتوا و سئو میپردازم.

نوشته های مشابه

۲ دیدگاه

  1. من حالت چهره ی خودم رو بیشتر مواقع می‌تونم کنترل کنم بجز وقت‌هایی که خیلی ناراحت هستم و معمولا همه از حالت چهرم میفهمن که ناراحتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
بستن

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن بلوک تبلیغات از ما حمایت کنید.